کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

آشنایی با مرغ و خروس نژاد فونیکس

ویرایش شده در : ۱۳۹۹٫۰۵٫۰۵

یکی دیگر از نژاد های زینتی مرغ و خروس فونیکس یا فینیکس نام دارد که در زبان انگلیسی Phoenix نامیده می شود، تنها تفاوت ظاهری مرغ و خروس فونیکس با مرغ و خروس معمولی در دم بلند آنها می باشد. این نژاد برای اولین در کشور ژاپن پرورش یافت و از آنجا نیز به آلمان راه یافت. مرغ و خروس فونیکس هر دو دارای دمی بلند هستند ولی دم خروس ها بلند تر بوده و بعضا به ۹۰ سانتی متر و حتی بیشتر هم می رسد. این نژاد از مرغ و خروس دارای جثه کوچکتری بوده و برای تولید گوشت و تخم کاربرد ندارد، تنها کسانی که قصد پرورش پرندگان زینتی را داشته باشند، به خرید و نگهداری این نژاد علاقه مند خواهند بود. این نژاد در سال ۱۹۶۵ توسط انجمن طیور آمریکا شناسایی شد و در سال ۱۹۷۴ نیز توسط سازمان استاندارد کمال به ثبت رسید.

چکیده مقاله

مرغ و خروس فونیکس بومی مناطق معتدل و کوهستانی ژاپن می باشد ولی در صورت ایجاد شرایط سازگار با طبیعت این پرنده، قادر به رشد و تولید مثل در تمامی مناطق ایران می باشد. نژاد فونیکس بسیار شبیه به نژاد های آناگادوری و یوکوهاما می باشد و هر سه این نژاد های دارای دمی بلند هستند. دم بلند این نژاد علاوه بر زیبایی که به این پرنده داده، پرورش ان را برای بسیاری از افراد مشکل ساخته زیرا به جهت تمیز نگه داشتن دم آنها باید مدام محیط پرورش را پاکسازی نمود.

آشنایی با ویژگی های ظاهری مرغ و خروس فونیکس

همانطور که اشاره شد از بارزترین و مهم ترین نشانه های تشخیص مرغ یا خروس فونیکس توجه به دم پرنده می باشد، البته ذکر این نکته نیز لازم است که دم خروس فونیکس بسیار بلندتر و زیباتر از دم مرغ فونیکس می باشد، دم خروس فونیکس به صورت جدا از هم و مجزا رشد می نماید ولی دم مرغ فونیکس به صورت یک دست و انباشته رشد می کند.

در مورد خلق و خوی این نژاد می توان گفت که آنها بسیار آرام و بی آزار هستند ولی در برابر حمله دشمنان یا آزار و اذیت دیگران ساکت نخواهند ماند، مرغ و خروس فونیکس برای دفاع از خود ممکن است رفتارهای خشنی و حملات وحشیانه ای از خود نشان دهند ولی به عنوان یک پرنده اهلی بسیار مطیع می باشند. با توجه به اینکه خروس فونیکس قابلیت پروازهای کوتاه را نیز دارد ممکن است با پرواز سریع و ناگهانی خود اقدام به ترساندن دشمنان خود بکند.

بال و پرهای این نژاد در رنگ های مختلفی وجود دارد که آشنا ترین آنها رنگ های سفید، زرد، قهوه ای، شرابی، سیاه، خاکستری و طوسی می باشد و شاهد ترکیب های مختلفی از این رنگ ها خواهیم بود. مرغ فونیکس تاج و ریش بسیار کوتاهی دارد ولی خروس فونیکس از تاج و ریش بلندتری برخوردار است. هم چنین مرغ و خروسی که در رنگ های شرابی و قرمز هستند دارای گوش های سفید رنگی هستند که از دور کاملا مشخص هستند.

مرغ فونیکس در سال حدود ۸۰ تخم می گذارد و اندازه تخم این پرنده کمی کوچکتر از تخم مرغ معمولی می باشد و رنگ تخم های این پرنده نیز سفید می باشد، دوره جوجه کشی تخم های این پرنده نیز همانند مرغ معمولی ۲۱ روز می باشد و در حدود ۵ الی ۶ ماه به دوره بلوغ خواهند رسید. مرغ فونیکس در سن بلوغ نهایتا به ۱ کیلو و ۸۰۰ گرم و خروس فونیکس نیز به ۲ کیلو و ۲۰۰ گرم خواهد رسید.

مرغ خروس فونیکس

« مرغ خروس فونیکس »

شرایط نگهداری مرغ و خروس فونیکس

با توجه به اینکه این نژاد جزو پرندگان زینتی محسوب می شود تا ماکیان! بنابراین برای نگهداری یک جفت از این نژاد نیاز به ۱۰ متر مربع فضا می باشد، زیرا خروس فونیکس دارای دمی بسیار بلند می باشد و برای جلوگیری از شکستگی دم پرنده باید او را در مکانی وسیع نگهداری نمود. علاوه بر این وجود یک نشیمنگاه که با زمین ۵۰ الی ۶۰ سانتی متر فاصله داته باشد نیز از ضروریات می بابشد، تا مرغ و خروس فونیکس بر روی آن استراحت کنند و از کثیف یا شکسته شدن دمشان جلوگیری شود. هم چنین این نژاد طاقت آنچنانی در تحمل گرما یا سرمای زیاد را ندارد و برای حفظ سلامت آنها باید وسایل گرمایشی، سرمایشی و تهویه در محیط آنها موجود باشد. دانخوری، آبخوری، رطوبت ساز نیز از سایر لوازم مورد نیاز در محیط پرورش این پرنده ها می باشد.

خروس فونیکس

« خروس فونیکس »

تغذیه مرغ و خروس phoenix

این نژاد نیز همانند سایر پرندگان و ماکیان از انواع دانه ها، غلات، مواد غذایی پروتئین دار، سبزیجات، میوه ها و صیفی جات ها تغذیه می کند و به منظور حفظ سلامت پرنده و تقویت سیستم دفاعی بدن او استفاده از انواع مولتی ویتامین های خوراکی، واکسن و کنسانتره های مخصوص ضروری خواهد بود.

گالری عکس
عکس مرغ فونیکس 1
عکس مرغ فونیکس 2
عکس مرغ فونیکس 3
عکس مرغ فونیکس 4

----- برای مشاهده در ابعاد اصلی روی عکس کلیک کنید -----

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری