کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

دلایل ایجاد فلجی در جوجه های یکروزه

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۹٫۰۹

یکی از ضایعات شایع که در زمان جوجه کشی پرورش دهندگان را بیشتر با خود درگیر میکند فلج بودن جوجه ها در هنگام تولد و یا فلج شدن آنها بعد از تولد است. در این مطلب از سایت میخواهیم شما را با دلایل فلج شدن جوجه ها آشنا کنیم و روش های پیشگیری و درمان آنها را ذکر کنیم. بدین منظور میتوانید ادامه مطلب را مطالعه کنید.

فلج بودن پای جوجه ها

« فلج بودن پای جوجه ها »

دلایل فلج شدن جوجه ها

دلایل مختلفی برای فلج شدن و یا پا باز بودن جوجه ها میتوان ذکر کرد. در زیر ما به اصلی ترین دلایل اشاره کرده و به توضیح هر کدام از آنها خواهیم پرداخت.

الفـ - ارتباط فامیلی مرغ و خروس

بـ - نگهداری جوجه ها در بستر نامناسب و شیب دار

ج - سوء تغذیه

د - عدم تنظیم دقیق دما و رطوبت جوجه کشی

ه - سابقه بیماری هایی مانند نیوکاسل ، مارک و برفک در والدین

الفـ - ارتباط فامیلی مرغ و خروس

یکی از دلایلی که باعث ایجاد فلجی در جوجه ها میشود موارد ژنتیکی می باشد. این بدان معناست که فلجی بصورت ژنتیک و وراثتی به جوجه ها منتقل میشود و مرغ و خروس با یکدیگر نسبت فامیلی دارند. در صورتیکه مرغ و خروس فامیلی تخمگذاری کنند جوجه های متولد شده مشکلاتی هم چون فلجی و نوک متقاطع و کج را خواهند داشت. باز بودن پای جوجه ها نیز از دیگر مشکلات پرنده های فامیلی می باشد.

برای جلوگیری از ایجاد این مشکل باید گله را اصلاح کرد ؛ بدین صورت که مرغ های یک گله را با خروس های گله دیگر جفت کرد. در اینصورت مشکل ارتباط فامیلی مرغ و خروس ها از بین میرود و درصد ایجاد این عارضه برای جوجه ها کم میشود.

بـ - نگهداری جوجه ها در بستر نامناسب و شیب دار

دلیل دوم ایجاد فلجی در جوجه ها نگهداری آنها در بستر نامناسب است. همانطور که اطلاع دارید جوجه ها بعد از تولد باید به بستر انتقال یابند ؛ برخی از پرورش دهندگان کم تجربه جهت نگهداری جوجه ها از کارتون استفاده میکنند. باید بدانید که کارتون بدلیل آنکه سطح صاف و سفت و لغزنده دارد برای نگهداری جوجه ها اصلاً مناسب نیست. چرا که جوجه ها استخوان های ظریف و ضعیفی دارند و برای ایستادن بر روی سطوح صاف مجبور به باز کردن پنجه های پای خود هستند ؛ چرا که در اینصورت پنجه های جوجه بر کف بستر محکم نمیشود. در صورت عدم اصلاح این روند و سفت شدن استخوان پای جوجه ها با مشکل پا باز ماندن و فلج شدن جوجه ها مواجه خواهیم شد.

برای جلوگیری از ایجاد این مشکل باید کف بستر را با مواد نرم مانند خاک اره پر کرد. بهتر است کف کارتون را با تراشه های درشت چوب پر کنید. چنین بستری باعث حرکت آسان تر و ایستادن صحیح جوجه ها خواهد شد و آنها هیچ کار اضافه برای صاف نگهداشتن پاهای خود انجام نخواهند داد. بهتر است تا بستر دارای شیب نباشد ؛ چرا که ممکن است این مورد نیز سبب خمیدگی پای جوجه ها شود. برای بررسی شیب بستر میتوانید از یک تراز برای سنجش زاویه کف استفاده کنید.

جوجه فلج

« جوجه فلج »

ج - سوء تغذیه

اصلی ترین عامل برای رشد صحیح جوجه ها و افزایش قدرت آنها بدون شک تغذیه است. در صورت وجود مقادیر ناکافی از ویتامین A در تغذیه مرغ مادر با مشکل فلجی مواجه خواهید شد. کمبود ویتامین E نیز علاوه بر بوجود آوردن مشکل فلجی باعث خونریزی مغزی جوجه ها نیز میشود.

برای جلوگیری از ایجاد چنین مشکلاتی حتماً و حتماٌ در آب آشامیدنی جوجه های بدنیا آمده از مولتی ویتامین استفاده کنید. همچنین جیره غذایی جوجه ها را از مراکز معتبر تهیه کنید.

د - عدم تنظیم دقیق دما و رطوبت جوجه کشی

تنظیم نادرست دما و رطوبت جوجه کشی نیز بر روی فلج شدن جوجه ها تاثیرگذار است. به همین علت بهتر است قبل از انجام عملیات جوجه کشی از کالیبره بودن سنسور دستگاه خود اطمینان حاصل کنید. بدین منظور میتوانید از دماسنج ها و رطوبت سنج های با کیفیت بازار مانند کیمو و تستو کمک بگیرید.

ه - سابقه بیماری هایی مانند نیوکاسل ، مارک و برفک در والدین

این بیماری ها بر روی جوجه های سالم تاثیر گذاشته و آنها را درگیر مشکلاتی همچون فلجی از پا ، سر ، گردن و... میکنند. برای مقابله با این بیماری ها باید نظافت محیط پرورشی جوجه ها را رعایت کرده و واکسن های مورد نیاز پرورشی را بصورت دوره ای به پرندگان تزریق نمود. برای جوجه ها از آب و دان تازه و سالم استفاده کنید و ظروف آبخوری و دانخوری را در بازه های زمانی نزدیک شستشو دهید تا هیچگونه آلودگی در سالن به وجود نیاید.

آتل بندی پای جوجه یکروزه

« آتل بندی پای جوجه یکروزه »

درمان جوجه های فلج

در مرحله اول باید جوجه های فلج را از جوجه های سالم جدا کنید ، پس از آن باید پا و یا پنجه های جوجه ها را آتل بندی کنید تا با گذشت زمان به جالت اصلی خود بازگردد. البته تشخیص سریع و اقدام به موقع تاثیر بسیار زیادی بر روی بهبودی جوجه ها خواهد داشت.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری