کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

آشنایی با مرغ و خروس نژاد سلطان

ویرایش شده در : ۱۳۹۹٫۰۸٫۲۰

گونه دیگری از نژاد مرغ و خروس زینتی که بسیار مورد توجه اشراف زادگان، بخصوص پادشاهان عثمانی بوده مرغ و خروس نژاد سلطان می باشد. این نژاد از سال های بسیار دور مورد توجه پادشاهان ترک بوده و در نهایت در سال ۱۸۵۴ به انگلستان برده شد و در نهایت پس از دست به دست شدن های زیاد در سال ۱۸۷۴ در انجمن ماکیان آمریکا توسط سازمان استاندارد کمال به رسمیت شناخته شد. این پرنده دارای تاجی انبوه از پر های نرم و وارسته می باشد و بر روی ساق و انگشتان پای این پرنده پرهایی پراکنده دیده می شود که از دلایل زینتی بودن این پرنده می باشد.

چکیده مقاله

مرغ سلطان دارای روحیه ای لطیف ، با نجابت و آرام می باشد که او را مورد علاقه بسیاری از خانواده ها و پرورش دهندگان پرندگان زینتی نموده است. این پرنده دارای کاکلی پر دار می باشد که گاهی جلوی دید این پرنده را می گیرد، هم چنین وجود پر در ساق و انگشتان پای پرنده بر زیبایی او افزوده است. با توجه به وزن اندک و تخم گذاری کمتری که دارد برای تولید گوشت و تخم صرفه اقتصادی نخواهد داشت.

آشنایی با خصوصیات ظاهری مرغ و خروس سلطان

اولین و بارزترین ویژگی ظاهری مرغ و خروس سلطان وجود تاج پردار و انبوه بر سر پرنده می باشد و دومین خصوصیت آنها ساق و انگشتان پردار می باشد که همین موضوع باعث شده تا فضای پرورش آنها را همواره تمیز نگه داشت زیرا کثیف بودن محیط، باعث کثیف شدن پر های ساق پا خواهد شد و در نتیجه از زیبایی این پرنده کاسته خواهد شد. تفاوت ظاهری بین مرغ سلطان و خروس سلطان در تاج و ریش آنها می باشد، مرغ سلطان تقریبا بدون تاج و ریش گوشتی می باشد ولی خروس سلطان دارای تاج و ریش گوشتی بلند می باشد که تاج او در زیر کاکل پر دارش پنهان شده است.

دومین ویژگی ظاهری مرغ و خروس سلطان مربوط به پر های دوم پرنده می شود که به صورتی پراکنده و جدا از هم رشد نموده اند و تا حدی نیز بلند می باشد، البته این مورد در خروس های سلطان نمایان تر می باشد. مرغ و خروس سلطان بیشتر در رنگ سفید مشاهده شده است و رنگ های دیگر این نژاد کمتر به چشم می خورد. مرغ سلطان در سال حدود 60 تخم می گذارد و در نهایت تا یک و نیم کیلو گرم وزن پیدا خواهد کرد و خروس سلطان نیز تا دو و نیم کیلو گرم خواهد شد و با احتساب این گفته ها می توان گفت که مرغ و خروس سلطان به لحاظ تولید منابع پروتئینی صرفه اقتصادی ندارد و بیشتر با اهداف زینتی و نمایشی پرورش داده می شوند.

ویژگی آخر مربوط به رنگ پا و تعداد انگشتان پای آنها خواهد شد، رنگ انگشتان و ساق پاهای مرغ و خروس سلطان به رنگ طوسی می باشد و بر خلاف مرغ های معمولی شش انگشت در پای خود دارند. تخم نطفه دار مرغ سلطان نیز همانند تخم مرغ معمولی پس از 21 روز جوجه کشی به جوجه تبدیل خواهد شد که 3 روز آخر به دوره هچر مربوط خواهد شد. جوجه سلطان ها نیز پس از گذشت 5 الی 6 ماه کاملا بالغ شده و آماده جفت گیری و تخم گذاری خواهند شد و همانند هر مرغ دیگری بین 10 تا 12 سال عمر خواهد کرد.

مرغ سلطان

« مرغ سلطان »

شرایط پرورش و تغذیه مرغ و خروس سلطان

همانطور که اشاره شد مرغ و خروس سلطان دارای پر هایی در ساق پای خود هستند که برای تمیز نگه داشتن این پر ها باید محیطی کاملا تمیز برای آنها فراهم آورد. از این لحاظ اگر واقعا می خواهید پرنده ای زیبا داشته باشید بهتر است کف سالن را با خاک اره، پوشال یا ماسه بپوشانید و فضولات پرنده را زود به زود از محیط خارج سازید.

دمای محیط پرورش آنها باید معتدل بوده و در حدود 22 الی 26 درجه سانتی گراد نگه داشته شود زیرا گرمای زیاد یا سرمای زیاد بیماری های زیادی نظیر مارک، آنفولانزا، نیوکاسل و... را به همراه خود خواهد آورد. در فصل تابستان به منظور خنک سازی محیط و تهویه هوا می توانید از فن های دمنده در محیط آنها  استفاده کنید و در فصل زمستان نیز باید از هیتر های مخصوص مرغداری یا بخاری های گازی یا برقی در محیط آنها استفاده کنید.

اگر تعداد مرغ و خروس زیادی پرورش می دهید باید به اندازه کافی دانخوری و آبخوری در اختیار انان قرار دهید تا به اندازه کافی تغذیه شوند زیرا تغذیه کافی تاثیر زیادی در سلامت پرندگان خواهد داشت و به رشد آنها کمک کرده و آنها را در برابر انواع بیماری ها مقاوم می سازد. برای تغذیه مرغ و خروس سلطان نیز همانند هر مرغ دیگری می توانید از انواع دانه ها، غلات، مانده غذا، کنسانتره ها، نان خشک، برنج، ورمی کمپوست و ... استفاده کنید، فقط در تغذیه آنها دقت کنید که از غذاهای زیاد شور و یا زیاد چرب استفاده نکنید که بیماری های کبدی و کلیوی زیادی را در پی خواهد داشت. به منظور هضم بهتر غذا بهتر است روزانه مقدار کی ماسه ریز همراه با دانه های جو و گندم به آنها بدهید تا همراه با غذا ببلعند.

گالری عکس
عکس مرغ سلطان 1
عکس مرغ سلطان 2
عکس مرغ سلطان 3
عکس مرغ سلطان 4
پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری