کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

صفر تا صد راه اندازی مغازه ماست بندی

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۹٫۱۳

فعالیت در حوزه لبنیات را می توان به عنوان یکی از بهترین و سودده ترین روش های درآمدزایی در نظر گرفت. پیرو همین امر افراد زیاد وارد عرضه شده و دست به ایجاد انواع فروشگاه ها و مغازه های ماست بندی زده اند. برای گام نهادن در این زمینه شما نیازی به سالن یا کارگاه  ندارید و تنها با در اختیار داشت یک مغازه می توانید درآمدزایی کنید. در این مقاله ما قصد داریم تا تمامی اطلاعات لازم از صفر تا صد درباره هزینه ها و تجهیزات لازم را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم با ما همراه باشید.

فروشگاه لبنیات

« فروشگاه لبنیات »

قدم نخست برای تاسیس کارگاه ماست بندی

برای فعالیت در چنین محیطی نباید از روی اجبار بلکه باید از روز علاقه عمل کنید. چنانچه شما قبلاً در یک فروشگاه لبنیاتی کارکرده باشید، سررشته کارها در دسته شما بوده و جاده برای شما هموارتر خواهد بود.

دومین مورد باید مکان یا در واقع محلی که برا راه اندازی مغازه خود انتخاب می کنید، ایده آل و اقتصادی باشد تا بدین شکل بتوانید محصولات لبنیاتی خود را به فروش برسانید.

سوم این که باید بررسی کنید که در مکان با محله مورد نظر شما رقیب حضور نداشته باشد، چرا که برای شما به عنوان یک فرد تازه در آن نقطه می تواند چالش هایی را به وجود بیاورید. البته اگر مغازه لبنیاتی هم وجود داشت باید به دقت بررسی کنید و از نقاط ضعف و معایب آن آگاه شوید تا از آن ها برای بهبود کیفیت کار خود استفاده کنید.

بررسی سود حاصل از راه اندازی کارگاه ماست بندی

بی شک فعالیت در هر زمینه و صنعتی دارای چالش ها و رقابت ها خاص خود است و این یک بدیهی است که باید بپذیریم. ولی باید شما در وهله اول ینار های منطقه خود را بررسی کنید و مطمئن شوید که درخواست و فروش محصولات لبنیاتی بالا است. البته باید به این مهم نیز توجه کرد که فراورده های لبنی به دلیل محبوبیت بالا، طعم لذیذ و مهم تر از همه فواید بی شمار توسط مردم نه تنها در ایران بلکه در سراسر دنیا به صورت روزانه در حجم بالایی مصرف می شود. از این رو افرادی که کارگاه یا مغازه ماست بندی ایجاد می کنند بی شک اگر کیفیت لازم را در محصول خود داشته باشند، یک منبع درآمد خوب ایجاد خواهند نمود.

چرا محصولات لبنی محلی فروش بیشتر در مقایسه با نمونه های صنعتی دارند؟

به احتمال زیاد توضیح دادن در این باره می تواند رغبت و علاقه شما نسبت به این کار را افزایش دهد. یکی از اصلی ترین و مهم ترین برتری یا امتیازی که فراورده های لبنی محلی در مقایسه با صنعتی دارد عدم بهره گیری از مواد مضر مانند روغن پالم است. کارخانه از چنین موادی در محصولات لبنی خود استفاده می کنند تا بدین شکل هزینه های جاری را کاهش داده و از طرف دیگر سود دهی را بالا ببرند و این در حالیست که لبنیاتی ها هیچ ماده مضر و غیر طبیعی به محصولات خود اضافه نمی کنند.

علاوه بر موارد ذکر شده محصولات لبنیاتی محلی لذیذتر و مهم تر از همه غنی تر از نمونه های صنعتی هستند و به همین دلیل فروش آنها چندین برابر شده است. آخرین مزیت را نیز می توان قیمت ارزان فراورده های لبنی محصولی دانست که در این وضع خراب اقتصادی یک امتیاز بسیار مهم به شمار می رود.

فروشگاه لبنیات محلی

« فروشگاه لبنیات محلی »

کارگاه لبنیاتی یا مغازه ماست بندی را چگونه راه اندازی کنیم ؟

برای راه اندازی و کارگاه یا فروشگاه محصولات لبنی باید انجام چندین کار و خرید برخی تجهیزات امری ضروری می باشد؛ که در ادامه به طور کامل توضیح داده می شود.

1- اجاره و رهن یک مکان مناسب

باید یک محیط مناسب با شرایط عالی و بازدهی مناسب برای کار خود انتخاب کنید. توصیه می شود جایی را انتخاب کنید که به اندازه 45 تا 60 متر بوده و دارای آب، برق، گاز و مهم تر از همه لوله کشی شهری باشد تا با هیچ چالش غیر ضروری مواجه نشوید.

توجه نمایید که باید کف و دیوار کاشی کاری شده باشد تا از نظر تمیزی و بهداشت تمامی استاندارد های لازم را داشته باشد تا بدین شکل وزارت بهداشت مجوز لازم را برای فعالیت شما بدون هیچ مشکلی صادر کند. بی شک برای اجاره یک مغازه یا فروشگاه مناسب به بودجه اولیه نیاز خواهید داشت ولی باید به هر شکل ممکن بدون در نظر گرفتن بودجه یک مکان ایده آل اجاره یا رهن کنید. در این حالت جذب مشتری و سود فروش شما چندین برابر خواهد شد.

2- خرید یخچال های مناسب برای نگهداری فراورده های لبنی

بدیهی است که شیر و دیگر محصولات لبنی از حساسیت بالایی برخوردار هستند و نگه داشتن آنها در دمای نامناسب می تواند زمینه را برای فاسد شدن آنها ایجاد کند. شیر به عنوان ماده اولیه برای تولید انواع محصولاتی چون کره، ماست، دوغ، پنیر و … در نظر گرفته می شود و از این رو خراب شدن ان می تواند خسارت قابل توجهی را به شما وارد کند. همچنین قرار دادن محصولات داخل یخچال به طوری که مشتری بتواند ببیند به نوعی باعث جذب آنها و افزایش نرخ فروش می شود.

برای ایمن کار می توانید با توجه به بودجه خود انواع یخچال های دست دوم یا آکبند خریداری کنید. البته برای خرید یخچال باید حتماً اطلاعات لازم درباره شرکت تولید کننده، گارانتی حصول و مهم تر از همه کیفیت قطعات بکار رفته در آن را مورد بررسی قرار دهید تا سرمایه خود را به هدر ندهید.

3- خرید کره گیر برقی

یکی دیگر از تجهیزات لبنیاتی که باید خریداری کنید دستگاه کره گیر برقی می باشد. این دستگاه می تواند در مدت زمان کمتر از یک ساعت حجم قابل توجهی از ماست پرچرب را طی فرایندی به دو محصول کره و دوغ تبدیل کند. البته دستگاه کره گیر در انواع خانگی، نیمه صنعتی و صنعتی بزرگ طراحی و تولید میشوند و شما می توانید با توجه به مکان، مقیاس کار و همچنین سرمایه خود بهترین گزینه را انتخاب کنید. البته برای شروع کار خرید یک کره گیر در اندازه مناسب می تواند کافی باشد و با گذشت زمان، جذب مشتری و افزایش درخواست ها می توانید دستگاه دوم و یا سوم را نیز خریداری کنید.

قناری کرچ شده

« قناری کرچ شده »

4- خرید دستگاه پخت شیر

دستگاه پخت شیر از دیگر لوازم ضروری برای کارگاه لبنیاتی شما می باشد که باید خریداری کنید. از این دستگاه برای پختن شیر در حجم بالا استفاده می کنند تا بدین شکل شیر مدت زمان طولانی تری نگهداری شود تا بدین شکل فرد بتواند به راحتی از آن پنیر، ماست، خامه و ... تولید کند.

این دستگاه ها نیز در انواع ظرفیت ها و اندازه های مختلف تولید می شوند از این رو شما در خرید آن با مشکل مواجه نخواهید شد. ولی حتماً باید در بازه شرکت تولید کننده و کیفیت قطعات این محصول تحقیق کنید.

5- خرید دستگاه خامه گیر

خامه گیر دستگاهی است که طی فرایند از حجم زیادی از شیر چربی گیری کرده و به این ترتیب خامه تولید می کند. دستگاه خامه گیر با توجه به طراحی و سیستمی که دارد، این امکان را برای کاربر به وجود می آورد که به راحتی میزان و شدت چربی گیری از شیر را تنظیم کند تا به این شکل میزان چربی خامه را تعیین کند.

به هنگام خرید این خامه گیر باید توجه کنید که مخزن و بدنه این دستگاه در تماس مستقيم با شیر و خامه قرار دارد و با توجه به حساسیت بالای فراورده های لبنی باید حتماً بدنه و مخزن دستگاه مورد نظر از جنس استیل باشد تا در برابر شرایط محیط دچار واکنش نشود و مهم تر از همه هیچ تغییری در رنگ، طعم و بوی محصولات نهایی ایجاد نکند.

6- خرید دستگاه شیر سرد کن

از دستگاه شیر سرد کن همانگونه که از نام آن پیداست برای خنک نگه داشتن شیر استفاده می کنند. این امر باعث می شود تا شیر در مدت زمان کوتاه و تحت تاثیر دمای محیط فاسد نشود. در صورتی که شما با حجم زیادی شیر سروکار داشته باشید خرید دستگاه شیرسردکن امری ضروری می باشد. توجه کنید بعد از پخته شدن شیر نیز می توانید آن را در این دستگاه نگهداری کنید تا طول عمر آن افزایش یابد. از این محصول همچنین برای نگهداری و ذخیره دیگر فراورده های لبنی مانند دوغ نیز استفاده می شود.

کره طبیعی

« کره طبیعی »

7- بهره گیری از گرمخانه برای تولید ماست

چنانچه بخواهید ماست با کیفیت و غلیظ تولید کنید باید شرایط دمایی مخصوص را برای شیر به وجود بیاورید و این امر در گرمخانه ماست به راحتی صورت می گیرد.

8- خرید بیرون و ظرف

هنگامی که شیر را تهیه می کنید قبل از ریختن آن به داخل دستگاه ها و تجهیزات لبنیاتی باید از بیدون برای حمل و جابجایی آن استفاده کنید. بیدون ها ظروف استانداردی هستند که در ظرفیت های مختلف تولید شده و هیچ تغییری در طعم، رنگ یا بوی محتویات داخل خود ایجاد نمی کنند. بیدون ها با توجه به کاربرد و فروش بالایی که دارند در دو نوع آلومینیومی و استیل طراحی و تولید می شوند.

9- خرید ظرف پلاستیکی

در لبنیاتی ها محصولاتی که توسط مشتری ها به صورت روزانه خریداری می شود را داخل ظروف پلاستیکی قرار می دهند. از این رو شما باید هر چند وقت یکبار این ظروف را از فروشگاهای مربوطه خریداری کنید.

کارگاه لبنیاتی یا مغازه ماست بندی را چگونه راه اندازی کنیم ؟

قبل از اینکه فرایند تولید محصولات لبنیاتی و فروش آنها را شروع کنید باید ابتدا برخی مجوز ها را از نهاد ها مربوط به درست بیاورید که این مدارک عبارت اند از :

  • کارت سلامت

  • کپی مدارک شناسنامه و کارت ملی

  • کارت معافیت یا کارت پایان خدمت

  • سند یا اجاره نامه

  • گواهی دوره ماست بندی

  • مجوز تاسیس کارگاه لبنیاتی

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم تا تمامی اطلاعات لازم برای راه اندازی کارگاه لبنیاتی و مغازه ماست بندی را گردآوری کنیم. نوسانات بازار و کاهش قدرت خرید مردم شاید برخی چالش ها را برای این فعالیت ها ایجاد کرده است ولی با توجه به این که فراورده های لبنی به صورت روزانه توسط مردم مصرف می شود ، اگر بتوانید در یک مکان مناسب کار خود را شروع کنید و محصولات با کیفیت در اختیار مشتری قرار دهید بی شک یک منبع درآمد پرسود برای خود ایجاد خواهید کرد.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری