کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

غذاهای ممنوعه برای پرنده زینتی

ویرایش شده در : ۱۳۹۸٫۱۲٫۱۱

پرنده های زینتی همانند دیگر پرنده ها برای رشد به جیره غذایی استانداردی نیاز دارند. در حالت کلی غذای دریافتی این نوع پرنده ها در طول 24 ساعت باید دارای پروتئین و کالری به میزان کافی بوده و مهم تر از همه انواع گوناگونی از مواد آلی، معدنی و ویتامین ها را در خود جای دهد. در صورتی که فرد پرورش دهنده نتواند از مواد غذایی مناسب برای تغذیه پرنده ها بهره گیری کند فرایند رشد پرنده ها با خلل مواجه شده و حتی ممکن است عوارض مختلفی همچون ریزش پر، عدم تخم گذاری یا تولید تخم های نطفه در کم کیفیت، کاهش پیدا کردن مقاومت بدن در برابر بیماری ها و ... را به همراه داشته باشد.

پرورش و نگهداری از پرنده های زینتی در خانه به همراه جوجه کشی از آنها با استفاده از دستگاه جوجه کشی می تواند یک منبع درآمد مناسب برای فرد ایجاد کند.

چکیده مقاله

پرنده های زینتی از نژاد های گوناگونی برخوردار است که برخی به دلیل زیبایی و برخی دیگر به دلیل سخنگو بودن توسط افراد مختلف در سراسر دنیا پرورش داده می شود. این پرنده های گران قیمت دارای رژیم غذایی خاص بوده و از این رو باید در انتخاب غذا، میوه ، سبزیجات و تمامی خوراکی هایی که در رژیم غذایی پرنده قرار داده می شود نهایت دقت و حساسیت را به خرج داد. برخی از این پرنده ها دارای سیستم گوارشی حساس بوده و به همین دلیل برخی خوراکی ها می تواند جان این پرنده ها را به خطر بیندازد.

پرنده های زینتی با توجه به زیبایی و بانمک بودن آنها و مهم تر از همه به دلیل سخنگو بودن برخی از آنها، محبوبیت بالایی را به خود اختصاص داده است.این پرنده ها از قیمت بالایی برخوردار بوده و برای نگهداری و پرورش آنها باید از مواد غذایی و دان های مختلف استاندارد بهره گیری شود. البته برای تغذیه پرنده های زینتی باید جانب احتیاط را رعایت کرد چرا که تعیین رژیم غذایی با نوع و نژاد پرنده رابطه مستقیمی دارد.

برای تامین مواد غذایی مورد مورد نیاز پرنده ها می توان از انواع پلیت های آماده، دان ها، میوه های مختلف، انواع سبزیجات و مکمل های مناسب بهره گیری نمود. اما در عین حال باید توجه داشت که بهره گیری از دادن  برخی از خوراکی ها به این پرنده ها می تواند بسیار خطرناک باشد.

غذای پرندگان زینتی

« غذای پرندگان زینتی »

دادن کدام میوه ها به پرنده های زینتی ممنوع می باشد؟

میوه ها با توجه به داشتن انواع ویتامین ها به عنوان یکی از ایده ال ترین غذا ها برای پرنده های زینتی به شمار می رود. اما در عین حال باید در نظر داشت که برخی از میوه ها مانند آووکادو و هسته برخی از میوه ها می تواند برای پرنده های بسیار زیان رسان باشد.

 

پرنده های زینتی علی الخصوص طوطی سان ها به راحتی تحت تاثیر مواد غذایی چربی دار چاق می شوند و چربی موجود در آووکادو می تواند زمینه لازم را در پرنده برای ابتلا به بیماری کبد چرب ایجاد نماید.

هسته برخی میوه ها دارای مقدار کمی سیانور و اسید سیاندریک می باشد که این مواد هرچند در مقدار کم می تواند باعث مرگ پرنده ها شود. از جمله هسته های خطرناک میوه ها می توان به هسته آلو، هلو و گیلاس اشاره کرد که حتماً به هنگام بهره گیری باید با دقت هسته آن را جداسازی کنید.

کدام مواد غذایی برای مصرف پرنده ها ممنوع می باشد؟

همانطور که گفته شده پرنده های زینتی دارای رژیم غذایی خاصی می باشند از این رو نمی تون هر غذایی را در برنامه غذایی آنها قرار داد. سیستم گوارش این پرنده ها نمی توانند لاکتوز یا همان قند شیر را هضم کند و به همین دلیل نمیتوان به هیچ عنوان از فراورده های لبنی مانند شیر، خامه، پنیر و ... به عنوان غذا برای این پرنده ها در نظر گرفت. علاوه بر این، مواردی مانند نمک، ادویه های مختلف و دان های روغنی و چربی دار را نباید در رژیم تغذیه ای پرنده های زینتی قرار داد. مواد چربی دار می تواند باعث ایجاد کبد چرب در پرنده شود.

در صورت دادن نمک و خوراکی هایی مانند چیپس و پک که دارای مقدار قابل توجهی نمک می باشد می تواند پرنده را به سرعت تشنه کند؛ در این حالت سیستم گوارشی پرنده به اجبار آب اضافی را دفع کرده و قادر به هضم و جذب سایر مواد ارزشمند نخواهد بود. علاوه بر موارد ذکر شده قارچ های خوراکی نیز نیز برای مصرف این پرنده ها توصیه نمی شود.

تغذیه پرندگان زینتی

« تغذیه پرندگان زینتی »

سبزیجاتی که برای تغذیه پرندگان زینتی مضر می باشند؟

بهره گیری از سبزی هایی مانند کرفس، پیاز در دو حالت خام و پخته، ریواس برای تغذیه پرنده های زینتی می تواند خطرساز باشد. در نظر بگیرد که خود کاهو و اسفناج نیز باید به میزان بسیار کم در اختیار پرنده قرار داده شود.

برخی نکات ارزشمند

مواردی چون انواع شکلات، نوشیدنی هایی مانند قهوه و ... که دارای کافئین هستند و همچنین نوشیدنی های الکل دار می تواند سلامتی پرنده را با خطر جدی مواجه کند. برخی میوه های دیگر همچون توت، توت فرنگی و انگور یا کشمش نباید به پرنده داده شود.

افرادی که به نگهداری و پرورش مرغ مینا علاقه دارند باید از دادن میوه هایی که دارای مقادیر زیادی آهن و ویتامین C است خودداری کنند چرا که با سیستم گوارش این پرنده سازگار نمی باشد.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری