کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

بیماری لنگش و لنگیدن جوجه مرغ و روش های مقابله

نوشته شده در : ۱۳۹۸٫۰۸٫۰۶
جوجه هایی که تازه متواد شده اند بسیار حساس می باشند زیرا در اصلاح نژادی بیشترین موضوعی که حائز اهمیت است توجه به حجیم بودن گوشت بدن آنها در بازه زمانی کوتاه مدت است ولی این چیزی نیست که با انجام آزمایش های ژنتیکی و اعمال آن بر روی پرنده که قرار است نسل بعدی از آن متولد شود، قابل کنترل باشد. تحمیل یک فرآیند غیر طبیعی بر اندام فیزیکی هر موجود زنده ای قطعا عواقبی خواهد داشت   از این رو بیشتر آن ها درگیر یک سری ناهنجاری های جسمی از جمله لنگیدن پا می گردند و در حقیقت سبب می شوند جوجه مرغ به خاطر نقص اندام حرکتی یا لنگش پا، قادر به راه رفتن طبیعی نگردد و قبل از رسیدن به مرحله ی کشتار تلف شود. متاسفانه این رویداد در بین بیشتر پرورش دهندگان که اصلا به مشکل فیزیکی جوجه مرغ توجه نمی کنند و صرفاً تمامی امور را به خاطر کسب منفعت و سودآوری بالا انجام می دهند به وفور دیده شده و به ندرت قابل کنترل است. البته ممکن است این جوجه ها تحت تاثیر عواملی چون؛ تغذیه ی نامناسب گله ی مولد، اصول نادرست جوجه کشی، افزایش رشد بی رویه پرنده، عوامل ژنتیکی و .... بسیاری دیگر قرار گیرند که موجبات لنگش آنها را فراهم کند.
چکیده مقاله
پیشرفت این بیماری ممکن است به دو صورت انجام گیرد؛ اگر این بیماری به صورت حاد باشد حدود 2 تا 3% مکانیزم دفاعی جوجه ها را به خطر خواهد انداخت و با ایجاد درد در قسمت های اسکله پا، رباط ها، مفاصل و تاندون پا، به مرور زمان آن ها را تلف خواهد نمود و در نهایت پرورش دهنده را مجبور به حذف آن ها از سالن های مرغداری خواهد کرد.
همچنین اگر این بیماری به صورت خفیف باشد بازهم فرقی در اوضاع ماجرا نخواهد داشت، زیرا کم کم عارضه ی لنگیدن به جوجه های دیگر هم منتقل می گردد، و همینطور که جوجه ها دچار بی میلی می شوند و در نخوردن آب و دانه مقاومت می کنند، در نتیجه با کاهش رشد و وزن بدنشان به زودی از سالن های مرغداری حذف خواهند شد.

دلایل مهم ناهنجاری لنگش پا در جوجه ها

 • تغذیه ی نامناسب یا کمبود غذا

 • شرایط نامناسب جوجه کشی

 • افزایش سرعت رشد جوجه ها

 • تغییرات آب و هوایی

 • سن نامناسب مولدین برای تخم گذاری

 • استفاده از استانداردها و اصول نادرست بهداشتی

در ادامه ی مقاله قصد داریم در مورد هر کدام از ناهنجاری ها به اختصار مطالبی را ذکر نماییم:

لنگش جوجه مرغ
« لنگش جوجه مرغ »

معرفی دلایل لنگیدن جوجه مرغ

 • کمبود تغذیه : این قضیه بر می گردد به تغذیه ی نادرست مرغ مولد، بدین معنی که مولدین تخم گذار باید قبل از شروع نمودن تولید مثل یا تخم گذاری حتما بایستی از اصول صحیح تغذیه ای، ویتامینی، املاح و مواد معدنی برخوردار باشند تا در حین تولید نطفه ای قوی، جوجه های متواد شده تا حد ممکن از عارضه ی نرمی استخوان و لنگش پا در امان بمانند.

 • تغذیه ی نامناسب: در حقیقت برای تقویت و قرینه سازی مناسب استخوان های نطفه ها یا جنین، بهتر است میزان مناسبی دما، رطوبت و اکسیژن در اختیار آن ها قرار دهید مخصوصا در دوران 4 روز پایان جوجه کشی، نطفه ها را از وجود این منابع سیراب نمایید در غیر این صورت در استخوان های بزرگ آن ها شاهد عدم تقارن یا عارضه ی لنگش خواهید شد.

 • رشد سریع: بسیاری از پرورش دهندگان به خاطر افزایش سود حاصله و منفعت طلبی در تغذیه دادن به جوجه ها زیاده روی می کنند و با رعایت نکردن رژیم آن ها باعث عدم توازن در بافت های استخوانی و بدنی آن ها می گردند زیرا در صورت چاقی مفرط جوجه ها قادر به راه رفتن نخواهند بود و همچنین به خوبی قادر به خم شدن برای خوردن آب و غذا نخواهند شد.

 • تغییرات آب و هوایی: جالب است بدانید فصل های شهریور و اسفندماه دارای آب و هوایی بسیار خشک نسبت به فصل هایی دیگر هستند، از همین رو با ایجاد نارسایی دما و رطوبت موجب لنگیدن پای جوجه می گردند.

 • سن: به یاد داشته باشید که توجه به سن مرغ های تخم گذار از نکات مهمی ست که باید هر پرورش دهنده آن را در نظر بگیرید زیرا زمانیکه مرغ شروع به تخم گذاری می کند و آن تبدیل به جوجه می گردد، میزان سن مرغ ممکن است تا 52 روز افزایش یابد و تخم هایی که می گذارد ممکن است هر روز بزرگ تر از روز قبل باشد، در نتیجه مبتلا شدن نطفه ها به ناهنجاری لنگش به مراتب بالا خواهد رفت.

 • تراکم جوجه: طبق تحقیقات انجام شده، ثابت شده است که اگر در یک محیط میزان بالایی از جوجه ها زندگی کنند مطمئنا سبب بروز بسیاری از بیماری ها خواهند شد و به طبع با تحرک کمتر در محیط مورده نظر، سلامت جسمی و فیزیکی جوجه ها با آسیب های شدید از جمله لنگی روبرو خواهد شد. از همه مهم تر درصد تولید آمونیاک به خاطر فضولات بیشتر، افزایش خواهد یافت و بستر قرار گیری جوجه ها را به محیطی مرطوب تبدیل خواهد نمود. از این رو به پرورش دهندگان توصیه می شود تا حد ممکن از نگهداری جوجه ها در تراکم بالا تا حد لازم ممنانعت نمایند.

روش های رفع لنگش جوجه مرغ

 • فراهم نمودن فضایی مناسب برای جوجه های کم سن و سال

 • مصرف مناسب آنتی بیوتیک ها که موجب کاهش عوامل بیماری زا می گردند

 • حذف جوجه های تضعیف شده از محیط پرورشی

 • رعایت استاندارهای لازم و ضدعفونی نمودن مکان

امید است پرورش دهندگان انواع طیور فقط به فکر منفعت طلبی و کسب درآمد بالا نباشند و با تولید جوجه های گوشتی مرغوب و با کیفیت نقش بسزایی در تولید گوشت ارگانیک و خوشمزه، عملکرد بهتری داشته باشند.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری