نشانه های مرغ کرچ

عبارت کُرچ شدن در پرندگان به حالتی گفته می شود که در آن پرنده نیاز به در آوردن جوجه دارد و برای این منظور بر روی تخم های خود می خوابد. شرایط کرچ شدن زمانی مهیا می شود که اولا تعدادی تخم در لانه موجود باشد و دوما پرنده از لحاظ مکانی احساس امنیت کند و سوما از نظر تغذیه ای هیچ کمبودی نداشته باشد.
مرغ ها نیز جزو پرندگانی هستند که سریعا روی تخم های خود می خوابند و آماده جوجه در آوردن می باشند. این حالت در مرغ ها را می توان از طریق صدا و خصوصیات ظاهری انها تشخیص داد. مثلا هنگام فرا رسیدن زمان کرچی صدای خاصی از خود بیرون می دهد و نسبت به محیط و موجودات اطراف خود حساس تر می شود. چنین مرغی بیشتر تمایل به گوشه گیری و تنها ماندن در مکان های تاریک دارند و بعضا مشاهده شده که با دیدن تخم های دیگر مرغ ها بر روی آنها نیز می خوابد. مرغ کرچ در این مواقع بیشتر تمایل به خوابیدن و استراحت دارد و هیچ رغبتی نسبت به غذا ندارد و کمتر دنبال غذا می رود، بنابراین صاحب مرغ برای او غذا و آب می آورد. هم چنین مرغ هنگام خوابیدن بر روی تخم ها با نزدیک شدن فرد ناشناس صدای جیغ مانندی را به نشانه ترس از خود بروز می دهند.
برخی از مرغ ها در سال چندین دفعه کرچ می شوند و برخی نیز سالیانه یکبار آن هم در اواخر بهار کرچ می شوند، بنابراین می توان گفت که علاوه بر محیط و تغذیه، نژاد مرغ نیز بر میزان کرچ شدن های او تاثیر دارد. مثلا مرغ های سنگین نسبت به مرغ های سبک میزان کرچ شوندگی بیشتری دارند. و علاوه بر این مرغ ها در زمان کرچ دچار پر ریزی می شوند و اشتهای خود را از دست می دهند، بنابراین در حالت صنعتی پرورش مرغ سنگین صرفه اقتصادی ندارد.
- مرغی که حالت کرچی دارد، پس از تخم گذاری درون لانه می ماند ولی یک مرغ عادی لانه را ترک کرده و به دنبال غذا می رود.
- فصل کرچ شدن مرغ ها مشخص نیست، آنها پس از تخم گذاری در صورت مشاهده تعداد زیادی مرغ دورن لانه بر روی آنها کرچ می شود، البته به نژاد مرغ نیز بستگی دارد. طبق تجربه مرغ ها اوایل بهار و اواخر تابستان تمایل به کرچ پیدا می کنند.
- یک مرغ کرچ نسبت به تخم های خود خشونت نشان می دهد، و صاحب خود را هنگام برداشتن تخم اذیت می کند.
- صدای یک مرغ کرچ از حالت قد قد به حالت ناله مانند تغییر پیدا می کند.

یک مرغ کرچ چه نشانه هایی دارد؟

مرغ کرچ

نحوه ترغیب مرغ برای کرچ شدن

برخی از مرغ ها به طور خودکار بر روی تخم ها کرچ نمی شوند و به اصطلاح از تخم ها فراری هستند در زیر راهکار هایی را برای کرچ شدن این دسته از مرغ ها ارائه داده ایم:
-لانه مرغ را در مکانی گرم و آرام و بدون سر و صدا قرار داده و درون آن مقداری کاه بریزید.
-در کنار لانه مقداری آب و غذا درون ظرف قرار دهید.
- درون لانه تعدادی تخم نطفه دار و سالم قرار دهید. بستگی به دمای هوا تعداد تخم ها نیز متفاوت خواهد بود، مثلا در هوای گرم 10 عدد تخم مرغ و در هوای سرد نیز 6 عدد تخم مرغ می توانید قرار دهید. زیرا اگر تخم ها به صورت کامل زیر مرغ قرار نگیرد پس از مدتی فاسد می شود و باعث وارد آمدن صدمه به سایر تخم ها نیز می شود.
- پس از گرسنه شدن مرغ، او را درون لانه قرار دهید. تا کم کم به نشستن بر روی تخم ها عادت کند.
پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری