کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

معرفی مرغ و خروس نژاد کورنیش

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۹٫۰۲

خروس نژاد کورنیش که به خروس جنگی هندی نیز شهرت دارد متعلق به شهرستان کورنوال انگلستان می باشد. نژاد کورنیش به دلیل وزن گیری بالایی که دارند عموما به منظور تولید گوشت پرورش داده می شوند. آنها سنگین وزن بوده و بدنی ماهیچه ای و خوش فرم دارند و تخم هایی به رنگ قهوه ای تولید می کنند.

مرغ و خروس کورنیش

« مرغ و خروس کورنیش »

ریشه یابی نام مرغ و خروس کورنیش

در اغلب کشورها این نژاد از مرغ با نام های مرغ هندی جنگی و یا کورنیش شناخته میشود. در آمریکا و تا سال ۱۹۰۵ قبل از آنکه آمریکا بطور رسمی نام آن را کورنیش جنگی هندی نامگذاری کند به نام جنگی هندی شناخته میشد. با گذشت زمان و بدلیل عدم مربوط بودن این پرنده به کشور هند آن را مرغ و خروس کورنیش نامیدند. امروزه مرغ و خروس کورنیش جایگاه بزرگی در صنعت طیور در جهان داشته و طرفداران بسیار زیادی نیز دارد.

پیدایش کورنیش ها

مرغ کورنیش در سال ۱۸۲۰ توسط گیلبرت بصورت صنعتی پرورش یافت و در سال ۱۸۹۳ در آمریکا به ثبت رسید. پرورش دهده پرنده در توضیحات خود چنین عنوان میکرد که این نژاد را از ترکیب اصیل قرمز و خروس سینه سیاه به وجود آورده و هدف او از این کار ترکیب قدرت دو نژاد از خروس بوده است. هدف او از این کار تولید یک نژاد خروس جنگی برتر و عالی بود که در این کار شکست خورد.

خصوصیات نژاد کورنیش

مرغ و خروس های کورنیش زیبا و تنومند بوده و اغلب برای تولید گوشت پرورش داده میشوند. دو زیرگونه از این نژاد در دنیا وجود داشته که با نام های کورنیش جنگی معمولی و کورنیش جنگی جوبلی شناخته شده اند. نوع نر کورنیش ها پرهای آبی تیره رنگ داشته و ماده آنها دارای پرهای قهوه ای و مشکی رنگ هستند ؛ اما مرغ و خروس کورنیش نژاد جوبلی پرهای روشن تری داشته و قدرت بدنی کمتری دارند. رنگ پرهای این گونه قهوه ای مایل به زرد است.

در گذشته از خروس کورنیش در میدان های مسابقه نیز استفاده شده است اما رفته رفته این نژاد از مسابقات میدانی کنار گذاشته شد. از خصوصیات دیگر مرغ و خروس کورنیش میتوان به بدفرم بودن پاهای آنها اشاره کرد ؛ چرا که استخوان های لگن پرنده از یکدیگر فاصله زیادی دارند و این موضوع سبب بد شکل شدن فرم پاهای پرنده میشود.

مرغ کورنیش

« مرغ کورنیش »

کورنیش ها سینه های پهنی دارند که گوشتی بوده و به همین جهت گزینه مناسبی برای تولید گوشت محسوب میشوند. این پرندگان همچنین در سال در حدود ۱۷۰ تخم میگذارند و به همین جهت برای پرورش پرندگان تخمگذار نیز گزینه مناسبی به شمار میروند. وزن نر پرنده در سن بلوغ حدود ۳٫۵ کیلوگرم بوده و وزن مرغ آن به حدود ۳ کیلوگرم میرسد.

این گونه از طیور دارای گونه باتنام نیز هستند که اغلب جهت اهداف نمایشی پرورش داده میشوند. وزن خروس باتنام در حدود ۲ کیلوگرم بوده و مرغ آن نیز به ۱٫۵ کیلوگرم میرسد.

پرورش مرغ و خروس کورنیش

تخم های نطفه دار و یا جوجه کورنیش ها در ایران به سختی یافت میشوند ؛ حتی اگر شخصی ادعای فروش تخم نطفه دار نژاد کورنیش را داشته باشد به آسانی نمیتوان به آن اعتماد کرد. در صورتیکه توانستید جوجه های چند روزه آن را بدست بیاورید به راحتی میتوانید آنها را در هر منظقه آب و هوایی پرورش دهید. کورنیش ها مقاومت بسیار بالایی در مقابل شرایط آب و هوایی دارند و میتوانند خود را با آن وقف دهند.

مرغ و خروس های کورنیش مانند سایر مرغ ها همه چیز خوار بوده و به راحتی حتی به وسیله مانده غذاهای خانگی میتوان آنها را تغذیه کرد. اما دقت کنید که در صورت استفاده از مواد دارای چربی در واقع به افزایش وزن پرنده ها کمک خواهید کرد که در واقع افزایش وزن پرنده ها مانع از تخمگذاری آنها خواهد شد.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری