کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

آشنایی با مرغ و خروس نژاد فریزل

نوشته شده در : ۱۳۹۸٫۰۵٫۲۹

مرغ نژاد فریزل یکی از نژاد های مرغ است که به جهت پرهای بسیار زیادش به عنوان نژاد زینتی هم محسوب می شود. البته ژنتیک خاصی در این نژادها وجود دارد که کاملا بر روی رشد پرها تاثیر گذاشته و باعث بلندتر و حجیم تر شدن آنها می شود. پوشش پرهای نژاد فریزل آنقدر متفاوت است که در نگاه اول چشم هر بیننده ای رو به خود خیره می کند. کسانی که از این نژاد نگهداری می کنند، بیشتر به قصد نشان دادن در نمایشگاه های پرندگان آنها را پرورش می دهند.زیبایی ظاهری این نژاد از مرغ ها کاملا وابسته ترکم پرهای پفکی است که دارند یعنی اگر در شرایط خاصی پرها ریزش کنند، ظاهر نامتعارفی به خود می گیرد گرچه دیدگاه های متفاوتی در باره زیبایی و زشتی این پرندگان وجود دارد یعنی برخی سلایق فردی ممکن است گویای زشتی آنها هم باشد از همین روست که به آنها مرغ زشت هم می گویند.

چکیده مقاله

در بیشتر کشورهای اروپایی  نژاد فریزل به عنوان یک نژاد استاندارد شناخته شده و پرورش می یابد ولی در کشور آمریکا جایگاه به خصوصی در انجمن ماکیان آمریکا به عنوان ندارد و برخی پروش دهندگان فقط صرف نمایش دادن آنها، در نمایشگاه های ماکیان شرکت می کنند. ولی زیستگاه اصلی این پرندگان به شهرهای کوچی ، پکن و کشور لهستان بر می گردد.

تاریخچه مرغ فریزل

مرغ نژاد فریزل یک نژاد خاص و قدیمی است که یک زیست شناس و زمین شناس معروف بریتانیایی بنام چارلز داروین در مقالات و کتاب های خود آن را به نام مرغ Caffie معرفی کرده است. طبق بررسی های انجام گرفته از کتاب های تحت تالیف چارلز داروین ، نشان می دهد که این نویسنده معتقد است نژاد فریزیل یک نژاد هندی است که از آنجا به سایر مناطق دنیا برده شده است البته بنا به تحقیق گروهی از محققان گویا اصالت این نژاد به خاور دور، چین و مناطق شرقی  کشور هندوستان بر می گردد و از این رو نمی توان  به درستی اثبات کرد که زیستگاه اصلی و منشأ ابتدایی مرغ فریزل دقیقا به کدام نقطه از دنیا بر می گردد.

مرغ فریزل

« مرغ فریزل »

ویژگی های ظاهری مرغ فریزل

همانطور که قبلا هم اشاره کردم نژاد frizzle یکی از نژادهای خاص مرغ هاست که رشد پرهای بدنش با شدت و تراکم بسیار زیادی همراه است و ظاهر آنها را متفاوت تر نشان می دهد. بدون شک تمامی شما خوانندگان عزیز از نزدیک شاهد شکل ظاهری پرها مرغ ها و یا پرندگان دیگر شده اید. پرها کاملا در جهت بدن  و به صورت کشیده، رشد می کنند در حالی که یکی از تفاوت های بارز مرغ فریزل با سایر مرغ ها در نحوه قرار گیری رشد پرهاست . پرهای این نژاد از مرغ ها دقیقا خلاف جهت بدن پرنده ، یعنی از پایین به بالا شروع به رشد می کند و انتهای پرها کاملا فر می شود.البته سیستم رشد پرها از حساسیت بسیار زیادی برخوردار است و با کوچکترین اختلالات گوارشی و یا کمبود مواد غذایی ممکن است ، پرها شروع به ریزش کنند و بدن پرنده دچار طاسی شود.

علت این امر به خاطر غالب بودن یک ژن ناقص و جهشی بنام  mf است که شکل نامتعارفی به ظاهر پرنده می بخشد. اگر مقدار این ژن در جوجه ها کمتر از مولدین آنها باشد، ممکن است پرهایشان در حالت طبیعی و به صورت منظم رشد کند.

وزن مرغ و خروس های نژاد فریزل

وزن تقریبی مرغ فریزل در حدود 27000 گرم است ولی  خروس های آنها تا 3500 گرم هم وزن می گیرند. البته در شرایط ایده آل یعنی زمانی که مرغ ها از جیره های غذایی مقوی و مغذی استفاده کنند ممکن است وزن مرغ ها و خروس های آنها زیادتر شود و برعکس همین موضوع هم اتفاق می افتد.

رشد پرهای پرنده از پایین ترین نقطه یعنی پاهای آنها  شروع می شود و تا محل تاج سر ادامه پیدا می کند و ظاهر مرغ را طوری نشان می دهد که انگار یک روپوش جالب و بامزه به تن کرده است. اگر رشد پرها  مخصوصا در قسمت سر و گردن بیش از اندازه ادامه داشته باشد می تواند مانع دید آنها باشد و باید اصلاح شود.

رنگ بال و پر مرغ نژاد فریزل

تنوع رنگ بندی پرهای بدن مرغ فریزل زیاد است و بیشتر به رنگ های  قهوه ای سوخته ، سیاه ، آبی ، ترکیبی از رنگ سیاه و قرمز، ترکیبی از رنگ قهوه ای و قرمز ، ترکیبی از رنگ قرمز و سفید دیده شده اند البته رنگ های دیگری نیز از این پرنده وجود دارد ولی  در بین پرورش دهندگان بیشترین جمعیت این پرنده ها با همین رنگ هایی است که ذکر کردم ، شناخته شده اند.

مرغ نژاد فریزل

« مرغ نژاد فریزل »

رنگ بال و پر مرغ نژاد فریزل

روحیه آرام و ساکت مرغ های فریزل باعث شده است که در کنار انسان ها به زندگی راحت و طبیعی خود ادامه دهند. خروس های فریزل هم روحیه مانوس تری دارند ولی در شرایط خاصی می توانند متهاجمانه رفتار کنند.

شرایط تخمگذاری مرغ نژاد فریزل

ولی تعداد تخم هایی که یک مرغ فریزل می گذارد آنقدر کم است که نمی توان از آنها به عنوان تخمگذاران خوب یاد کرد یعنی حداقل تعداد تخم هایی که آنها در طول سال می گذارند به 120 عدد می رسد. این نشان می دهد که این پرندگان هر چند روز یکبار قابلیت تخمگذاری دارند ولی اگر صاحب جوجه شوند، مادران خوبی به شمار می روند و از جوجه هایشان به خوبی مراقبت می کنند.

رشد جوجه ها به کندی اتفاق می افتد و این به خاطر جنب و جوش کمتری است که دارند.

شرایط آب و هوای مناسب برای نگهداری مرغ فریزل

از آنجایی که پرهای مرغ فریزل در حالت معکوس رشد می کند. نه تنها ضعیف و شکننده می شود. بلکه در مجاورت آب و هوای سرد و یا طوفانی سرما به اندام پرنده نفوذ می کند. مخصوصا اگر قسمتی از پرها ریخته شده باشد؛ مقاومت آنها را در برابر سرما بیشتر تضعیف می شود از این رو مناسب است کسانی که این نوع پرندگان را پرورش می دهند، مناسب است که در فصل های سرد سال آنها را به مکان های گرمتری انتقال دهند، در غیر این صورت بدون شک تلف خواهند شد. بر عکس فصل های سرد ، مقاومت آنها در برابر آب و هوای گرم بسیار زیاد است حتی می تواند در دمای 50 درجه هم به زندگی طبیعی خود ادامه دهد.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری