کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

پرورش مرغ بومی با کمترین سرمایه

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۸٫۱۵

در حیطه پرورش دام طیور یکی از کسب و کارهای بسیار رایج پرورش مرغ می باشد. ولی بیشتر افراد به اشتباه فکر میکنند که پرورش مرغ به سرمایه زیادی نیاز دارد. پرورش مرغ بومی هر چند از جمله مشاغلی است که زرق و برق زیادی ندارد ولی با سرمایه کم و کمی پشتکار می توان در این شغل به سود خوبی دست یافت.

پرورش مرغ بومی

« پرورش مرغ بومی »

آیا پرورش مرغ محلی صرفه اقتصادی دارد؟

شاید در نگاه اول فکر کنید که با وجود این شرایط اقتصادی و در حالی که بسیاری از واحدهای صنعتی غیر فعال شدند، آیا پرورش مرغ بومی و یا محلی صرفه اقتصادی خواهد داشت؟

بایستی ذکر شود که پرورش مرغ محلی تفاوت های زیادی با پرورش مرغ صنعتی دارد. همین تفاوت ها باعث میشود که هزینه های تولید و سود تمام شده در این کار نیز متفاوت باشد. پرورش مرغ بومی مزیت های زیادی در مقایسه با مرغ صنعتی دارد که در ادامه ذکر شده است.

پرورش مرغ بومی با مرغ صنعتی چه فرقی دارد؟

در مقایسه با مرغ های صنعتی مرغ بومی پرنده ای مقاوم تر بوده و تلفات کمتری دارد. در حقیقت آنها به دلیل ژنتیک قوی در برابر تنش های دمایی و بیماری های رایج طیور مقاومت بیشتری دارند. همچنین برای تغذیه مرغ محلی علاوه بر دان می توان از پسماند مواد غذایی، سبزیجات و پسماندهای باغات استفاده کرد. پرورش مرغ های بومی بیشتر در فضای باز انجام میگیرد و در واقع آنها میتوانند بخش زیادی از احتیاجات غذایی خود را در چراگاه های طبیعی به دست بیاورند.

لذا بخش قابل توجهی از جیره غذایی مرغ های بومی به صورت طبیعی قابل فراهم می باشد و در این زمینه نیازی به پرداخت هزینه های زیاد نخواهد بود. توجه داشته باشید که در صنعت مرغداری و یا پرورش طیور، تأمین خوراک بخش اصلی هزینه های تولید را به خود اختصاص میدهد. بنابراین کاهش هزینه های خوراک به معنی کاهش هزینه های تولید خواهد بود و در نتیجه سود بیشتری عاید مرغدار میشود.

همچنین مرغ محلی یک جست و جو گر غذایی بسیار خوبی بوده و جنب و جوش زیادی در مقایسه با مرغ صنعتی دارد. بنابراین برای تغذیه آنها نیاز نیست که جیره غذایی در فاصله نزدیک و یا به صورت ترکیب مشخصی باشد. بنابراین برای تغذیه مرغ بومی به تجهیزات کمتری نیاز خواهید داشت. بسیاری از پرورش دهندگان مرغ بومی تجهیزات پرکاربرد مرغداری همانند دانخوری، آبخوری و لانه تخمگذاری را خودشان با وسایل ساده می سازند.

پرورش صنعتی مرغ

« پرورش صنعتی مرغ »

در پرورش مرغ بومی به حضور فیزیکی و کنترل دائم دان و محیط نگهداری پرنده ها کمتر نیاز میشود. این در حالی است که در مرغداری های صنعتی میزان جیره و آب و هوای محیط نگهداری مرغ ها باید به صورت مداوم تحت کنترل باشد. برای همین در مرغداری های صنعتی از انواع سیستم های اتوماسیون برای کنترل امورات داخل سالن استفاده میشود. اما در پرورش مرغ بومی به حداقل تجهیزات نیاز خواهد بود.

طیور محلی در مقایسه با مرغ های صنعتی دان بسیار کمتری مصرف میکنند یکی از ویژگی های مهم آنها این است که به اندازه نیاز دان مصرف میکنند.

برای پرورش مرغ بومی از کجا شروع کنیم؟

برای شروع هر کسب و کاری لازم است که ابتدا یک برنامه جامع و یک نقشه مسیر از قبل برای آن طراحی کرده باشید. برای شروع پرورش مرغ محلی نیز بایستی برخی نکات را رعایت کرد.

در این مسیر چند گام اصلی را باید در نظر بگیرید که در ادامه آنها را توضیح داده ایم.

سرمایه مورد نیاز برای پرورش مرغ بومی تخمگذار

در ابتدا باید میزان سرمایه گذاری خود را مشخص کنید. هر چند که پرورش مرغ محلی به سرمایه آنچنان نیاز ندارد ولی برای خرید نمیچه ها، تهیه و اجاره سالن پرورش، خرید دان، خرید دستگاه جوجه کشی و ... به اندکی سرمایه نیاز خواهید داشت.

با مشخص شدن میزان سرمایه، شما به راحتی میتوانید تصمیم بگیرید که در چه مقیاسی قادر خواهید بود این کار را شروع کنید. طبیعتا میزان سرمایه گذاری اولیه تأثیر مستقیمی بر حجم کاری و درامد شما خواهد داشت.

با توجه به اینکه در این مقاله هدف پرورش مرغ بومی با سرمایه کم می باشد بنابراین ما ظرفیت تولید را فقط 500 قطعه مرغ محلی در نظر میگیریم. در نظر داشته باشید که با تعداد کمتری نیز می توانید این کسب و کار را شروع کنید ولی در این صورت کسب و کار شما توجیه اقتصادی آنچنان نخواهد داشت.

هدف از پرورش مرغ بومی بیشتر تولید تخم مرغ محلی است. دوره پرورش مرغ بومی از سن یک روزگی تا زمان کشتار حدودا 5 ماه میباشد. لذا به دلیل طولانی بودن این دوره پرورش مرغ بومی گوشتی صرفه اقتصادی ندارد. اما طول این دوره در مرغداری های گوشتی فقط 45 روز است.

یکی دیگر از فاکتورهایی که باعث میشود پرورش مرغ بومی تخمگذار صرفه اقتصادی داشته باشد این است که قیمت تخم مرغ محلی در بازار بیشتر از تخم مرغ صنعتی است. از طرفی برای عرضه تخم مرغ محلی برخلاف گوشت نیازی به مجوز و ... نمی باشد. بنابراین در پرورش مرغ بومی محصول قابل عرضه به بازار تخم مرغ محلی خواهد بود. البته ناگفته نماند که پس از یک دوره تولید، مرغ های بومی با قیمت ارزان به کشتارگاه ها فروخته میشوند.

محل پرورش مرغ بومی و فضای مورد نیاز

پرورش مرغ بومی در مناطق روستایی امکان پذیر است. پرورش مرغ در مناطق روستایی از چند جهت برای مرغدار به صرفه می باشد. اولا اینکه هزینه کرایه زمین در مناطق روستایی بسیار ارزان تر از مناطق شهری است. صرف نظر از اینکه اجاره زمین در مناطق روستایی ارزان تر می باشد، دسترسی مرغ ها به فضای باز و مراتع طبیعی هم فراهم می باشد.

در پرورش مرغ صنعتی معمولا به ازای هر 5 قطعه مرغ، یک متر مربع فضا در نظر میگیرند. اما مرغ های محلی جنب و جوش بیشتری دارند. با توجه به اینکه مبنای کار ما پرورش مرغ محلی تخمگذار است بنابراین باید فضای بیشتری به آنها اختصاص داد. معمولا یک فضای 200 متری برای پرورش 500 قطعه مرغ بومی تخمگذار کفایت میکند.

قفس دست ساز پرورش مرغ بومی

« قفس دست ساز پرورش مرغ بومی »

تهیه تجهیزات لازم برای پرورش مرغ بومی و سرمایه لازم برای خرید آنها

یکی از مزیت های مهم پرورش مرغ بومی این است که تجهیزات مرغداری کمتری نیاز دارد. حتی برخی از این لوازم مرغداری را خودتان میتوانید بسازید. مثل لانه تخمگذاری که بیشتر افراد از سبدهای پلاستیکی و یا چوبی برای این منظور استفاده میکنند. در داخل سالن بایستی به ازای هر 5 مرغ یک عدد لانه تخمگذاری در نظر بگیرید. معمولا لانه های تخمگذاری را دور تا دور سالن می چینند. داخل لانه نیز با پوشال درشت و یا کاه پر کنید. برای جلوگیری از افتادن سبدها نیز میتوانید آنها را به هم بسته و یا بر روی دیوار نصب کنید.

سایر تجهیزات نظیر ظرف آبخوری و دانخوری نیز با استفاده از ظروف پلاستیکی میتوان تهیه کرد و بدین ترتیب هزینه ها را کاهش داد. البته اصولش این می باشد که از آبخوری و دانخوری استاندارد استفاده شود تا از پرت دان جلوگیری گردد.

در سالن پرورش مرغ بومی تخمگذار به سایر وسایل نظیر هیتر، سیستم روشنایی، فن های تهویه و ... نیز نیاز خواهید داشت. به طور کلی سرمایه مورد نیاز برای تجهیز نمودن سالن پرورش مرغ بومی تخم گذار بین 20 الی 30 میلیون تومان خواهد بود. البته این مقادیر تحت شرایط اقتصادی برای زمان های مختلف، متفاوت خواهد بود.

خرید مرغ و یا جوجه بومی

بخش زیادی از سرمایه اولیه صرف خرید جوجه ها و یا نمیچه ها خواهد شد. برای خرید جوجه ها و یا نیمچه ها بهتر است که به اداره جهاد کشاورزی مراجعه نموده و بر اساس مراکز معتبر معرفی شده اقدام به خرید نمود. در زمان نگارش این مقاله متوسط قیمت هر قطعه نیمچه سه ماهه 25000 تومان بود. بنابراین برای خرید 500 قطعه به 25 میلیون تومان سرمایه نیاز خواهید داشت.

نیمچه ها اگر با تغذیه اصولی و تحت برنامه نوردهی صحیح پرورش یابند در سن 5 ماهگی شروع به تخمگذاری میکنند. حداکثر دوره پرورش مرغ بومی تخمگذار از سن جوجگی تا انتهای دوره نیز تقریبا 17 ماه می باشد و بعد از آن باید مجددا نیمچه ها و یا جوجه های تازه جایگزین شوند.

در هر دوره پرورش مرغ بومی بایستی سالن از قبل ضدعفونی شود. ضد عفونی سالن مرغداری معمولا یکی دو روز قبل از انتقال جوجه ها و یا مرغ ها به داخل سالن انجام میگیرد. عملیات ضدعفونی هزینه بسیار پایینی دارد. واکسیناسیون جوجه های بومی نیز در همان هفته اول انجام میگیرد که آن نیز هزینه اندکی دارد.

جوجه های مرغ بومی

« جوجه های مرغ بومی »

سود پرورش مرغ بومی تخمگذار

مرغ های بومی به لحاظ تخمگذاری استعداد خوبی دارند و معمولا در طول سال حداقل 200 عدد تخم میگذارند. در مرغ های تخمگذار راندمان تولید تحت شرایط مطلوب معمولا 70 درصد به بالا می باشد. بدین معنی که از تمامی مرغ ها حداقل 70 درصد آنها هر روز تخمگذاری میکنند.

اگر 500 مرغ بومی را در نظر بگیریم با راندمان 70 درصدی در هر روز حداقل 350 عدد تخم مرغ محلی میتوانید به بازار عرضه کنید. در زمان نگارش این مقاله قیمت هر عدد تخم مرغ محلی 1500 تومان بود بنابراین پرورش دهنده روزانه حداقل 500 هزار تومان میتواند از محل فروش تخم مرغ ها درامد داشته باشد. البته باید هزینه های تولید همانند هزینه دان، هزینه سوخت و انرژی و ... نیز محاسبه شود. بعد از اتمام دوره تخمگذاری، مرغ های بومی برای فروش به کشتارگاه ها عرضه میشود ولی قیمت آنها کمی پایین تر از مرغ های گوشتی است.

هزینه دان مصرفی مرغ های بومی

جوجه ها تا سن تخمگذاری یعنی 5 ماهگی تقریبا 9 کیلو دان مصرف میکنند. پس از آن نیز مرغ های بالغ هر روز با 120 گرم دان تغذیه میشوند. قیمت هر کیلو دان در حال حاضر 3500 تومان میباشد. بنابراین برای تغذیه هر یک قطعه مرغ بومی تخمگذار در روز 420 تومان هزینه خواهد شد. این هزینه برای 500 قطعه معادل 210 هزار تومان خواهد بود.

در بخش قبلی حساب کردیم که با در نظر گرفتن راندمان تولید 70 درصدی روزانه میتوان بیش از 500 هزار تومان از محل فروش تخم مرغ های محلی درامد کسب کرد. با کسر هزینه دان و در نظر گرفتن سایر هزینه های جانبی « بسته بندی ، حمل و نقل ، سوخت و ... » باز هم پرورش مرغ بومی تخمگذار توجیه اقتصادی خود را از دست نمیدهد.

بنابراین با یک برنامه ریزی دقیق و آشنایی با اصول پرورش طیور میتوان با پرورش مرغ بومی تخمگذار به سود خوبی دست یافت.

تغذیه مرغ بومی

« تغذیه مرغ بومی »

نتیجه گیری

در این مقاله در رابطه با پرورش مرغ بومی و هزینه های مربوطه بحث کردیم. همچنان سرمایه و تجهیزات لازم برای پرورش 500 قطعه مرغ بومی تخمگذار و سود حاصل از آن را توضیح دادیم. در خصوص پرورش مرغ بومی باید توجه داشته باشید که بدون در نظر گرفتن اصول مدیریتی در این زمینه نمی توانید موفق شوید. تخمگذاری مرغ های بومی به فاکتورهای زیادی بستگی دارد که اگر پرورش دهنده در این زمینه کوتاهی کند راندمان تولید به شدت افت کرده و پرورش دهنده متحمل خسارات زیادی میشود. بنابراین در این خصوص به اندازه کافی تحقیق کنید و با کسب تجربه در این مسیر قدم بگذارید.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری