آشنایی با مرغ و خروس نژاد بلژیکی

یکی دیگر از نژاد مرغ و خروس که جنبه زینتی داشته و گاهاً به منظور تولید گوشت و تخم از ان استفاده می شود، مرغ و خروس نژاد بلژیکی می باشد. مرغ بلژیکی که در زبان انگلیسی Belgian chicken نامیده می شود گونه ای از مرغ های اهلی می باشد و همانطور که از نامش پیداست متعلق به کشور بلژیک می باشد. این نژاد از مرغ و خروس در سال 2002 میلادی توسط انجمن دام و طیور بلژیک به ثبت رسید.
چکیده مقاله
مرغ و خروس بلژیکی دارای نژاد ها و گونه های مختلفی می باشد که در سراسر جهان پراکنده شده اند. از بین این نژاد ها سه نژاد دی انورس، دی یوکل و دی واترمال از جمله شناخته شده ترین نژاد های این پرنده می باشد. از ویژگی بارز مرغ بلژیکی می توان به پر های روی ساق پای پرنده و نقاط سیاه و سفید رنگ روی پر های پرنده اشاره نمود. خروس بلژیکی نیز دارای سینه ای رو به جلو و کاکل پر دار می باشد. میزان تخم گذاری مرغ بلژیکی 120 عدد در سال بوده و دوره جوجه کشی هر تخم 21 روز می باشد.
مرغ بلژیکی

بررسی خصوصیات ظاهری و اخلاقی مرغ و خروس بلژیکی

به منظور بررسی هر یک از نژاد های مهم مرغ و خروس بلژیکی هر یک از نژاد های فوق را به صورت جداگانه مورد برسی قرار خواهیم داد:

مرغ و خروس بلژیکی دی انورس (D Anverce)

این نژاد دارای پر های عمدتا قهوه ای، مشکی و قهوه ای روشن در بدن خود می باشد، مرغ دی انورس فاقد ریش گوشتی و تاج بلند می باشد، ولی در عوض سینه های ر وبه جلو دارد هم چنین پرهایی نیز اطراف لاله گوش مرغ و خروس فرا گرفته به همین منظور بدان نژاد بلژیکی ریش دار دی انورس اطلاق شده است.
رغ بلژیکی دی انورس در سال حدود 120 تخم سفید رنگ می گذارد ولی تخم های او سفید رنگ است و در صورت نطفه دار بودن در عرض 21 روز به جوجه تبدیل خواهد شد که سه روز آخر مربوط به دوره هچر خواهد بود. اما این مرغ و خروس ها به جهت تولید تخم پرورش نمی یابند زیراصرفه اقتصادی نخواهد داشت. زیرا مرغ دی انورس حدود 700 گرم و خروس بلژیکی دی انورس حدودا 900 گرم وزن پیدا خواهد کرد.
مرغ بلژیکی بسیار خونگرم بوده و در هر مکانی قابلیت پرورش را خواهند داشت، هم چنین نحس وفاداری خوبی نسبت به تخم ها و جوجه ها داشته و برای جوجه آوری و پرورش تخم سایر پرندگان بسیار مناسب می باشد. اما خروس بلژیکی کمی خشن بوده و در صورت ایجاد مزاحمت برای او ممکن است برای دفاع از خودبه شما حمله نماید، هم چنین لازم به ذکر است که مرغ و خروس ها جثه کوچک تری داشته و صدای نازک تری نیز دارند.

مرغ و خروس بلژیکی دی یوکل (D Ukel)

این نژاد نیز همانند نژاد قبلی دارای جثه کوچک تری بوده و تاریخ پیدایش آن به قرن بیستم و در کشور بلژیک بر می گردد. از بارز ترین ویژگی این مرغ و خروس ساق های پردار آنها می باشد. یعنی علاوه بر اینکه تمام نقاط بدن پرنده را پر هایی طلایی، قهوه ای، شرابی با نقاط سیاه و سفید رنگی پوشانده است، در ساق پرنده نیز پرهایی قهوه ای به چشم می خورد. تاج مرغ بسیار کوچک بوده و فاقد ریش گوشتی می باشد ولی در مورد خروس بلژیکی دی یوکل می توان گفت که وزن بیشتر، بدن درشت تر، تاج و ریش گوشتی و ساق پردار از ویژگی های بارز آن می باشد. مرغ بلژیکی دی یوکل قابلیت تخم گذاری بالایی داشته و تا 150 تخم در سال می تواند تولید کند و تخم های او کوچک و به رنگ کرمی یا نقره ای خواهد بود. هم چنین بسیار آرام و خونگرم بوده و به راحتی با انسان سازگار خواهد بود.

مرغ و خروس بلژیکی دی واترمال (D Watermal)

عمده رنگ پر ها در این نژاد به رنگ قهوه ای روشن، سفید و سیاه می باشد، وجود کاکل پردار از ویژگی های خروس دی واترمال است، هم چنین دم مرغ و خرو نژاد دی واترمال بلند تر بوده و انتهای آن پر هایی به رنگ مشکی مشاهده می شود. مرغ دی واتر مال نیز از ویژگی خوبی در تخم گذاری برخوردار است و آمار ها نشان می دهد که این نژاد سالانه 120 تخم تولید می کند و تخم آنها از تخم مرغ خانگی کوچک تر بوده دوره جوجه کشی ان نیز همانند تخم مرغ 21 روز می باشد.
پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری