کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

پیشگیری از کرونا در جوجه های تازه به دنیا آمده

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۹٫۱۰

جوجه های تازه متولد شده بدلیل بدن بسیار ضعیف و آسیب پذیر خود مستعد انواع بیماری های ویروسی و میکروبی قرار میگیرند. به همین علت باید آنها را بصورت 24 ساعته زیر نظر داشت و از ورود بیماری ها به محل نگهداری آنها جلوگیری کرد. یکی از بیماری هایی که به تازگی در جهان شایع شده کرونا بوده و در صورت انتقال این بیماری به آنها سریعاً تلف میشوند. با توجه به این موضوع که همینک در فصل جوجه کشی هستیم و اغلب پرورش دهندگان نسبت به جوجه کشی از تخم های نطفه دار اقدام میکنند رعایت موارد بهداشتی برای جلوگیری از نفوذ کرونا به گله و جوجه ها امری بسیار واجب است در این مطلب ما به شما نکاتی جهت در امنیت نگه داشتن گله طیور از ویروس کرونا خواهیم گفت ؛ بدین منظور میتوانید ادامه مطلب را مطالعه کنید.

جوجه های یکروزه سالم

« جوجه های یکروزه سالم »

پیدایش ویروس کرونا

ویروس کرونا برای اولین بار در سال ۱۹۶۵ کشف شده و خانواده ی بزرگی از ویروس ها را شامل میشود. کووید ۱۹ جدیدترین ویروس از خانواده کرونا بوده که در سال ۲۰۱۹ و در ووهان چین کشف شد. این ویروس جان بسیاری را گرفته و حیوانات هم حتی در مقابل کووید ۱۹ دوام نیاورده اند. اگر شما پرورش دهنده طیور اهلی و زینتی هستید قطعاً وجود این ویروس برای شما نیز پرخطر خواهد بود ؛ چرا که ویروس مذکور انسان و حیوان نمیشناسد و به سیستم ایمنی هر موجود زنده ای حمله میکند.

روش های در امان نگهداشتن گله از ویروس کرونا

در صورتی که طیور خود را در فضای آزاد نگهداری میکنید ، کرونا گرفتن آنها به واسطه تغذیه از آب و دان و هوای آلوده بسیار محتمل است. بنابرین پیشنهاد میکنیم تا برای جلوگیری از پخش شدن این ویروس در بین پرنده ها آن ها را به یک سالن بسته انتقال دهید. در مرحله بعد برای جلوگیری از نفوذ بیماری در گله باید تمامی بخش های سالن مانند دیوارها ، سقف ، کف سالن و... را به کمک سیمان و گچ عایق بندی کنید و از ورود هر حیوان موذی به داخل سالن جلوگیری کنید. تمامی پرسنلی که به سالن در حال رفت و آمدند باید پیوسته ضدعفونی شوند و جیره غذایی مرغ ها هم باید تحت کنترل قرار بگیرند. اگر دانش فنی برای تولید دان را در اختیار دارید بهتر است که خود به تولید جیره غذایی طیور اقدام کنید چرا که تهیه دان توسط شما با اطمینان بیشتری از عدم آلودگی آنها انجام میشود.

جوجه بیمار

« جوجه بیمار »

روش های در امان نگهداشتن گله از ویروس کرونا

تاکنون در مورد اینکه جوجه ای کرونا را با خود به ارث برده باشد اثبات نشده است ؛ اما جوجه ها بدلیل جثه ظریف و ضعیف خود مستعد هر نوع بیماری پس از تولد هستند ؛ مخصوصاً کرونا که تاکنون هیچ گونه راه درمانی برای آن پیدا نشده است برای این حیوانات خطرناک می باشد. جوجه های یکروزه در هفته های اولیه زندگی خود در بستری گرم و بهداشتی نگهداری شوند ؛ عوامل تهدید کننده این پرنده ها در مدت زمان دو هفته شما و افراد در تماس با آنهاست. همچنین این خطر وجود دارد که پرنده ها از آب و غذا نیز به کرونا آلوده شوند ؛ بنابرین رعایت نکات زیر بسیار ضروری است :

 

الف - کف بستر را با پوشال بپوشانید ؛ پیشنهاد میشود قبل از استفاده آن را بمدت دو ساعت جلوی آفتاب پهن کنید.

ب - کف بستر را در هر هفته عوض کنید و پوشال های جدید را جایگزین پوشال های قدیمی کنید.

ج - در هنگام ورود به سالن نگهداری جوجه ها از لباس مخصوص ، دستکش ، کلاه و چکمه استفاده کنید. قبل از ورود به سالن چکمه ها و کفش های خود را ضدعفونی کنید.

د - به منظور تقویت جوجه ها در مقابل بیماری ها ، به آنها مخلوطی از آب و مولتی ویتامین به آنها بدهید.

ه - جیره های غذایی طیور را از منابع و مراکز معتبر خرید کنید و این اقلام را تنها از کسانی خرید کنید که دارای مجوز از اداره دامپزشکی هستند. اگر به جیره غذایی مطمئن دسترسی ندارید میتوانید با استفاده از میوه و سبزیجات ، پودر ذرت و گندم و دانه سویای خرد شده ، ترکیب تخم مرغ آب پز شده و سبزیجات اقدام به تغذیه جوجه ها بکنید.

و - تمامی مواد غذایی جوجه ها را قبل از استفاده بشویید و ضدعفونی کنید.

ز - در صورت شک به پرنده ای بیمار آنها را از گله جدا کرده در مکانی جداگانه نسبت به پرورش آنها اقدام کنید.

درمان جوجه بیمار

متاسفانه راه درمانی برای جوجه های بیمار تاکنون کشف نشده است و شما بعد از قرنطینه کردن جوجه های بسمار باید پیوسته به آنها آب و مولتی ویتامین بدهید.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری