کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

معرفی مرغ و خروس نژاد سابیل پوت

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۸٫۲۱

مرغ و خروس سابیل پوت از لحاظ ظاهری بسیار شبیه نژاد یوسل بلژیکی است ؛ با این تفاوت که مرغ سابیل پوت از نظر هیکل درشت تر می باشد. نژاد سابیل پوت از نظر قدمت از نژادهای بسیار قدیمی مرغ ها به شمار میرود و منشاء پیدایش آن کشور آلمان و یا هلند می باشد و جزو مرغان زینتی به شمار میرود. از بارز ترین مشخصات این پرنده میتوان به تنوع رنگ سرمه ای با لکه های سفید و یا پاهای پردار آن میتوان نام برد.

مرغ سابیل پوت از نژادهای گران قیمت مرغان نیز به شمار رفته و از نمونه قدیمی ترین گونه های بانتام است. نام انگلیسی این نژاد از مرغ Booted bantam بوده و بدلیل ظاهر و پرهای بلند پاهایشان به آنها تعلق پیدا کرده است. اصلی ترین خواستگاه این پرنده کشور هلند بوده و کلمه سابیل در اصل یک کلمه هلندی است و به همین دلیل لقب این پرنده سابیل پوت می باشد.

مرغ و خروس نژاد سابیل بوت در ایران نیز وجود داشته ولی با قیمت های بالایی به فروش میرسند. در این مطلب ما میخواهیم شما را بیشتر با این نژاد زینتی از مرغ ها آشنا کنیم.

مرغ و خروس سابیل پوت

« مرغ و خروس سابیل پوت »

پیدایش مرغ و خروس سابیل بوت

همانطو که قبلاً نیز ذکر کردیم نژاد سابیل بوت خیشاوندی بسیار زیادی با یوسل بلژیکی دارد و مهمترین تفاوت های آن در ظاهر پرهل و طول آنها می باشد. بعضی از پرورش دهندگان ادعا دارند که هر دو نژاد توسط یک پرورش دهنده در بلژیک  در قرن بیستم ایجاد شده اند ؛ اما مستندات بسیاری وجود دارد که ثابت میکند مرغ سابیل بوت در قرن 16 میلادی در هلند وجود داشته است. این نژاد در اروپا نیز طی سال های طولانی مورد توجه افراد مختلف بود و در اواخر قرن بیستم نیز از آلمان به آمریکا وارد شده و در سال 1879 بعنوان نژاد استاندارد معرفی گردید.

ویژگی های مرغ و خروس سابیل بوت

از لحاظ جثه ، این نژاد جثه کوچکی داشته و بدن آنها از پر پوشیده شده است. پاهای این پرنده ها نیز دارای پرهای درازی هستند که آنها را به چکمه شبیه کرده اند. سینه سابیل بوت رو به جلو بوده و پشت آنها پهن می باشد. بال آنها نیز بزرگ بوده و به همین علت سابیل بوت ها میتوانند پرواز بلندی انجام دهند. علاوه بر این جس مرغ پرنده دارای تاج با 5 برجستگی می باشد و تاج خروس ها بزرگتر از مرغان است. رنگ منقار این پرنده ها به رنگ چوب بوده و تاج آنها قرمز رنگ می باشد. رنگ لاله گوش این طیور از نشانه های مهم برای فهمیدن رنگ تخم های حاصل از حیوان است ؛ بدین صورت که تمامی مرغ هایی که لاله گوش سفید رنگ دارند تخم هیی با پوسته سفید رنگ میگذارند و مرغ هایی که لاله قرمز رنگ دارند تخم هایی به رنگ قهوه ای میگذارند.

مرغ سابیل پوت

« مرغ سابیل پوت »

مشکل تخم های سابیل بوت ها این است که ریز بوده و برای فروش در بازار مناسب نیستند ؛ اما تخم های نطفه دار این پرنده با ارزش بوده و با قیمت های بالا به فروش میرسند. مرغ های این نژاد در هفته دو الی سه عدد تخم میگذارند و در سال نیز بصورت نرمال 150 عدد تخمگذاری میکنند. هدف از نگهداری و پرورش این پرنده ها جنبه زینتی آنها بوده ؛ چرا که این پرنده ها وزن سبکی دارند. مرغ بالی این نژاد حدود 650 گرم و خروس آن نیز 750 گرم وزن دارد. عمر این پرنده ها نیز در صورت مطلوب بودن آب ، هوا و شرایط پرورشی حدود ده سال « و یا بیشتر » می باشد.

مرغ و خروس سابیل بوت در برابر گرما و سرما آسیب پذیر هستند ؛ به همین علت باید در فصول سرد و گرم به کمک تجهیزات مخصوص از آنها نگهداری کرد. همچنین این مرغ ها در برابر بیماری مارک نیز ضعیف میباشند و باید آنها را بصورت دوره ای واکسینه کرد.

از دیگر خصوصیات این پرنده ها میتوان به خوی خاص آنها اشاره کرد ؛ چرا که مرغ و خروسی کم صدا بوده و شخصیت گرمی دارند. این پرنده ها را میتوان در قفس نیز پرورش داد ، اما پرورش آنها در فضای سبز معمول بوده و بیشتر پرورش دهندگان آنها را بصورت آزاد در فضاهای باز نگهداری میکنند. همچنین این نژاد با غالب مرغ ها و خروس های نژادهای دیگر کنار می آیند و آنها را میتوان با پرندگان دیگر پرورش داد.

خطر انقراض این پرنده ها بدلیل پرورش آنها در کشورهای مختلف وجود نداشته و قیمت این پرندگان نیر چندین برابر طیور معمولی می باشد. شما میتوانید به سادگی مرغ و خروس سابیل پوت را در مناطق معتدل پرورش دهید.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری