آشنایی با مرغ و خروس لهستانی

یکی از نژاد های مرغ و خروس که هم جنبه زینتی داشته و هم به جهت تولید گوشت و تخم مورد پرورش قرار می گیرد، مرغ و خروس نژاد لهستانی می باشد. این نژاد در زبان انگلیسی Polish chicken نامیده می شود. خواستگاه اصلی این پرنده همانطور که از نامش پیداست مختص کشور لهستان بوده و در سال 1475 به رسمیت شناخته شد و این کشور سالانه میلیون ها قطعه از این مرغ و خروس را به سراسر دنیا صادر می کند.
چکیده مقاله
مرغ و خروس لهستانی گونه ای زیبا از مجموعه نژاد های مرغ و خروس می باشد که در کشور لهستان پرورش یافته است و هم اکنون نیز در بسیاری از کشور های جهان می توان این نژاد را یافت. از مهم ترین مشخصه مرغ و خروس لهستانی وجود کاکل سفید، زرد یا سیاه رنگ بر سر آن است. مرغ لهستانی هم به لحاظ زینتی بودن و هم به لحاظ تولید گوشت و تخم پرورش داده می شود. این نژاد در رنگ های سیاه، آبی، زرد، طلایی و نقره ای وجود دارد.

ویژگی های ظاهری مرغ و خروس لهستانی

مهم ترین خصوصیتی که مرغ و خروس لهستانی را از سایر نژاد ها متمایز می سازد، وجود کاکل های زیبا بر سر این پرنده می باشد. این پرنده در رنگ های سیاه با کاکل سفید، آبی با کاکل سفید، سفید آبی با کاکل سفید، طلایی با کاکل طلایی، سفید مشکی با کاکل سفید مشکی، سفید زرد با کاکل سفید زرد و ... وجود دارد که همگی دارای خلق خو، اندازه و وزن یکسانی می باشند و همانند مرغ ابریشمی رفتار آرام و ساکتی دارد، بنابراین به راحتی می توانید آن را به عنوان یک حیوان خانگی مورد علاقه کودکان پرورش دهید.
تفاوت بین مرغ لهستانی و خروس لهستانی در این است که مرغ لهستانی بدون ریش بوده و بعضا ریش کوتاهی دارد، در حالی که خروس لهستانی دارای ریشی بلند و قرمز رنگ می باشد، هم خروس و هم مرغ لهستانی دارای کاکل هستند و هیچکدام تاج گوشتی ندارند. وجود این کاکل باعث ایجاد اخلال در حرکت و خلق و خوی پرنده می شود، شاید هنگام نزدیک شدن به پرنده اینطور احساس کنید که پرنده ترسو است، دلیل اصلی این رفتار عدم دید کافی پرنده است، در واقع کاکل موجود در سر پرنده مانع از دید کافی در پرنده می شود. به همین دلیل شاید در برخی مواقع شاهد عدم تعادل در راه رفتن و تلو تلو خوردن مرغ و خروس لهستانی شوید.
مرغ لهستانی نیز همانند مرغ معمولی در سال حدود 200 تخم تولید می کند و این کاملا بستگی به شرایط آب و هوایی و کیفیت تغذیه پرنده دارد. دوره جوجه کشی تخم مرغ لهستانی نیز 21 روز می باشد و جوجه ها پس از گذشت 6 ماه کاملا بالغ شده و آماده جفت گیری و تخم گذاری خواهند بود. یک مرغ لهستانی گوشتی تا 2 کیلو گرم نیز وزن می گیرد و وزن یک خروس لهستانی نیز تا 3 کیلو گرم خواهد رسید.
مرغ لهستانی

زیستگاه مرغ لهستانی و شرایط مناسب برای پرورش

طبق اخرین یافته های محققان این مرغ و خروس اولین بار در کشور لهستان مشاهده گردید و تحت عنوان این کشور نیز نامگذاری گردید. البته برخی نیز معتقدند که زادگاه این پرنده متعلق به هلند می باشد ولی به هر حال تحت نام مرغ لهستانی به ثبت رسیده است.
اگر قصد پرورش این پرنده را داشته باشید باید شرایط محیطی سازگار با آناتومی آن را فراهم نمایید یعنی مرغ و خروس لهستانی سازگار با محیط های متعدل و کوهستانی می باشد و شاید در محیط های بسیار گرم یا بسیار سرد تلف شوند، بنابراین ایجاد تعادل دمایی در محیط پرورش آنها ضروری خواهد بود.

تغذیه مرغ و خروس لهستانی

این مرغ و خروس همانند مرغ و خروس های معمولی از انواع دانه ها، گندم، جو، نان، برنج، ته مانده های غذایی و... تغذیه می کند و مانند مرغ و خروس های محلی قادر به کندوکاو زمین برای یافتن کرم، موریانه و انواع جاندار های روی زمین می باشد.
مرغ نژاد لهستانی
عکس مرغ لهستانی 1
عکس مرغ لهستانی 2
عکس مرغ لهستانی 3
عکس مرغ لهستانی 4
پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری