کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

آشنایی با مرغ و خروس نژاد بوکی آی

نوشته شده در : ۱۳۹۸٫۰۵٫۰۷

مرغ بوکی آی (bucheye) یکی از نژادهای معروف آمریکایی است که خواستگاه اصلی آن به اوهایو از ایالت متحده آمریکا بر می گردد و در واقع نام مستعار مرغ بوکی آی هم از همین نام یعنی  اوهایو (state buckeye)گرفته شده است. رنگ بال و پر این نژاد از مرغ به رنگ قهوه ای و مطابق با رنگ دانه های گیاه اوهایو است و جزو پرندگانی است که بسیاری  از مردم بومی آمریکا از تخم و گوشت آن بهره مند هستند . جالب است بدانید که رنگ پوست این نژاد از مرغ به رنگ زرد است و تخم های که می گذارد به رنگ قهوه ای است.

چکیده مقاله

مرغ بوکی آی تا پایان قرن نوزدهم از طرف انجمن صنایع طیور آمریکا به عنوان یک نژاد استاندارد معرفی شده بود ولی بعدها این نژاد توسط یک زن مزرعه دار به نام Nettie Metcalf تکثیر شد تا اینکه در سال 2014 مرغ bucheye  هم جزو پرندگان محفاظت شده که در معرض خطر انقراض هستند معرفی شد.

زنان ایالات متحده آمریکا مسئول نگهداری از حیوانات مزرعه مخصوصا مرغ و خروس ها بودند.زنی به نام Nettie Metcalf که ساکن شهر وارن ایالت اوهایو آمریکا بود برای اولین در سال 1896 میلادی، متوجه شد نژاد مرغ رُد ایسلند قرمز نمی تواند در جایگاه نژادهای برتر مرغ که استاندارد هم هستند قرار بگیرد از این رو   تصمیم گرفت مرغ بوکی آی  bucheye  را با خروس های مزرعه خودش آمیزش دهد. خوشبختانه این کار او بسیار موفقیت امیز بود و توانست این نژاد از مرغ را تولید و پرورش دهد. مرغی که می توانست در مقابل آب و هوای سرد و زمستانی مناطق اوهایو مقاوت بیشتری از سایر نژادهای مرغ داشته باشد. در حقیقت این اولین نژاد از مرغ های آمریکایی بود که توسط  Nettie Metcalf به سراسر دنیا معرفی شد و در سال 1904 در آمریکا توسط انجمن صنایع طیور آمریکا به عنوان یک نژاد استاندارد اعلام و ثبت گردید.  طبق بررسی های انجام پذیرفته ، قوانین و ضوابط خاصی در انجمن صنایع طیور آمریکا وجود دارد که اگر نژادی استاندارد باشد با نظر کارشناسان و جانورشناسان باتجربه وارد لیست نمایشگاه ماکیان در آمریکا می شود. با استاندارد شناخته شدن بوک آی در انجمن بقای این نژاد تحت حمایت محیط زیست قرار گرفت.

از آنجایی که تنوع رنگ بال و پر  نژاد بوک آی  در گذشته متفاوت بود، به همین دلیل در نمایشگاه های طیور جزو نژاد های خاص معرفی نمی شد ولی  بر خلاف گذشته، هم اکنون سیاست انجمن طیور  بر اساس شرایط  خاصی که در پاراگراف بعدی به آن اشاره خواهم کرد، تغییر کرده است . طبق این قوانین پرندگانی در معرض انقراض محسوب می شوند و از طرف انجمن طیور مورد حفاظت قرار می گیرند که:

- تعداد آنها کمتر از 7 گله پرورش باشد یا تولید مثل و تکثیر آنها در طول یکسال کمتر از 1000 عدد باشد.

- کاهش جمعت جهانی یک نژاد به زیر 5000

مرغ بوکی آی

« مرغ بوکی آی »

مشخصات و ویژگی های ظاهری

وزن خروس بوک آی تا 4 کیلو گرم هم می رسد و ماده های آنها حدود 3 کیلو گرم وزن دارند. در زیر پرهایش پوستی به رنگ زرد دارد. تخم هایی به رنگ قهوه ای می گذارد و گوشت بسیار خوشمزه ای مخصوصا در قسمت ران دارد. البته رنگ پرهای نژاد اولیه این مرغ ،قهوه ای مایل به قرمز بود با دمی سیاه رنگ بود که بعدها با آمیزش های سایر نژادها تغییر یافت. رنگ بال و پر  این نژاد از مرغ ها شباهت بسیار زیادی به دانه های گیاه اوهایو دارد مخصوصا رنگ بال و پر پرنده ماده کاملا شبیه نژاد رُد ایسلند قرمز است که تخم هایی با اندازه های متوسط می گذارند. وجه تمایز بوک آی در مقایسه با نژاد رُد ایسلند قرمز، نوار خاکستری رنگی است که در پرهای پشت و کمرش نمایان است . هر دو نژاد جثه جمع و جور و یکسانی دارند البته مقاومت بدنی نژاد مرغ بوک آی در برابر سرما بسیار زیاد است به طوری که قادر است در برابر سرمای سوزناک زمستان دوام بیاورد . ماده های این پرنده روحیات بسیار آرامتری دارد و خیلی راحت با آدم ها ارتباط برقرار می کند ولی خروس های آنها می توانند در مواقع خاصی حالت تهاجمی به خود می گیرد. افراد حرفه ای برای پرورش این نژاد توصیه می کنند که حتما آنها در فضای باز و سرسبز آنجام دهید تا گوشت و تخم با کیفتی تولید کنند. مرغ نژاد بوک آی با گوشت خوشمزه و مقوی و همچنین با تخمگذاریی بسیار بالایی که دارد ( حدود 200 عدد تخم در طول سال) به یک مرغ دومنظوره تبدیل شده است که می توان آن را در مزارع و حیاط های کوچک هم پرورش داد.

رژیم غذایی و خوراک مرغ بوک آی

سرعت رشد مرغ نژاد بوک آی طوری است که در کمتر از چند ماه به وزن خوبی می رسند. آنها به خوردن موش علاقه بسیار زیادی دارند.  غذایی که در اختیار این نژاد از مرغ ها قرار می گیرد،  تقریبا 20 درصد پروتئین بیشتری  دارد چون غذای اصلی آنها جیره ای است که سرشار از پروتئین است مثل دانه های ذرت، گندم، مکمل های غذایی و … که مناسبترین جیره برای تغذیه این نژادها هستند.

شرایط و اصول نگهداری

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم به خاطر اهمیت ویژه که این نژاد آمریکایی دارد ، انجمن صنایع طیور آمریکا، با اعلام خطر انقراض این نژاد، آن را تحت حمایت سازمان محیط زیست آمریکا قرار داد علاوه بر عدم انقراض پرورش دهندگانی که  تا این گونه از مرغ ها  را پروش می دهند، برای سال های سال به کار خود ادامه دهند. کسانی که به پرورش نژاد بوکی آی مشغولند می دانند که این پرنده به مراقبت بیشتری احتیاج دارد و غذایی که در اختیارشان می گذارند نباید  فاقد منابع غذایی مخصوصا پروتئین، انرژی، مواد معدنی، ویتامین، فیبر و ... باشد. این نژاد از مرغ ها هم مثل سایر نژاد های مزرعه ای قدرتی برای پرواز کردن ندارند چون بسیار سنگین وزن هستند ولی از چریدن در مناطق سر سبز بیشتر لذت می برند. برای نگهداری از جوجه های آنها هم از قفس  یا فضاهای سر بسته استفاده می کنند تا از خطرات احتمالی چون شکارچیان طبیعت در امان باشند .

درست است که مقاومت بدنی نژاد مرغ بوکی آی  زیاد است ولی آنها هم مثل سایر نژادهای مرغ باید  واکسناسیون شوند تا در برابر باکتری و بیماری های  ویروسی ایمن باشند.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری