کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

مرغ و خروس نژاد ارولوف روسی

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۸٫۱۹

مرغ اورلوف روسی در میان انواع نژادهای مرغ و خروس نژادی بسیار زیبا است. این پرنده اغلب قرمز رنگ بوده و نام آن از کنت اورلوف نشات گرفته شده است. دهه های گذشته روس ها این نژاد را با نام شلیان سکبات میشناختند. مرغ اورلوف در آمریکا و انگلستان از نمونه نژادهای نادر به شمار رفته و دارای مشخصات ظاهری چون گردنی دراز و ریش بلند و تاج توت فرنگی حالت می باشد. منقار این پرنده نیز کوتاه بوده و بصورت قلاب مانند است.

مرغ اورلوف فارسی در واقع از نژادهای پرحاشیه مرغ است که ظاهر خاصی دارد. این پرنده که به اورلوف نیز مشهور است تنها نژاد مرغ روسی است که در آمریکا و اروپا یافت میشود. ریشه اصلی این مرغ در واقع ایران بوده و به آن مرغ فارسی نیز گفته میشود. با این حال گذشته پرنده به آن کمک کرده که نام کشور روس را حفظ کند. در این مطلب ما میخواهیم شما را با این پرنده کمیاب که در واقع از ایران به روسیه وارد شده است را آشنا کنیم.

مرغ اورلوف

« مرغ اورلوف »

تاریخچه مرغ و خروس اورلوف روسی

اینطور در تاریخ ثبت شده که اورلوف روسی برای اولین بار در ایران یافت شده و سپس  سرتاسر اروپا صادر شده است ؛ اما متاسفانه این نژاد پس از گذشته 200 سال بعد محبولیت آنچنانی پیدا نکرده و ندرتاً مورد پرورش قرار گرفت. مرغ های اورلوف نام خود را از Count Orlov به ارث برده اند ؛ این شخص اولین فردی بود که این نژاد از مرغ را از ایران به روسیه برد. مرغ روسی تا قبل از سال 1900 در قاره اروپا ناشناخته بود ؛ سپس پرورش و نگهداری این نژاد در اروپا نیز رواج یافته و میزان علاقه به آن به قدری شد که در آلمان حتی گونه ای به نام بانتام این پرنده نیز تکثیر شد. مرغ اورلوف در آمریکا زودتر از اروپا شناخته شد و در سالهای 1845 تا 1894 این پرنده بعنوان نژاد استاندارد در آمریکا ثبت شد اما بعدها بدلیل عدم محبوبیت نام آن از فهرست نژادهای استاندارد آمریکا خارج شد.

خصوصیات مرغ اورلوف روسی

گونه های مختلفی از مرغ اورلوف در دنیا وجود دارد که عبارتند از مرغ روسی سیاه - رنگ قهوه ای مایل به قرمز - سفید - دم سیاه قرمز - پولکی و ... . همکنون اگرچه این نژادها جزو نژادهای استاندارد اورلوف به شمار نمی آیند اما در زمان های قدیم از نژادهای استاندارد این پرنده محسوب میشدند.

اورلوف روسی قدی بلند داشته و بدنی پوشیده شده از پر دارد. ظاهر این نژاد مقداری شبیه به خروس های جنگی می باشد و با این تفسیر قد بلندی دارد اما گردن و سر آنها ضخیم می باشد و به همیندلیل صورت آنها گرد دیده میشود. همچنین این مرغ و خروس تاج و آویزه گوشتی کوچکی داشته و لاله های گوش آنها نیز ریز می باشد. این پرنده ها بدلیل وجود پرهای بسیار زیاد در برابر هوای سرد دوام بالایی دارند و به این دلیل است که در آب و هوای سرد کشور روسیه توانسته اند دوام بیاورند. مرغ اورلوف معمولاً حدود ۲٫۷ کیلوگرم وزن داشته و خروس آن نیز در حدود ۳٫۶ کیلوگذم وزن دارد. بدلیل وزن مناسب این نژاد بیشتر برای تولید گوشت پرورش داده میشوند اما در گذشته برای تولید تخم نیز پرورش داده میشده اند.

مرغ های اورلوف رشد کندی دارند و دیرتر از سایر نژادهای مرغ به سن کشتار میرسند. این موضوع باعث شده تا این نژاد محبوبیت خود را در مقابل سایر نژادهای گوشتی از دست بدهد و کمتر مورد توجه مرغداران قرار بگیرد.

مرغ اورلوف روسی

« مرغ اورلوف روسی »

تخمگذاری مرغ اورلوف روسی

مرغان اورلوف تخم های قهوه ای رنگ میگذارند و سایز تخم آنها متوسط است. همچنین این گونه ها در فصل زمستان بیشتر تخمگذاری میکنند و هر هفته حدود 2 الی 3 تخم میگذارند. تخمگذاری اورلوف های جوان از 16 هفتگی آغاز میشود.

بدلیل تخمگذاری کم و سرعت رشد پایین این نژاد از مرغ دچار خطر انقراض بوده و جمعیت آنها بسیار کم می باشد. تخم نطفه دار این نژاد نیز در ایران قیمت بالایی داشته و این امر باعث شده تا جوجه کشی از این پرنده بصورت مصنوعی کمتر صورت بگیرد.

خلق و خوی مرغ اورلوف

مرغان اورلوف طبیعت آرامی دارند و به همین علت پرخواشگر نیستند. این پرنده ها به انسان ها علاقه زیادی نداشته و در صورت دیدن شما فرار خواهند کرد. پیشنهاد میشود تا از پرورش مرغ های اورلوف در کنار طیوری که پرخاشگر هستند جلوگیری شود ؛ چرا که این گونه از پرندگان اصلاً مطیع نیستند.

اورلوف ها به زیست در فضای باز و آزاد بسیار علاقه مند بوده و به سرعت اهلی میشوند. صد البته که این نژاد در قفس نیز به خوبی پرورش داده میشوند و سر صدا نمیکنند. این موضوع باعث گردیده تا کشاورزان به پرورش این نژاد از مرغ ها روی بیاورند اما با توجه به رشد صنعت مرغداری باعث ش که اورلوف ها ماند بسیاری از نژادهای مرغ به فراموشی سپرده شوند.

آب و هوای سازگار با مرغ و خروس اورلوف

مرغان اورلوف به آسانی شرایط سرد و فصل زمستان را تحمل میکنند اما این نژاددر مطاطق گرمسیر بدلیل داشتن پر زیاد تحمل پایین داشته و باید در مناطق گرم آب خنک همواره در آبخوری در دسترس آنها باشد.

شرایط آب و هوایی سازگار با مرغ Orloff

این نژاد به خوبی میتواند سرمای زمستان و آب و هوای مناطق سرد را تحمل کند و در برابر بیماری های رایج طیور نیز تا حدود زیادی گونه ای مقاوم به شمار می آید. اما این نژاد در مناطق گرمسیر تحمل پایینی دارد چون بدن آن پُر از پَر می باشد. در فصل تابستان محیط نگهداری آنها باید خنک باشد و آب تازه همیشه در داخل آبخوری در دسترس آنها باشد.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری