کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

معرفی مرغ و خروس نژاد سوماترا

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۸٫۲۸

مرغ و خروس نژاد سوماترا دارای دمی بلند بوده و پرهای بسیار زیبایی دارند. این پرنده گان از گذشته تاکنون بعنوان پرنده زینتی پرورش داده شده و در برخی کشورها نیز برای تولید گوشت و تخم پرنده پرورش داده میشود. در زمان های بسیار قدیم این پرنده بعنوان خروس جنگی نیز پرورش داده میشده است. در این مطلب ما شما را بیشتر با این نژاد ار مرغ و خروس آشنا خواهیم کرد که میتوانید در ادامه مطلب مطالعه کنید.

خروس سوماترا

« خروس سوماترا »

تاریخچه و پیدایش مرغ و خروس سوماترا

سوماترا نژادی از مرغ بومی جرایزر سوماترا در اندونزی است. این نژاد در اصل در سال 1847 از سوماترا به ایالات متحده آمریکا و اروپا برده شده اند. گذر زمان باعث گردیده تا این نژاد از مرغ جای خود را از سالن های مسابقه و نبرد به قفس های زینتی تغییر دهد. امروزه این نژاد از طیور برای نمایش در نمایشگاه های طیور زینتی پرورش داده شده و به فروش میرسند.

تاریخچه و پیدایش مرغ و خروس سوماترا

سوماترا همانطور که قبلاً اشاره شد بعنوان یک پرنده زینتی پرورش داده میشود ؛ چرا که دارای پرهای جذاب می باشد. اکثر پرهای این مرغ و خروس سیاه و سفید می باشد و در تمامی بخش های بدن تا دم آن براقیت سبز رنگی به چشم میخورد.

مرغ و خروس نژاد سوماترا در رنگ های قرمز و سیاه ، آبی و سفید و یا خالخالی سافت میشوند. جالب است بدانید که تمامی رنگ های این پرنده در نتیجه جفت گیری طبیعی پرنده ها بوجود آمده اند و برای تعیین رنگ های مختلف جفت دادن پرنده با سایر نژادها انجام نشده است. عموماً وزن خروس بالغ در حدود سه کیلوگرم و مرغ آن نیز در حدود یک و نیم تا دو کیلوگرم میرسد. نوع مرغ سوماترا تخمگذار ضعیفی بوده و تولید تخم آن در سال تهایتاً به صد عدد میرسد. اما خوشبختانه مادران خوبی برای جوجه های خود بوده و جوجه کشی طبیعی را به نحو احسنت انجام میدهد.

خروس نژاد سوماترا

« خروس نژاد سوماترا »

خروس سوماترا ریش و تاج کوتاهی به رنگ قرمز دارد. حتی در برخی از گونه های پرنده تاج و ریش به حدی کوتاه است که از فاصله دور قابل تشخیص نیست! این پرنده برخلاف تاج دارای دمی بلند است که زیبایی آن را دوچندان میکند. همچنین خروس این نژاد دارای خارهایی در ساق پا است اما مرغ آن فاقد تاج ، ریش است و دم بلند و یکدستی دارد.

نکته اصلی در مورد مرغ و خروس نژاد سوماترا خصوصیت پرواز آنها می باشد. این پرنده ها برخلاف سایر مرغ و خروس ها از توانایی پرواز تا چندین متر برخوردار هستند. نکته بارز دیگر جنگندگی خروس سوماترا است. آنها برای حفظ قدرت خود در گله نبرد میکنند ؛ اما این جنگ به حدی خشن نیست که به مرگ آنها منجر شود.

پرورش و نگهداری مرغ و خروس سوماترا

از آنجا که این نژاد از مرغ و خروس تخمگذاری و وزن کمی دارد بنابرین برای پرورش مرغ تخمگذار و گوشتی مناسب نیست. اما میتوان آنها را در منزل بعنوان پرنده زینتی برای تولید گوشت و تخم خانواده پرورش داد. بدین منظور شما میتوانید جوجه های چند روزه این نژاد را خریداری کرده و انها را بزرگ کنید ؛ و یا ماشین جوجه کشی تهیه کرده و خود نسبت به جوجه گیری از تخم نطفه دار آنها اقدام کنید.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری