کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

همه چیز در مورد لاک پشت ها

ویرایش شده در : ۱۳۹۸٫۰۷٫۱۹
شاید بسیاری از شما خوانندگان عزیز بارها و بارها از خود پرسیده باشید که طول عمر یک لاک پشت چقدر می تواند باشد یا به عبارتی چگونه می توان عمر تقریبی یک خزنده ی دریایی یا خشکی زی را دانست؟
علت این که چرا لاک پشت ها زیاد عمر می کنند هنوز دقیقا معلوم نشده است. شاید یکی از دلایل عمده ی آن، متابولیسم کند لاک پشت برای ادامه زندگی است. وجود این ویژگی باعث شده لاک پشت ها مراحلی از زندگی را که شامل بیمار شدن و پیر شدن است را با سرعت متفاوت تری نسبت به سایر حیوانات خانگی سپری نمایند. همچنین این متابولیسم کند به آن ها این توانایی را می دهد تا بتوانند مدتی طولانی را بدون آب یا غذا سپری کنند.
بهتر است بدانید این خزندگان دریایی حیوانات بسیار متفاوتی هستند که سالیان دراز عمر می‌کند و کمتر مریض می‌شوند، پوشش بدنی آن ها با دو لاک استخوانی شکمی و کمری پوشانده شده است که از کل بدن به خصوص ستون مهره ها و دنده ها محافظت می نماید و همین سنگینی لاک ها باعث شده که آن ها به کندی حرکت کنند.
قابل ذکر است که این خزندگان دریایی از خانواده ها و گونه های مختلفی تشکیل شده اند، بسیاری از گونه های این موجودات بی آزار می توانند تا صدسال یا بیشتر زنده بمانند و به حیات خود ادامه دهند ولی آن دسته از لاک پشت هایی که خانگی هستند و در اسارت به سر می برند، اگر به صورت درست و اصولی نگهداری نشوند، زود می میرند و تلف می شوند و برعکس این موضوع هم است و آن اینکه؛ بسیاری از لاک پشت هایی که با تکنیک های کاربردی حفظ و مراقبت می گردند توانسته اند تا 200 سال هم قادر به ادامه ی بقا باشند.
چکیده مقاله

در ادامه ی مقاله توانستیم اطلاعات مختصری در مورده خصوصیات و شرایط زندگی این جاندار بی نظیر تهیه کنیم که دانستن آن خالی از لطف نیست. با ما همراه باشید.

بررسی عمر طولانی لاک پشت از نظر گونه و نژاد

همانطور که گفتیم عمر طولانی و کوتاه مدت لاک پشت ها بستگی زیادی به نژاد و شرایط زندگی او دارد، به عنوان مثال بعضی از لاک پشت های زمینی یا لاک پشت هایی که در خشکی زندگی می کنند، بیش از 100 سال هم می توانند زندگی کنند. یا بهتر است بگوییم؛ از نظر تئوری برخی از گونه های دریایی توانسته اند به مدت یک قرن زنده بمانند. جالب است بدانید لاک‌پشت حیوانی ست گیاه‌خوار و به ندرت حشره می‌خورد. در بین گیاهان از هیچ چیز بیش از جوانه‌های نورس کاهو لذت نمی‌برد، همچنین این موجودات دوست داشتنی می توانند تا مدت ها غذا نخورند و بدون هیچ مشکلی به زندگی خود ادامه دهند، شاید هم همین امر باعث شده سلامتی و عمر آن ها به طول بینجامد.

لاک پشت گوش قرمز یا Red-Eared Slider

لاک پشت هایی نیمه آبزی جزو آن دسته از حیوانات خانگی هستند که در آب های شیرین زندگی می کنند و بیشتر در مناطق آمریکای جنوبی و مکزیک یافت می شوند و اگر در شرایط مناسب محیطی مراقبت شوند می توانند حدود 25 تا 30 سال عمر نمایند.
لاک پشت Red Eared Slider
« لاک پشت Red Eared Slider »

لاک پشت خانواده ی مپ ها یا Map Turtle

لاک پشت های غول پیکر که به وزن بالغ بر 2.5 کیلوگرم می رسند، بیشتر در رودخانه های بزرگ و دریاچه ها آشیانه دارند و از عمری به طول 15 تا 25 سال بهره مند هستند.

لاک پشت Map Turtle
« لاک پشت Map Turtle »

لاک پشت خانواده ی مپ ها یا Map Turtle

این لاک پشت ها بیشتر، جنگل های آمریکای شمالی را برای زندگی انتخاب می کنند، موجوداتی همه چیز خوار که می توانند، بین 40 تا 55 سال هم عمر می کنند.

لاک پشت چوبی Wood Turtle
« لاک پشت چوبی Wood Turtle »

لاک پشت ایسترن باکس یا Eastern box

محل زندگی این لاک پشت ها هم، بیشتر مناطق ساحلی و علفزار است. لاکپشت های ایسترن باکس هم می تونند از هر گیاه و سبزینها ی تغذیه کنند و طول عمر متوسط آنها، حدودا بیش از 50 سال تخمین زده شده است.

لاک پشت ایسترن باکس Eastern box
« لاک پشت ایسترن باکس Eastern box »

لاک پشت نقش دار یا Painted Turtle

جزو خزندگانی زیبا که با نقش و نگارهایی که در لاکشان وجود دارد، علاقه مندان زیادی را به خود جلب کرده . زیستگاه این موجودات بیشتر مناطق آمریکای شمالی ، بخش جنوبی کانادا و شمال مکزیک است. این خزندگان ممکن است گوشت خوار، گیاه خوار و یا همه چیز خوار هم باشند و عمر متوسط آنها مابین 25 تا 30 را تخمین زده شده است.
لاک پشت نقش دار Painted Turtle
« لاک پشت نقش دار Painted Turtle »

لاک پشت زمینی روسی یا Russian Tortoise

زیستگاه اصلی این لاک پشت ها بیشتر مناطق آسیای میانه، روسیه و افغانستان است و بومی ایران به حساب نمی آید. جانوری علف خوار که بیش تر از 40 سال هم می تواند عمر می کند

لاک پشت زمینی روسی Russian Tortoise
« لاک پشت زمینی روسی Russian Tortoise »

لاک پشت زمینی یونانی یا Greek Tortoise

این موجودات بیشتر مناطق آمریکایی، آفریقایی و اروپا را برای زندگی انتخاب می کنند، گیاه خوار هستند و بیشتر از 100 سال عمر می نمایند.

لاک پشت زمینی یونانی Greek Tortoise
« لاک پشت زمینی یونانی Greek Tortoise »

لاک پشت زمینی لئوپارد یا Leopard Tortoise

لاک پشت زمینی لئوپارد در آفریقا زندگی می کنند و جاندارانی گیاه خور هستند که حدود 80 تا 100 سال یا بیشتر هم عمر می کنند.

لاک پشت زمینی لئوپارد Leopard Tortoise
« لاک پشت زمینی لئوپارد Leopard Tortoise »
جالب است بدانید که؛ گویا لاک پشت های بزرگ زمینی می توانند، بیشتر از گونه های کوچک تر خانگی عمر کرده اند ولی این در حد یک احتمال است چون ممکن است بسیاری از گونه های کوچک توانسته باشند طبق شرایط ایده آل تا حدود چند دهه هم در بقا باقی بمانند.
حتی بسیاری از لاک پشت هایی که در خشکی زندگی می کنند، از جمله گونه ی غول پیکر Aldabrachelys gigantean که ساکن اقیانوس اطلس است، می توانند مابین 80 تا 250 سال عمر نمایند علاوه بر این موجودات غول پیکر، گفته شده است گونه ی دیگری به نام آدویتا که در هند زندگی می نمود، توانسته رکورد آلدابرا را بزند و تا 255 سال در باغ وحش زنده بماند.
طبق احتمالات پیش بینی شده، گویا لاک پشت های زیادی از جمله تیموتی، هریت، جاناتان و تویی مالیا هر کدام به ترتیب در سن 160، 175، 187 و 188 از دنیا رفته اند ولی این فقط در قالب ادعاست و دقیقا تایید نشده است.
توجه کنید همه ی مواردی که در بالا ذکر شد، شما عزیزان را تا حدودی زیادی با خصوصیات لاک پشت ها آشنا نمود، توصیه می شود اگر قصد خرید لاک پشت خانگی را دارید که از سلامت و عمر مفیدی هم برخوردار باشد بهتر است قبل از گرفتن چنین تصمیمی، نکات زیر را مورد توجه قرار دهید:
- رژیم غذایی لاک پشت ها را ، بسته به نژادی که دارند، تهیه نمایید چون بعضی از آن ها گوشت خوار، بعضی گیاه خوار و یا بعضی همه چیز خوار هستند که شما با رعایت این موضوع ، می توانید، سلامت و عمر آنها را تضمین می کنید.
- عدم فقر ویتامین A در رژیم غذایی لاک پشت ها می تواند سلامت جسمی آنها را به خطر بیندازد چون همانطور که می دانید محبوب ترین غذای آنها کاهوست که سر شار از ویتامین Aاست.
- به فکر یک محیط کاملا بهداشتی که فضای کافی هم برای تردد آنها دارد، باشید. این کار برای جلوگیری از استرس لاک پشت ها مفید است.
- مراجعه ی مرتب نزد دامپزشک برای تامین سلامتی لاک پشت امری ضروری است.
- حرارت و دمای محل زندگی لاک پشت ها در حدی باید باشد که مطلوب در حفظ سلامتی و عمر مفید آنها مثمر ثمر باشد.

بیماری لاک پشت ها

لاک پشت ها نیز همانند سایر حیوانات ممکن است به بیماری های مختلفی مبتلا شوند مخصوصا آن هایی که از طبیعت و حیات وحش به خانه منتقل می گردند و به خاطر تنش های محیطی دچار استرس می شوند. ولی درمان به موقع می تواند از وخامت حال لاک پشت بیمار ، جلوگیری کند. متاسفانه بسیاری از افراد به دلیل عدم آگاهی از علائم آغاز بیماری تنها زمانی به دامپزشک مراجعه می کنند که تعدادی از لاک پشت هایشان را در اثر بیماری از دست داده اند و یا بیماری به شدت پیشرفت کرده است.

تهدیدات عمر لاک پشت ها

- آبسه یا عفونت در نواحی مختلف بدن
- اسهال: لاک پشت ها هم مثل هر موجود زنده ای که دچار اسهال می شود، با زیاد شدن دفعات بیرون روی ، آب بدنش از طریق مدفع آبکی خارج می شود و با گذشت زمان شرایط جسمی اش به خطر می افتد.
- بی اشتهایی: درست است که لاک پشت ها می توانند مدتها بدون آب و غذا به زندگی خود ادامه دهند( البته در شرایطی که هیچ غذایی برای خوردن پیدا نکنند) ولی لاک پشتی که در خانه نگهداری می شود، و هر روز از عادت های غذایی او آگاه هستید ، مطمئن باشید که در صورت عدم تمایل به غذا خوردن، از بیماری خاصی رنج می برند.
- عدم تعادل در شنا : لاک پشت بیمار تعادل خود را در شنا از دست می دهد.
- عفونت های تنفسی که باعث تغییر در صدا می شود و می تواند شرایط نفس کشیدن را برای لاپشت سخت تر کند.
- بروز زخم یا جوش پوستی در دست و پای آنها که اگر به موقع در مان نشود به نواحی پوستی که در داخل لاک است سرایت می کند،
و مواردی دیگرکه اقدام به موقع و بردن به نزد دامپزشک او را از تلف شدن و مرگ نجات می دهد.
خواهشمندیم نکات ذکر شده را تا حد ممکن انجام دهید تا باعث حفظ نسل این جاندار دوست داشتنی و بی آزار شوید.
پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری