اطلاعات کامل در مورد قرقاول نژاد بلژیکی - طلایی

قرقاول بلژیکی که از آن تحت عنوان قرقاول طلایی نیز نام برده می شود ، پرنده ای از زیر رسته ماکیان سانان یا پرندگان گیاه خوار است. قرقاول طلایی پرنده بومی کوهستان های غرب چین است و به همین دلیل به آن قرقاول چینی نیز گفته می شود. این پرنده به عنوان پرنده ای وحشی در برخی کشورهای اروپا و امریکای شمالی نیز زندگی می کند.
قرقاول طلایی پرنده ای زیبا است که رنگ های مختلف موجود در پرهای آن ، ظاهری زیبا و وصف ناپذیر را به آن ارائه می کنند. رنگ های سیاه ، قرمز ، زرد و طلایی ترکیب رنگ پرهای این پرنده را تشکیل می دهد.این پرنده تاج طلایی و پرهای سرخ و قرمز بر روی بدن خود دارد. قرقاول طلایی طولی به انداره 90 تا 105 سانتی متر دارد که بیش از دو سوم آن را دم پرنده تشکیل می دهد.
قرقاول بلژیکی ( طلایی )
از مشخصات اصلی قرقاول طلایی نر می توان به تاج زرد یا طلایی رنگ آن اشاره کرد. همچنین قرقاول طلایی نر دارای خطی قرمز رنگ بر روی نوک خود است. گلو ، سینه و دو طرف گردن آن به رنگ قهوه ای مایل به زرد است. قسمت بالایی پشت این پرنده سبز رنگ است و مابقی آن تا دم به رنگ زرد طلایی است. دم این پرنده سیاه و سفید و پاهای آن زرد رنگ است.

ویژگی های ظاهری قرقاول طلایی نر

تغذیه نقش مهم و حیاتی در پرورش و نگهداری این پرنده ایفا می کند. اگر در پرورش این پرنده از مواد غذایی مناسب استفاده نشود رشد آن با کندی مواجه شده و ممکن است باعث بیماری و مرگ پرنده بشود. معمولاً در تغذیه قرقاول های بلژیکی از دان مرغ و پلیت استفاده می شود. هرچند که برخی افراد برای کاهش هزینه ها و افزایش قدرت کلی بدن قرقاول ها علوفه و سبزیجات را نیز به ترکیب جیره غذایی این پرنده اضافه می کنند.
قرقاول طلایی پرنده ای پر جنب و جوش است و به پریدن به این ور و آن ور و بالای درختان علاقه زیادی دارد. قرقاول چینی روزها بر روی زمین گردش می کند و شب ها را در بالای درختان به استراحت می پردازد. در صورت غفلت صاحب پرنده حتی این احتمال وجود دارد که از قفس خارج شده و به بالای درختان پرواز کند.

تغذیه قرقاول های بلژیکی

تخم گذاری و جوجه کشی قرقاول بلژیکی

میزان تخم گذاری قرقاول بلژیکی نسبت به سایر نژادهای قرقاول کمتر است و در طول سال فقط بین 8 تا 12 تخم می گذارد. طول مدت جوجه کشی از قرقاول طلایی 23 روز است. جوجه کشی از قرقاول طلایی همانند دیگر ماکیان از دو مرحله ستر و هچر تشکیل شده است که مرحله هچر این پرنده از روز 21 ام جوجه کشی آن آغاز می شود. دمای مناسب برای مراحل ستر و هچر این پرنده به ترتیب برابر با 37.5 و 37.2 درجه سانتی گراد است. رطوبت مناسب نیز بین 58 تا 63 درصد است.
برای جوجه کشی مصنوعی از تخم های نطفه دار قرقاول باید از دستگاه جوجه کشی خانگی یا صنعتی استفاده کنید. این دستگاه ها در انواع حرفه ای و اتوماتیک ساخته می شوند. استفاده از دستگاه های جوجه کشی تمام اتوماتیک برای افرادی که برای اولین بار می خواهند از قرقاول طلایی استفاده کنند مناسب تر است. در استفاده از این دستگاه ها باید اطلاعات مربوط به دما و رطوبت را که در قسمت قبلی به آن ها اشاره شده به صورت دستی وارد دستگاه کنید تا دستگاه به صورت اتوماتیک دما و رطوبت را تنظیم کرده و تخم ها را بچرخاند.
جدول دما و رطوبت جوجه کشی قرقاول
جدول دما و رطوبت جوجه کشی قرقاول
پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری