کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

لانه مناسب برای پرورش فنچ

بدون فراهم کردن لانه در قفس نگهداری فنچ نمی توان این پرنده را پرورش داده و از آن جوجه کشی کرد. اصولا یکی از نشانه های جفت شدن فنچ های نر و ماده زبرا این است که پس از گذشت مدت کوتاهی که در داخل قفس قرار گرفتند ، با استفاده از تکه های چوب یا کاغذ قرار داده شده در داخل قفس شروع به لانه سازی کرده و در داخل آن می خوابند.

همچنین وجود لانه برای تخم گذاری فنچ های زبرا ضروری است زیرا پرنده ماده پس از جفت گیری فقط در داخل لانه تخم گذاری می کند. لانه مورد نیاز برای پرورش و نگهداری فنچ ها را می توانید از پرنده فروشی ها تهیه کنید. در خرید این تجهیزات باید حتما به اندازه آن ها توجه کنید.

لانه فنچ

1- لانه فنچ باید قابل ضدعفونی باشد.

بهداشت پرندگان در نگهداری و پرورش آن ها نقش بسیار مهمی ایفا می کند. ضدعفونی کردن لانه فنچ از موارد بسیار مهمی است که در پرورش این پرنده باید به آن توجه کنید. لانه ای که برای پرورش فنچ خریداری می کنید بهتر است فلزی باشد زیرا لانه های پلاستیکی و چوبی به راحتی قابل ضدعفونی نیستند. لانه های حصیری هم یک بار مصرف هستند و نمی توان آن ها را شست و یا ضدعفونی کرد بنابراین پس از دوره تخم گذاری و جوجه کشی باید لانه مناسبی برای آن ها جایگزین شود.

 

2- از مواد غیر سمی ساخته شده باشند.

در خرید لانه برای پرورش فنچ توجه داشته باشید که برخی چوب برای فنچ ها سمی هستند و استفاده از آن ها می تواند باعث ایجاد مشکل در فرایند پرورش این پرندگان شود. بهتر است از لانه های فلزی ، پلاستیکی ، سفالی و چوبی مناسب برای پرورش این پرندگان استفاده کنید.

 

3- از لانه هایی استفاده کنید که سقف کشویی داشته باشد.

گاهی اوقات اطلاع از وضعیت پرندگان در داخل لانه ضروری است. بنابراین در پرورش فنچ ها بهتر است از لانه هایی استفاده کنید که سقف کشویی داشته باشد.

 

4- لانه را به صورت محکم در داخل قفس نصب کنید.

 لانه پرورش فنچ باید به صورت محکم در داخل دستگاه نصب شود. اگر لانه پرورش فنچ به صورت شل در داخل قفس نصب شود احتمال دارد در داخل قفس کج شده و یا بیفتد.

 

5- لانه را در محل مناسبی از قفس قرار دهید.

لانه باید در محل مناسبی از قفس قرار گیرد تا ورود و خروج به پرنده به داخل آن به آسانی انجام پذیرد. بهتر است لانه پرنده طوری در داخل قفس قرار بگیرد که درب آن در قسمت جلویی قفس قرار بگیرد. بهترین مکان برای لانه فنچ بالاترین قسمت قفس است.

 

6- بستر مناسبی برای لانه تعبیه کنید.

در قسمت کف دستگاه بستر مناسبی را قرار دهید تا تخم های حاصل از پرنده های ماده در داخل لانه دچار شکستگی نشده و از بین نروند.

 

7- لانه باید اندازه مناسبی داشته باشد.

فنچ ها در هر دوره تخم گذاری یک تا 10 عدد تخم نطفه دار تولید می کنند. کیفیت این تخم ها به عوامل مختلفی نظیر تغذیه و سن فنچ ها بستگی دارد و همه آن ها به جوجه تبدیل نمی شوند.

به همین دلیل لانه مناسب برای پرورش فنچ باید حداقل فضای لازم برای نگهداری شش عدد جوجه فنچ تا سه هفته را داشته باشد.

برخی از صاحبنظران پرورش پرندگان بر این عقیده هستند که لانه مناسب برای پرورش فنچ ها باید ابعادی به اندازه 11*15*15 سانتی متر داشته باشد.

 

8- در خارج از محیط پرورش فنچ حتما دو عدد چوب نشیمن قرار دهید.

فنچ ها پرندگان فعالی هستند و دوست دارند که در داخل قفس پرواز کنند. به همین دلیل اندازه قفس باید به اندازه کافی بزرگ بوده و چند عدد چوب نشیمن در داخل آن ها نصب شود. فنچ ها در داخل قفس از چوبی به چوب دیگر پرواز می کنند.

لانه فنچ مناسب چه ویژگی هایی دارد ؟

ساخت لانه مخصوص فنچ

بهتر است فنچ ها را در کدام قسمت قفس یا پرنده خانه نصب کنیم؟

فنچ ها دوست دارند که لانه آن ها در بالاترین قسمت قفس نصب شود. لانه این پرندگان را می توانید در گوشه قفس و در قسمت بالایی قرار دهید. لانه ها را باید در ارتفاعی قرار دهید که به راحتی بتوانید داخل لانه را مشاهده کرده و فنچ ها را کنترل کنید. البته گونه هایی از فنچ را می توان یافت که دوست دارند لانه در کف سالن یا قفس قرار بگیرد مانند سهره بلدرچینی.

در پرنده خانه ها نیز بهتر است لانه ها در ارتفاع 100 تا 180 سانتی متری از روی زمین قرار بگیرند. یک پرنده خانه مناسب برای 40 جفت فنچ باید مساحتی حدود 8 متر مربع داشته باشد. اما می توان پرنده خانه ای را در نظر گرفت که ابعادی به طول 2.3 متر و عرض 5.2 متر داشته باشد.

لانه ها را بهتر است به فاصله 20 سانتی متری از هم قرار دهید. دیواره عقبی پرنده خانه فنچ 2.3 متر طول دارد بنابراین می توانید 55 لانه را در 11 ردیف قرار دهید.

- چگونه از کثیف شدن سقف لانه ها جلوگیری کنیم؟

گاهی اوقات مشاهده می شود که فنچ ها برای نشستن بر روی لانه ها علاقه زیادی از خود نشان می دهند. آن ها با نشستن بر روی لانه ها ، فضولات خود را بر روی سقف ها دفع کرده و باعث کثیف شدن آن ها می شوند.

برای جلوگیری از این مساله می توان لانه ها را در داخل قفس هایی با اندازه مناسب قرار داد تا فنچ ها نتوانند بر روی سقف بنشینند. همچنین می توان در قسمت جلویی لانه ها میله هایی با طول مناسب قرار داد تا پرنده ها بر روی آن ها بنشینند.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری