کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

آشنایی با مرغ و خروس نژاد فاورولس

نوشته شده در : ۱۳۹۸٫۰۵٫۱۵

مرغ نژاد فاورولس  Faverolles chicken یکی از گونه‌ های محبوب مرغ با نژاد فرانسوی است که در سال 1860 در شمال مرکزی فرانسه و اطراف روستاهای هودان و فاورولس پرورش داده شد. علت نامگذاری آنها به این اسم به خاطر وجه تشابه نام روستایی ( فاورولس ) است که در آن پرورش یافتند. این نژاد از مرغ و خروس ها ظاهر بسیار زیبا و متفاوتی نسبت به سایر مرغ و خروس ها دارند از این رو هستند،  افرادی که دوست دارند با نگهداری از این پرندگان، آنها را در نمایشگاه های ماکیان به نمایش بگذارند.

چکیده مقاله

درست است که مزرعه داران، نژاد فاورولس را برای تهیه گوشت و تخم پرورش می دادند اما بعدها یعنی در سال 1886 بریتانیایی ها مرغ و خروس فاورولس را با استانداردهای نمایشی ثبت کردند و برخی از پرورش دهندگان بریتانیایی، فاورولس‌هایی که جثه بزرگتر یا پرهای بلندتری داشتند را جداگانه با  هم خانواده‌های آلمانی و فرانسوی آن‌ها، آمیزش دادند و گونه های جدید که بیشتر جنبه نمایشی دارند، با هیکل درشت و پر و بال بلندتر به وجود آمدند . البته جنبه نمایشی بودن آنها باعث نمی شود که از تخم یا گوشت آنها نتوان استفاده کرد.

قبل از رونق یافتن این مسئله کشاورزانی بودند که، نژاد مرغ هودان را برای به دست آوردن مقاصد غذایی پرورش می دادند و گوشت و تخم آن را به مصرف کنندگان می فروختند ولی خوی وحشیگری و پرخاشگرانه این پرندگان باعث می شد شرایط نگهداری آنها در قفس به سختی انجام بپذیرد و بسیاری از کشاورزان ترجیح می دادند از مرغ و خروس هایی نگهداری کنند که با آرامش و بدون هیچ دردسر خاصی ، در مزرعه به گشت و گذار و چرا مشغول باشد. بر خلاف مرغ هودان ، نژاد فاورولس علاوه بر گوشت و تخم خوشمزه ای که داشت با ظاهر آرام و ساکت خود توانست محبوبیت زیادی در بین پرورش دهندگان پیدا کند و افراد زیادی علاقه مند به پرورش و نگهداری از آنها شدند که با گذشت زمان ،توسعه و رونق خوبی به همراه داشت.

در سال 1894 اولین مرغ نژاد فاورولس به انگلیس وارد شد و انجمن ماکیان بریتانیای کبیر آن را به عنوان یک نژاد برتر و استاندارد در انجمن طیور ثبت کردند.

در سال 1900 نیز شخصی به نام دکتر فلپس (Phelps) نژاد فاورولس وارد آمریکا کرد و بعدها توسط انجمن ماکیان آمریکا به عنوان یک نژاد استاندارد و شناخته ثبت و تحت حفاظت محیط زیست قرار گرفت.

مرغ فاورولس

« مرغ فاورولس »

خصوصیات ظاهری مرغ نژاد فاورولس

از ویژگی های ظاهری این پرنده می توان به ریش های متفاوتی که دارد و در نگاه اول هر بیننده ای را به خود مجذوب می کند اشاره کرد. ظاهر فریبنده با جثه سنگین ، سینه پهن و اندام هیکلی،   بدن پوشیده از پر ، پاهای پنج انگشتی و پهن مرغ فاورولس باعث شده است  که آنها خیلی بزرگتر از وزنی که دارند به نظر آیند. البته وزن آنها به 4300 گرم هم می رسد و ناگفته نماند که این خصوصیات و ویژگی های منحصر به فرد دلیل قانع کننده ای است که آنها در بین طرفدارانش به عنوان نادرترین نژاد مرغ ها محبوبیت داشته باشند . علاوه بر ویژگی های بارزی که شمردیم باید به تاجی که بر سر این نژاد از مرغ ها وجود دارد هم اشاره کرد تاجی که حداقل پنج برجستگی دارد و رنگ آن قرمز است.منقار این پرنده به رنگ صورتی کم رنگ است و چشمانی به رنگ قرمز مایل دارد. و جثه چهار گوشه باعث شده آنها بیشتر از آنچه که هستند بزرگتر به نظر بیایند.

ترکیب پرهای مرغ فاورولس در قسمت سینه و پاها به رنگ کرمی روشن است که در قسمت پشت ، متمایل به رنگ قهوه ای کم رنگ می شود که نقطه های سفید رنگی در میان آنها پراکنده شده است. همه این ترکیب های رنگی دست به دست هم داده اند تا ظاهر مرغ فاورولس زیبایی و فریبنده باشد.

 جالب است بدانید که گونه های دیگری  از مرغ فاورولس  وجود دارد که ترکیب رنگ پرهای آنها به رنگ سفید و سیاه و آبی است.

اما ترکیب رنگ خروس فاورولس نسبت به پرنده ماده کمی متفاوت است. رنگ پرهای آنها در قسمت ریش سینه و ران، تماما سیاه است وبسیار پر شکوه تر از مرغ ها دیده می شوند. وزن خرووس های فاورولس بیشتر از مرغ هاست و به 5 کیلوگرم هم می رسد. جوجه های این نژاد از مرغ ها هم به سرعت رشد کرده و بزرگ می شوند.

عمر متوسط مرغ و خروس های فاورولس  معمولا بین 5 تا 7 سال است . همانطور که گفتم پوشش پرهای این نژاد از مرغ ها و خروس ها آنقدر زیاد است که مقاومت بدنی آنها را در برابر سرمای سخت بالا می برد ولی با وجود همین پرهای پر پشت و بلند قادر به پرواز کردن نیستند مزرعه دارانی که از این نوع نژادها نگهداری می کنند حصارهایی می کشند که فقط از ورود جانوران وحشی به داخل مزرعه جلوگیری کند.

 

نژاد مرغ سالمون فاورولس  یکی از معروف ترین مرغ ها در بین نژادهای فاورولس است که روحیه بسیار آرامتری نسبت به سایر نژادهای خود دارند. این پرندگان به راحتی با صاحبین خود انس می گیرند گونه ها بسیار آرام هستند و به سرعت با انسان ها انس می گیرند.

تخم هایی که مرغ های  فاورولس می گذارند به رنگ قهوه ای کم رنگ و کمی متمایل به رنگ صورتی است. بلوغ جنسی نژاد فاورولس نسبت به سایر نژادهای مرغ زوتر اتفاق می افتد و توانایی مرغ ها برای تولید  تخم های نطفه دار  بیشتر است به طوریکه در هفته 4 عدد تخم می گذارد.

خصوصیات رفتاری

اگر گله مرغ و خروس فاورولس ها زیر نظر بگیرید، متوجه خواهید شد که روحیه بسیار آرام و ملایم تری دارند. هیچ تنش خاصی در بین آنها اتفاق نمی افتد و حرکات پرخاشگرانه از خود نشان نمی دهند.

شرایط نگهداری

مقاومت بدنی مرغ و خروس های نژاد فاورولس در برابر بیماری های چون آبله ضعیف است و به مراقبت بیشتری احتیاج دارند مخصوصا ریش و پاهای پهن پرنده ماده بیشتر در معرض مبتلا به بیماری آبله است. هنوز دلایل خاصی برای این موضوع ( ابتلا به آبله از طریق ریش و پا) وجود ندارند و محققان زیادی هستند که در این مورد بررسی می کنند.

نگهداری در قفس هم باعث آزار روحی مرغ و خروس های نژاد فاورولس نمی شود چون این پرندگان آنقدر آرام و خجالتی هستند که به راحتی می تونند به زندگی در قفس هم عادت کنند ولی اگر قصد تولید گوشت و مرغ این نژاد از مرغ ها را دارید ، توصیه می کنم که اجازه بدهید در اطراف مزرعه به گشت و گذار و چریدن مشغول باشند که در این صورت نه تنها گوشت شان خوشمزه خواهد بود بلکه با تنوع غذایی و گیاهی تخم شان هم بسیار خوشمزه و سرشار از خواص مفید است.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری