کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

ضد عفونی دستگاه جوجه کشی

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۵٫۱۳

به منظور جلوگیری از مرگ جوجه ها حین جوجه کشی، افزایش راندمان دستگاه جوجه کشی، افزایش طول عمر دستگاه و از همه مهم تر خفظ سلامتی خودتان باید دستگاه جوجه کشی را بعد از هر مرحله جوجه کشی ضد عفونی نمایید.

برای ضد عفونی دستگاه جوجه کشی خانگی معمولا از گاز فرمالدهید استفاده می کنند، بدین صورت که ابتدا باید محوطه بیرونی و درونی دستگاه و خود قطعات و تجهیزات داخل دستگاه را کاملا شستشو نموده و ضد عفونی نمایید، سپس عامل آن را داخل دستگاه قرار دهید تا با تولید گاز فرمالدهید به ضد عفونی شدن دستگاه و تجهیزات دورنی آن مانند راک ها، شانه ها، موتور، فن، بدنه درونی و ... کمک کند.

ضدعفونی دستگاه جوجه کشی

« ضدعفونی دستگاه جوجه کشی »

برای شستشوی دستگاه جوجه کشی می توانید مراحل زیر را در پیش بگیرید:

الف- بلافاصله پس از خروج جوجه ها از تخم آنها را به مکان مورد نظر که دارای لامپ مادر مصنوعی است منتقل کنید.

ب- پوسته های تخم را از دستگاه خارج کنید و سبد های هچر کاملا با آب و صابون بشورید.

ج- شانه ها را نیز با آب و صابون بشورید.

د- کف، دیواره، سقف و درب دستگاه را با پارچه ای تمیز کنید.

ه- عامل ساطح کننده گاز فرمالدهید را درون دستگاه قرار دهید.

و- درب دستگاه را ببندید تا عامل گاز فرمالدهید را منتشر کند.

ز- پس از گذشت 24 ساعت ماسکی تمیز بر دهان و بینی خود قرار داده و درب دستگاه را باز نمایید.

ک- اجازه دهید تا گاز کاملا از محیط خارج شود.

ل- اکنون دستگاه شما کاملا پاکیزه شده و آماده جوجه کشی برای مراحل بعدی می باشد.

گاز فرمالدهید متشکل از پرمنگنات دو پتاس و فرمالین 40 درصد تجاری می باشد که می توانید به راحتی ان را از مغازه های فروش مواد شیمیایی و آزمایشگاهی تهیه نمایید. البته قابل ذکر است که این مورد فقط برای دستگاه های جوجه کشی خانگی و نیمه صنعتی کاربرد دارد. دستگاه های جوجه کشی صنعتی بزرگ که در آن واحد از هزاران تخم جوجه کشی می کنند، برای ضد عفونی مستلزم خروج کامل تخم ها و توقف عملیات جوجه کشی می باشد، به همین دلیل تولید کنندگان ترجیح می دهند تا تخم ها را قبل از قرار دادن دورن دستگاه ضد عفونی نمایند.

بدین منظور از نیز گاز فرمالدهید استفاده می کنند، لطفا دقت فرمایید که از شستشوی تخم ها جدا خودداری کنید زیرا موجب از بین رفتن غشای محافظ تخم می گردد و بدین ترتیب ورود انواع باکتری ها و میکروب ها به درون تخم آسان خواهد شد. به جای این کار از یک دستمال تمیز و خشک استفاده نمایید و پس از تمیز سازی تخم ها آنها را جهت ضد عفونی سازی با گاز فرمالدهید درون محفظه ای بسته قرار دهید و عامل تولید گاز فرمالدهید را درون محفظه قرار دهید.

نکته آخر اینکه انواع مختلفی از ضد عفونی کننده ها در بازار می باشد که شامل: آمونیوم ها، فنل ها و آلدهید ها هستند، شما می توانید با مشورت از سازنده دستگاه جوجه کشی خود نوع مناسب برای دستگاه را با توصیه آنها خریداری نمایید.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری