کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

معرفی نژاد مرغ و خروس برهما یا همان امپراطور

نوشته شده در : ۱۳۹۸٫۰۸٫۱۶

معمولا هر گاه بحث در مورد نژاد مرغ می شود منظور نژاد مرغ و خروس با یکدیگر است زیرا مرغ ها بر خلاف سایر پرندگان فقط با نژاد خودش جفت گیری می کند، مثلا خیلی به ندرت اتفاق می افتد که یک مرغ نژاد مرندی با یک خروس نژاد برهما جفت گیری کرده باشد، در این مقاله نیز می خواهیم نژاد مرغ و خروس برهما امپراطور یا همان Brahma Chicken را خدمت تان معرفی کنیم، لطفا با ما همراه باشید.

مرغ و خروس امپراطور (برهما) اصالتا هندی می باشند یعنی زادگاه آنها مربوط به هند و در منطقه ای بنام برهما پوترا می شود. این نژاد از مرغ و خروس در ابتدا با هدف بهره مندی از گوشت آنها پرورش داده می شد زیرا هنگام بلوغ وزنی معادل 5 الی 6 کیلو خواهد داشت ولی به مرور زمان و با توجه به زیبایی خاصی که دارند به عنوان یک پرنده زینتی و تحت عنوان شاه مرغ ها یا امپراطور مرغ ها پرورش داده می شوند.

مرغ و خروس برهما امپراطور

« مرغ و خروس برهما امپراطور »

موقعیت جغرافیایی و رابطه ان با تولید مثل

هم اکنون در بسیاری از استان های کشورمان نیز نژاد مرغ و خروس برهما پرورش داده می شود و اگر کمی در اینترنت جستجو نمایید با سایت هایی مواجه خواهید شد که در حال خرید و فروش این نژاد به صورت رسمی هستند، به دلیل اینکه این نژاد بیشتر جنبه زینتی دارد، بنابراین قیمتی بالاتر از سایر مرغ و خروس ها دارد و اکثرا به صورت جفت فروخته می شود.

تاریخچه مرغ برهما امپراطور

طبق مطالعات تاریخی اولین نژاد از مرغ و خروس برهما (امپراطور) در سال 1816 از چین به آیالات متحده آمریکا برده شد و در آنجا به دلیل استقبال گسترده به صورت انبوه پرورش داده شد تا اینکه در حوالی سال های 1850 الی 1870 به انگلستان برده شد و به عنوان یک نژاد رسمی به ثبت رسید. این نژاد در اویل دارای وزن بالایی بود که بین 6 الی 8 کیلو نیز گزارش شده است و به نوعی با بوقلمون ها رقابت می کردند، ولی در این اواخر به دلیل تغییر در تغذیه آنها و اصلاحات نژادی وزن پایینی دارند بطوریکه می توان گفت خروس ها تا 5 کیلو و مرغ ها تا 4 کیلو می توانند وزن بگیرند.

خصوصیات ظاهری و رفتاری مرغ و خروس برهما

مرغ و خروس برهما نژادی کاملا آرام و خون گرم هستند و هیچ گونه گزارشی مبنی بر حمله خروس ها به انسان وجود ندارد. این نژاد دارای طاقت بالایی در مقابل سرما و گرما می باشد و هم اکنون در بسیاری از کشور های گرم و سرد پرورش داده می شوند. به دلیل خصلت آرام و قابل تحملی که دارند بسیاری از خانواده ها آنها را به عنوان حیوان خانگی برای فرزندان خود انتخاب می کنند.

نژاد برهما در رنگ های مختلفی نظیر برهمای سفید (روشن) ، برهمای زرد، برهمای تیره و برهمای زرد بانتام وجود دارد. بیشترین گونه ای که از این پرنده یافت می شود مربوط به رنگ سفید می باشد که به برهمای روشن نیز شهرت دارد.

از ویژگی های بارزی که در نژاد مرغ و خروس برهما دیده می شود مربوط به پرهای قسمت انگشتان پای پرنده می شود، در انگشتان و پنجه پای پرنده بال و پرهایی کوچک و لطیف وجود دارد که بر زیبایی پرنده می افزاید. هم چنین بال و پر های سراسر بدن پرنده به صورت صاف و یکدست و ترکیبی از رنگ های مختلف بوده که کاملا به یکدیگر متصل هستند.

این نژاد از مرغ و خروس نیز همانند سایر نژاد ها دارای تاج و ریش در سر خود هستند با این تفاوت که تاج این نژاد کوتاه تر از تاج سایر نژاد ها می باشد. جثه پرنده نسبت به سایر نژاد ها بزرگتر و درشت تر بوده و از هیکل متناسبی برخوردار است. مرغ و خروس برهما در سن 6 ماهگی بسته به نوع تغذیه و شرایط محیطی به بلوغ می رسد، مرغ برهما در سال حدود 130 الی 160 تخم می گذارد و دوره جوجه کشی ان نیز همانند مرغ معمولی 21 روز می باشد.

به دلیل اینکه مرغ و خروس نژاد برهما وزن بالایی دارند بنابراین توصیه می شود در بستر محل پرورش آنها از خاک رس، پوشال، خاک ارده و سایر مواد نرم استفاده کنید تا کف پاهای آنها دچار زخم نشود.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری