کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

کاربرد لامپ های مادون قرمز

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۹٫۱۵

شما ممکن است در دمای معمول اتاق احساس راحتی کنید ؛ اما طیور و حیوانات بدلیل گرمسیر بودن خود احتمال دارد که این شرایط برای آنها اصلاً مناسب نباشد. علاوه بر پرندگان سایر حیوانات مانند سگ و گربه نیز دوست دارند تا در فصول سرد سال در مناطق گرم زندگی کنند.

برای تامین کردن گرمایش پرندگان و حیوانات از سیستم های گرمایشی مختلفی میتوان استفاده کرد. یکی از مناسب ترین سیستم های گرمایشی برای این نوع حیوانات لامپ های مادون قرمز می باشد. علاوه بر این از لامپ های مادون قرمز در مکان های مختلفی مانند رستوران ها و... استفاده میشوند. همچنین این نوع لامپ ها برای استفاده های درمانی انسان ها هم کاربرد دارند. در این مطلب ما توضیحات مفصلی در مورد کاربردها و عملکردهای لامپ های مادون قرمز ارائه خواهیم داد بدین منظور ادامه مطلب را مطالعه کنید.

خصوصیات لامپ مادون قرمز

« خصوصیات لامپ مادون قرمز »

لامپ مادون قرمز چیست؟

لامپ های مادون قرمز همانطور که از نام آن پیداست برای تولید نور مادون قرمز بهمراه گرما مورد استفاده قرار میگیرد. اکثر این لامپ ها نورهایی که در طیف مادون قرمز نیست مسدود کرده و نور تولیدی به گرما واشعه مادون قرمز تبدیل میشود. این نوع لامپ ها از برق تغذیه کرده و آن را تبدیل به اشعه مادون قرمز میکنند. اشعه های مادون قرمز برای برخی از دستگاه های دید در شب نیز استفاده می شود.

لامپ های مادون قرمز علاوه بر موارد ذکر شده برای برخی از عملیات علمی و صنعتی نیز استفاده میشود. بعنوان نمونه دی اکسید گوگرد میتواند به کمک مادون قرمز اندازه گیری شود. برای تولید حرارت نیز از این نوع لامپ ها استفاده میشود. در واقع گرما از طریق گذر از طیف قرمز به هدف برخورد میکند. زمانی که بخش وسیعی از بدن نیاز به گرما دارد بهترین کار استفاده از این نوع لامپ ها می باشد. ساختار این نوع لامپ ها بصورت رشته ای می باشد.

استفاده از لامپ مادون قرمز برای عملیات درمانی انسانی

یک روز پر استرس را در نظر بگیرید ، یا فعالیت ورزشی را تجسم کنید که بعد از آن عضلات شما خسته شده و درد احساس خواهید کرد. در چنین حالتی استفاده از نور مادون قرمز می باشد. از لامپ های مادون قرمز برای رفع مشکلاتی مانند رفع دردهای عصبی ، سرماخوردگی ، تمرینات ورزشی و استراحت عضلات استفاده استفاده میشود.  عموماً برای رفع درد ها و تسکین اعصاب روزانه به مدت سه بار و هر مرتبه برای ۵ دقیقه از لامپ مادون قرمز استفاده میشود.

اشعه های مادون قرمز با فناوری خاص خود بعد از برخورد با پوست بصورت گسترده پخش شده و باعث ایجاد آسایش در اعصاب و بهبود عملکرد گردش خون میگردد. امواج نور مادون قرمز با گذر از پوست با گلبول های خون در ارتباط بوده و تاثیر درمانی خود را بدین شکل بر جای میگذارند.

استفاده از لامپ مادون قرمز برای محیط های تفریحی

در بعضی از رستوران ها از لامپ های مادون قرمز بعنوان سیستم گرمایشی استفاده میشود. این نوع لامپ ها گرما را بصورت مستقیم به زیر خود پخش میکنند و در نتیجه آن نفرات قرار گرفته در زیر لامپ احساس گرما میکنند.اغلب لامپ های مادون قرمز در رستوران ها و مراکز تفریحی باز استفاده میشوند.

استفاده از لامپ مادون قرمز در لانه مرغ

« استفاده از لامپ مادون قرمز در لانه مرغ »

استفاده از لامپ برای گرمایش حیوانات خانگی و پرندگان خانگی

پرندگان و حیوانات به گرمایش تابشی علاقه دارند‌ ؛ چرا که این گرما نسخه شبیه سازی شده از نور خورشید می باشد و برای حیوانات لذت بخش است. در اغلب منازل و محیط های پرورش طیور و طوطی ها از لامپ های مادون قرمز برای گرمایش حیوانات استفاده میشود. علاوه بر تامین گرمایش حیوانات از این لامپ برای موارد بهداشتی و رفع بیماری های پوستی و انگل ها و استریلیزاسیون سطحی نیز استفاده میشود.

استفاده از لامپ در مرغداری

بیشترین استفاده از لامپ های مادون قرمز در مرغداری ها و سالن های پرورش انواع طیور می باشد. مرغداران از این لامپ ها اغلب برای تامین گرمایش جوجه های یکروزه به کارگیری میکنند. بدینصورت که لامپ های مادر مصنوعی در ساعات اولیه تولد جوجه ها و بیرون آمدن آنها از تخم استفاده میشود. جوجه های یکروزه در زمان بیرون آمدن تخم اگر به درستی گرم و خشک نشوند تلفات زیادی را به بار خواهند آورد به همین دلیل به لامپ های مادون قرمز مرغداری لامپ مادر مصنوعی هم میگویند. این نوع لامپ ها علاوه بر خاصیت گرمایشی در بسیاری از امور دیگر مانند رفع مشکلات پوستی ، جلوگیری از انتشار بیماری ، جلوگیری از بیمار شدن جوجه های تازه متولد شده و … کاربردهای فراوانی دارند.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری