کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

پیشگیری از عفونت بند ناف کیسه زرده

نوشته شده در : ۱۳۹۸٫۰۴٫۰۵

از مهمترین بیماری های خطرناکی که جوجه های یکروزه تازه متولدشده با آن دست و پنجه نرم میکنند عفونت بند ناف یا همان عفونت کیسه زرده است. این نوع عفونت به قدری خطرناک است که در سریع ترین زمان باعث از بین رفتن جوجه های یکروزه طیور میشود. در این مطلب از سایت جوجه کشی گروه صنعتی اسکندری به عوامل و موارد بوجود آورنده عفونت بند ناف و راه ها و روش های پیشگیری از این بیماری اشاره شده است که میتوانید با مطالعه آن اطلاعات بسیار کاملی به دست آورید.

عفونت بند ناف جوجه

« عفونت بند ناف جوجه »

علائم بیماری عفونت بند ناف « کیسه زرده »

برای درمان عونت کیسه زرده بهتر است تا ابتدا شما با علایم این بیماری آشنا شوید. چرا که با شناخت علائم این بیماری میتوانید پرنده های بیمار را به سرعت شناسایی و جدا کنید. از نمونه علایم بیماری عفونت بند ناف میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جوجه ها گوشه گیر شده و حالت بیمارگونه دارند و تمایلی به تغذیه ندارند. این درحالیست که باقی جوجه ها پر جنب و جوش بوده و آب و دان مصرف میکنند.

 • با دقت به مخرج و فضولات پرنده به این بیماری میتوانید پی ببرید ؛ فضولات جوجه دارای بیماری عفونت بند ناف حالت لجن مانند داشته و بوی بسیار بدی از خود بروز میدهد.

 • اگر به شکم جوجه بیمار دست بزنید متوجه سفت بودن آن خواهید شد. سفتی شکم جوجه دچار شده به بیماری کیسه زرده با شکم سایر جوجه ها متفاوت است.

 • جوجه دچار شده به این بیماری دارای زرده و سیاهرگ های متورم در ناف خود می باشد.

علائم بیماری عفونت بند ناف « کیسه زرده »

عوامل زیادی وجود دارند که باعث بوجود‌ آمدن کیسه زرده میشود. اگر با این عوامل آشنا شوید مطمئنا میتوانید از ابتلای جوجه های خود به این بیماری جلوگیری کنید. از نمونه این عوامل میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عامل بوجود آورنده این بیماری باکتری های ایکولی ، پروتئوس و باسیلوس و غیره هستند که هم از طریق آلوده کردن تخمدان و مجاری تولید تخم پرنده مادر و هم از طریق پوسته تخم مرغ تازه می تواند به زرده راه پیدا کند.

 • اگر پرنده مادر به این بیماری دچار باشد احتمال انتقال آلودگی آن به تخمدان وجود داشته و در نتیجه جوجه های متولد شده به بیماری کیسه زرده دچار خواهند شد ؛ بنابرین در هنگام خرید تخم نطفه دار به این موضوع دقت کنید.

 • سرد بودن بیش از حد بستر نگهداری جوجه های تازه متولد شده در بروز این بیماری تاثیرگذار است.

 • استفاده از انواع مواد غذایی غیراستاندارد و بی کیفیت عامل دیگری برای بروز عفونت کیسه زرده طیور می باشد.

 • تغییرات دمایی باعث ایجاد شوک در تخم های نطفه دار شده و بر بوجود آمدن عفونت بند ناف تاثیرگذار است.

عفونت کیسه زرده

« عفونت کیسه زرده »

 • جوجه های متولد شده تا مدت زمان ۴۸ ساعت از زمان تولد خود باید از کیسه زرده خود تغذیه کنند. برخی از پرورش دهندگان بدون داشتن اطلاعات به جوجه ها دان میدهند که این موضوع سبب ایجاد عفونت کیسه زرده در جوجه ها میشود.

 • ضدعفونی نکردن دستگاه جوجه کشی و استفاده از ماشین جوجه کشی آلوده نیز بر روی بیماری عفونت بند ناف تاثیرگذار است.

 • متولد شدن جوجه ها در درجه رطوبت کم باعث عدم جذب کامل زرده و در نتیجه آن عدم انتقال کامل آن به شکم میشود و به دیواره های ناف می چسبد.

پیشگیری و درمان عفونت کیسه زرده و بند ناف

تابحال درمان دقیق و حتمی برای رفع این بیماری کشف نشده است ، اما راهکارهایی وجود دارند که اجرای آن تاثیر بسیار زیادی در کاهش ابتلای جوجه ها به این بیماری خواهند گذاشت. در ادامه این راهکارها را میتوانید مطالعه کنید.

 • قبل از خرید تخم به وضعیت گله دقت کنید. پرنده هایی که در انبوهی از فضولات تغذیه میشوند و از مواد آلوده در بستر استفاده میکنند احتمال اینکه به این بیماری دچار شوند بالاست.

 • درصورتیکه شما پرورش دهنده مرغ تخمگذار هستید حتماً نظافت سالن را رعایت کنید و واکسن های مورد نیاز را به پرنده ها تزریق کنید. دانخوری ها را مرتب ضدعفونی کرده و از آب آشامیدنی سالم در آبخوری ها استفاده کنید.

 • از استفاده تخم های نطفه دار آلوده به خون ، خیس ، آلوده به فضولات و ترک خورده پرهیز کنید ؛ چرا که میکروب ها از قبل از طریق پوسته به تخم نفوذ کرده و زرده را آلوده کرده است.

 • معمولاً پرورش دهندگانی که از قفس مکانیزه برای پرورش پرنده های تخمگذار استفاده میکنند تخم های بهتر و سالم تری دارند ؛ چرا که تخم ها در نه تماس با فضولات و نه در تماس با بستر خواهند بود و به سینی تخم منتقل میشوند.

 • پیشنهاد میشود بعد از خرید تخم های نطفه دار آنها را با پارچه ای خشک تمیز کنید. استفاده از مواد ضدعفونی کننده برای پاک کردن تخم ها اصلاً پیشنهاد نمیشود ؛ چرا که علاوه بر آسیب رساندن به سطح پوسته ممکن است باعث خرابی دستگاه جوجه کشی نیز شوند. قبل از قرار دادن تخم های نطفه دار حتما دستگاه را بصورت کامل ضدعفونی کنید و در موقع ضدعفونی مراقب سنسور دستگاه باشید ؛ چرا که سبب خرابی آن خواهد شد. باقی بخش هایی که با آب قابل شستشو نیستند را میتوانید به وسیله پارچه ای خشک تمیز کنید.

ویدیو آموزشی در مورد عفونت بند ناف جوجه ها

در ویدیوی زیر شما میتوانید اطلاعات کامل تری را در مورد عفونت بند ناف جوجه های یکروزه بدست بیاورید :

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری