کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

پرورش طیور بدون آنتی بیوتیک

نوشته شده در : ۱۳۹۸٫۰۸٫۱۶
افزایش روز افزون جمعیت، تقاضای مردم را به استفاده ی مداوم از گوشت حیوانات و پرندگان بالا برده است، زیرا خوردن گوشت تنها راهی ست که می تواند پاسخگوی تامین نیازهای پروتئینی و ویتامینی بدن افراد باشد، از آنجائیکه پرندگان در طول رشد خود می توانند حاوی بیماری های مختلف باشند از این رو در تولید و پرورش آن ها مقداری آنتی بیوتیک استفاده می شود که اصلا موضوع جالبی نیست و فقط موجب افزایش تولید طیور و بالا رفتن سود حاصل از فروش آن خواهد شد و همچنین نیازهای افراد را هم تامین خواهد کرد، اما با چه قیمتی؟
در حقیقت تولید طیور به روش صنعتی و با کمک آنتی بیوتیک ها و دانه های صنعتی فقط در بین کسب و کاران درآمد یک نوع وابستگی سودجویی ایجاد کرده است، متاسفانه بسیاری از افراد تولید کننده به خاطر نوسانات بازار، استقبالی به تولید طیور گوشتی بدون آنتی بیوتیک ندارند، در حالیکه تولید مرغ بدون مصرف آنتی بیوتیک یکی از اقدامات بسیار مهم در مسیر ارتقا کیفیت گوشت و آلایش‌های خوراکی مرغی ست. همچنین از مهم ترین پیش نیازهای پرورش مرغ بدون استفاده از آنتی بیوتیک، ساماندهی ساختار فیزیکی و تجهیزاتی واحدهای پرورش مرغ گوشتی، ارتقا سطح امنیت زیستی یا بیوسکیوریتی در مرغداری ‌ها می باشد.
چکیده مقاله
در حقیقت طیور ارگانیک همان پرنده ی بدون آنتی بیوتیک می باشد. یعنی در طول رشد و نمو آن هیچ نوع داروی آنتی بیوتیکی به خورد آن داده نشده است و خوراکش هم شبیه خوراک پرنده هایی است که به صورت طبیعی از جیره های مغذی و با کیفیت است. این پرندگان در طول دوره ی پرورشی خود 3 بار به وسیله ی سازمان دامپزشکی کشور آزمایش می‌شوند. اگر نتایج آزمایش ها نشان داد که در هر سه نوبت آزمایش، بدن طیور فاقد داروهای آنتی بیوتیکی می باشد، به شرکت تولید کننده مجوز عرضه ی محصول با عنوان "تولید طیور ارگانیک" داده خواهد شد. ولی اگر وجود هرگونه آنتی بیوتیک یا پودرهای افزودنی به دانه در بدن این پرنده ها اثبات گردد مسلماً نشان سلامت طیور از این تولیدکنندگان پس گرفته خواهد شد.
باید بدانید که تولید کنندگانی که در پرورش طیور از آنتی بیوتیک استفاده می نمایند موجب رشد مناسب طیور، کاهش ضریب تبدیل مواد غذایی و همچنین موجب پایین آمدن فضای پرورشی می شوند، اما طولی نمی کشد که بیماری ها هم آغاز می گردد. پس چگونه می توانیم بدون استفاده از آنتی بیوتیک به تولید جوجه های گوشتی بپردازیم و هزینه های تولید و فروش در آن ها را پایین آوریم؟
جالب است بدانید طی سال های اخیر بیشتر افراد تقاضامند تولید گوشت های ارگانیکی بودند که در آن هیچ گونه مواد شیمیایی یا آنتی بیوتیکی مصرف نشده باشد، خوشبختانه این خواسته همچنان از طرف مصرف کنندگان به صورت پایدار ادامه دارد و فعالیت های بسیاری در روند بهبودی تولید گوشت ارگانیک انجام شده است، اما این فرایند کافی نیست و باید راهکار تخصصی تری در اجرای تولید گوشت ارگانیک طیور ایجاد گردد.
پرورش طیور بدون آنتی بیوتیک
« پرورش طیور بدون آنتی بیوتیک »

چند نکته برای پرورش طیور بدون آنتی بیوتیک

شما به عنوان پرورش دهنده طیور ارگانیک باید فضایی تمیز و کاملا بهداشتی را در اختیار پرندگان خود قرار دهید و با ایجاد محوطه ای دلباز که از شرایط امنیتی فوق العاده ای برخوردار است و تا حد ممکن سبب ایجاد میکروفلورای (دفع عوامل بیماریزا، هضم، متابولیسم، تحریک سیستم ایمنی و سنتز ویتامین ها ) مثبت در سیستم گوارشی پرندگان می گردد باعث می شوید که طیور در شرایطی کاملا بهینه و ارگانیک تولید و رشد یابند، در حقیقت انجام این فعالیت ها از سمت تولید کننده نماینگر این است که فرد از دانش و تجربه ی کافی برخوردار بوده، به طوریکه می داند چه خوراکی هایی سلامت پرنده را ایمن نگه می دارد و همینطور دوست دارد کمک شایانی در توسعه ی محصولات ارگانیک داشته باشد.

رعایت بهداشت و نظافت

باید توجه داشت که حذف آنتی بیوتیک در تولید طیور موجب می شود که آن ها در محیط تمیز و مطلوبی که زندگی می کنند تا حد ممکن از بروز آلودگی و میکروب در امان باشند زیرا همین آنتی بیوتیک خود ایجاد کننده ی یک ویروس است، شما با رعایت اصول مراقبتی مرغ مادر و جوجه، دستگاه جوجه کشی، دانه ها، نوع انبار و تولید کردن محصولات می توانید در تولید طیور ارگانیک نقش بسزایی داشته باشید.

پیشگیری از انتقال بیماری ها

بسیاری از شما می دانید که در فضای پرورش طیور ممکن است میکروب، گرد و خاک، باکتری و قارچ های مختلفی پراکنده شده باشند که مطمئنا وارد دستگاه جوجه کشی هم شده، پس شما پرورش دهندگان گرامی با تمیز نمودن و ضدعفونی کردن محیط و دستگاه جوجه کشی، همچنین نظافت مداوم لانه ی پولت ها و طبقه ی هچ جوجه کشی می توانید نقش ویژه ای در افزایش راندمان تولید طیور ارگانیک داشته و میزان مرگ و میر در طیور را به حداقل ممکن برسانید.
پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری