کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

آموزش طراحی و ساخت آشیانه طیور

ویرایش شده در : ۱۳۹۸٫۰۸٫۱۶

آشیانه به مکانی گفته می شود که پرنده هنگام نیاز به استراحت و خواب و از همه مهم تر برای جفت گیری و تخم گذاری به آن احتیاج دارد و تا زمانی که جوجه ها قادر به پرواز باشند در آشیانه خواهند ماند و توسط مادر تغذیه خواهند شد، نام دیگر آن لانه می باشد و در زبان انگلیسی Nest خوانده می شود.

هدف این مقاله کمی تخصصی تر است، در این نوشته قصد داریم تا روش های طراحی و ساخت انواع مختلف آشیانه ها را برای پرندگان خانگی شما بیان کنیم. شاید شما در منزل تان قصد پرورش مرغ، اردک، غاز، بوقلمون، کبک و یا بلدرچین را داشته باشید، بنابراین این مقاله با ارائه ایده هایی به شما در ساخت یک لانه زیبا کمک شایانی خواهد کرد.

الف - ساخت آشیانه با استفاده از سطل

در این روش شما می توانید با ایده گرفتن از سطل های پلاستیکی بلا استفاده اقدام به ساخت لانه برای طیور خود کنید، سطل ها می توانند بزرگتر از این باشند، در صورتی که قصد پرورش کبک یا بلدرچین را داشته باشید، سطل های کوچک تر نیز جوابگو خواهد بود. هم چنین در طرح فوق سطل ها کمی بالاتر از سطح زمین قرار دارند، شما می توانید به دلخواه خود سطل ها را همسطح با زمین قرار دهید. لبه سطل ها توسط قسمتی از درب سطل پوشانده شده تا مرغ ها زمین نخورند و شما به جای کاه می توانید از خاک اره نیز استفاده کنید تا مرغ ها راحت تر استراحت یا تخم گذاری کنند.

ساخت آشیانه با استفاده از سطل

« ساخت آشیانه با استفاده از سطل »

ب - ساخت آشیانه با ورق MDF

اگر فردی حرفه ای و صنعت کار هستید و دستی در طراحی دکوراسیون خانگی دارید می توانید با خرید چند متر ورق MDF اقدام به ساخت لانه برای پرنده های خانگی خود بکنید، اندازه آنها در دستان شماست ولی اندازه های فوق برای 12 مرغ در نظر گرفته شده است و در هر لانه 4 مرغ جا می گیرد. شما می توانید از تخته های ساده هم برای ساخت آشیانه استفاده کنید ولی ام دی اف نسبت به تخته های چوب دارای دوام و عمر بالاتری است. لانه ساخته شده می تواند در سطح زمین هم قرار بگیرد ولی برای جلوگیری از نفوذ سرما و رطوبت به داخل لانه می توانید آن را 18 الی 24 سانتی متر از سطح زمین قرار دهید.

ساخت آشیانه با ورق MDF

« ساخت آشیانه با ورق MDF »

ج - ساخت لانه مرغ با جعبه نوشابه

ایده بعدی برای ساخت لانه طیور استفاده از جعبه نوشابه می باشد، جعبه های نوشابه محکم تر هستند و تا چندین سال دوام خواهند داشت و نسبت به MDF از قیمت کمتری نیز برخوردار هستند در صورتی که می توانید چندین جعبه نوشابه با قیمتی ارزان یا حتی شده رایگان تهیه نمایید، این ایده بهترین روش برای ساخت لانه پرندگان می باشد. این آشیانه هم برای مرغ و هم برای بلدرچین، کبک، اردک و غاز کاربرد خواهد داشت.

ساخت لانه مرغ با جعبه نوشابه

« ساخت لانه مرغ با جعبه نوشابه »

د - ساخت آشیانه پرندگان خانگی با گالن آب

ایده بعدی استفاده از گالن های سوراخ یا بلا استفاده می باشد، شما میتوانید قسمت جلویی گالن را ببرید و آن را پر از کاه، خاک اره، گیاه و ... بکنید، هم چنین برای جلوگیری از خیس شدن گالن آن را روی دو عدد تخته بگذارید. این لانه بسیار ارزان و حتی مجانی نیز قابل تهیه است و فضای کافی نیز در اختیار مرغ ها یا اردک ها قرار می دهد.

ساخت آشیانه پرندگان خانگی با گالن آب

« ساخت آشیانه پرندگان خانگی با گالن آب »

ه - ساخت آشیانه توری

اگر قصد پرورش کبوتر، کبک یا بلدرچین را داشته باشید این لانه بهترین گزینه خواهد بود البته برای پرندگان حانگی مانند مرغ، اردک، غاز و بوقلمون نیز کاربرد دارد ولی با توجه به اینکه کبوتر، کبک و بلدرچین قادر به پرواز هستند بنابراین این آشیانه هم برای آنها لانه خواهد بود و هم نقش قفس را خواهد داشت. ساخت این لانه کمی هزینه بر است ولی شما را برای همیشه از ساخت لانه بی نیاز خواهد کرد. برای ساخت این لانه شما نیاز به چند متر MDF یا نئوپان ، تعدادی تخته یا چوب، چند متر توری فلزی و چندین میخ دارید.

ساخت آشیانه توری

« ساخت آشیانه توری »

و - ساخت لانه مرغ با بشکه

اگر در منزل بشکه سوراخ یا بلا استفاده ای دارید می توانید از آن برای ساخت آشیانه مرغ، اردک، غاز یا بوقلمون استفاده کنید. طرح فوق نمونه ای از آن است شما می توانید بنا به خلاقیت خود آن را تغییر دهید. حتما درون آن را با کاه، علوفه، یونجه ، خاک اره و ... بپوشانید تا مرغ ها در فصل زمستان کاملا گرم باشند.

ساخت لانه مرغ با بشکه

« ساخت لانه مرغ با بشکه »

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری