کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

چرا مرغ ها تخم مرغ های خود را میخورند؟

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۵٫۱۹

خوردن تخم مرغ ها توسط مرغ مادر پدیده ای فراگیر بوده و اکثر پرورش دهندگان طیور و مرغداران با این پدیده آشنا هستند. در این ملب ما میخواهیم چرایی و دلایل خوردن تخم مرغ توسط مرغ را بصورت کامل بررسی کنیم.

دلایل خوردن تخم مرغ توسط مرغ

مرغ ها پرنده هایی کنجکاو هستند که برای غذا خوردن به همه جا سرک میکشند. اگر در حین جستجوی غذا این پرنده با تخم مرغ ترک خورده و یا شکسته شده روبرو شود شروع به نوک زنی آن میکند. بدلیل اینکه زرده تخم مرغ از دید این پرندگان ماده ای خوشمزه است ؛ این موضوع باعث میگردد تا مرغ از زرده تغذیه کرده و آن را بخورد.

پوسته تخم مرغ از کلسیم تشکیل شده است. این ماده نیز یکی از غذهای مورد علاقه مرغ ها می باشد. مرغ هایی که شروع به خوردن پوسته تخم مرغ میکنند نیز میتوانند تمام پوسته را تغذیه کنند. به همین علت توصیه میکنیم تا هر روز تمامی تخم مرغ های داخل لانه را بشمارید.

خوردن تخم مرغ توسط مرغ

« خوردن تخم مرغ توسط مرغ »

روش های تشخیص تخم خور خواری مرغ

بعضی از مرغ ها در لانه خالی تخمگذاری نمیکنند و عموماً مرغداران برای تخمگذاری آنها یکعدد تخم داخل لانه نگه میدارند تا مرغ به تخم گذاشتن تشویق شود. درصورتیکه تخم های داخل لانه را همه روزه بشمارید و از تعداد انها باخبر باشید در اولین زمان به تخم مرغ خوردن مرغ ها پی میبرید. راه دوم تشخیص نوک مرغ ها است ؛ زرده خشک شده بر روی نوک مرغ ها نشانه ای است که میتوان به تخم مرغ خواری آنها پی برد.

دقت کنید که هر آنچه دیرتر به عادت غذایی مرغان پی ببرید کار شما برای ترک عادت آنها سخت تر خواهد شد. در مراحل بعدی مرغی که تازه با طعم زرده آشنا شده تلاش میکند تا تخم مرغ های سالم را بشکند. حتی مرغ کُرچ شده نیز میتواند تخم های نطفه دار را بخورد! بارها دیده شده که مرغ کُرچ بعد از چند روز تخم های نطفه دار را خورده است. همچنین مرغان گرفتار میتوانند به سرعت سایر مرغ ها را نیز به خوردن تخم مرغ ها تشویق کنند. به همین علت شما باید در اولیل فرصت مانع خودن تخم مرغ ها شوید.

مرغ تخم مرغ خوار خسارت را برای مرغدار به ارمغان می آورد. به همین علت مرغدار باید در مرحله اول عواملی که باعث تخم خواری مرغ ها میشود آشنا شده و سپیس اقدام به رفع آنها کند.

دلایل خورن تخم مرغ توسط مرغ

دلایل زیادی باعث میشود که یک مرغ شروع به خوردن تخم مرغ ها کند. در زیر مهمترین و اصلی ترین این موارد ذکر شده اند.

۱- گرسنگی

یکی از مهمترین موارد ایجاد این معضل گرسنه بودن مرغ هاست ؛ مرغی که گرسنه در حال جستجوی غذا م باشد اگر تخم مرغ ببیند به احتمال زیاد شروع به کستن و خوردن آن میکند.

۲- تغذیه ضعیف

مرغ ها باید همه روزه مقداری انرژی معین دریافت کنند. سبد غذایی این پرندگان باید از ویتامین ها ، پروتئین ها ، مواد معدنی و... تشکیل شده باشد. در صورتیکه جیره غذایی روزانه مرغ ها ضعیف باشد این پرندگان برای جبران آن به جست و جوی غذا روی خواهند آورد و این احتمال وجود دارد که از تخم مرغ ها تغذیه کنند.

۳- کمبود کلسیم

کلسیم از مواد معدنی بسیار مهم است که هر مرغ تخمگذاری به آن احتیاج دارد. در واقع برای تامین کلسیم برای  تشکیل پوسته مرغ ها باید به مقدار کافی کلسیم دریافت کنند. اگر میزان کلسیم مرغ در اثر تولید روزانه تخم مرغ پایین بیاید پرنده شروع به خوردن تخم مرغ و پوسته آن میکند.

۴- تشنگی

از دیگر دلایلی که باعث میشود تا مرغ شروع به خوردن تخم مرغ ها کند تشنگی است. مرغ ها عمدتاً در طول روز آب زیادی مصرف میکنند. به همین علت باید در هر زمانی آب تازه و تمیز در اختیار پرندگان قرار گیرد.

تخم مرغ خورده شده

« تخم مرغ خورده شده »

۵- تجمع زیاد مرغ ها در لانه

لانه طراحی شده برای مرغ اید فضای نسبتاً بزرگی داشته باشد. اگر تعداد زیادی مرغ در یک محیط کوچک نگهدارید  ممکن است تخم مرغ ها زیر پای مرغان بشکنند. تنها کافیست که یکی از تخم مرغ ها بشکند تا مابقی پرندگان نیز برای نوک زنی آن تحریک شوند.

۶- سفت بودن بستر مرغ

کف لانه مرغ ها باید نرم باشد. بدین منظور و برای بستر سازی مرغ میتوان از پوشال چوب و یا کاه استفاده کرد. اگر بستر لانه سفت باشد تخم مرغ ها سریعاً میشکنند. این اتفاق در زمان تخم گذاری مرغان نیز ممکن است انجام شود. این موضوع باید به سرعت حل شود چرا که اگر مرغ با تخم شکسته شده مواجه شود حتماً شروع به خوردن آن میکند.

۷- شدت نور

نور هم تاثیر بسیاری بر این رفتار مخرب دارد. اگر نور سالن پرورشی مرغ ها زیاد باشد آنها پرخاشگر شده و شروع به نوک زدن همدیگر و اشیاء کنار خود میکنند.

روش های جلوگیری از تخم مرغ خوردن مرغ ها

اکثر پرورش دهندگان در زمان مشاهده این صحنه ، پرنده را از گله حذف میکنند. چرا که این عادت به سرعت میتواند در بین سایر مرغان پخش شود. اما با برخی از اقدامات میتوان عادت تخم مرغ خوری مرغ را از بین برد. برخی از آنها عبارتند از :

۱- استفاده از سیب زمینی خام

چند عدد سیب زمینی تخم مرغ شکل در محل دان خورد مرغ ها قرار دهید. سیب زمینی در مقابل تخم مرغ بسیار سفت بوده و مزه آن به خوشمزگی تخم مرغ نیست! مرغ هایی که تخم مرغ خوار هستند با نوک زدن به تخم مرغ خسته شده و بعد از گذشت چند روز تمایلی به نوک زدن از خود نشان نمیدهد.

۲- استفاده از قرص کلسیم

در صورتیکه مرغان گله به مشکل تخم مرغ خواری دچار شده اند میتوانید برای درمان از قرص کلسیم استفاده کنید. بدین منظور باید یکعدد قرص کلسیم را داخل آبخوری بیندارید. پرنده ها با مصرف این آب میزان سیار زیادی از کلسیم را دریافت میکنند که باعث میشود تا از تخم مرغ خوردن دست بکشند. برای تامین کلسیم از پودر استخوان و پودر صدف دریایی نیز میتوانید استفاده کنید.

۳- تاریک نگهداشتن محل تخمگذاری

حیواناتی که هوای تاریک را دوست ندارند و ترسو هستند در تاریکی هوا ساکت و بدون حرکت می ایستند. درصورتیکه لانه تخمگذاری مرغ ها تاریک باشد احتمال تخم مرغ خوردن آنها نیز به صفر میرسد.

جمع آوری تخم مرغ ها

« جمع آوری تخم مرغ ها »

۴- عدم تغذیه مرغ ها از تخم مرغ!

این احتمال وجود دارد که در زمان جمع کردن تخم مرغ ها با تخم های شکسته روبرو شوید ؛ در این مواقع به هیچ وجه تخم مرغ ها را در دسترس مرغ ها قرار ندهید و از این نوع تخم ها برای تغذیه آنها استفاده نکنید! درصورتیکه مرغ ها با مزه تخم مرغ آشنا شوند برای شکستن و خوردن تخم مرغ های سالم ترغیب خواهند شد.

۵- جمع آوری تخم مرغ ها از لانه

مرغان عموماً بعد از تخمگذاری تا چند دقیقه سر و صدا میکنند و با این صداها میتوان میتوجه تخمگذاری آنها شد. نباید اجازه داد که مرغ ها برای ساعت های طولانی در لانه باقی بمانند.

۶- جدا کردن مرغ های تخم مرغ خوار

درصورتیکه مرغی در گله شما دچار این عادت شده باید سریع تر از گله جدا کنید. برای تشخیص این مشکل میتوانید نوک مرغها را بررسی کنید. معمولا مرغ هایی که دچار این عادت شده اند بر روی نوک آنها زرده خشک شده باقی می ماند. با بررسی این موضوع و جداسازی مرغهای تخم خوار و اقدامات گفته شده در بالا باید عادت تخم خوردن آنها را بشکنید.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری