سود ، درآمد و برآورد هزینه پرورش اردک

نوشته شده در : ۱۳۹۸٫۰۱٫۲۶
اردک یا همان مرغابی ها، گونه ای از پرندگان هستند که علاقه زیادی به شناکردن و زندگی در کنار آب دارند. در هر نقطه از کره زمین البته به غیر از مناطق قطبی می توان دسته هایی از این پرنده را مشاهده کرد.
این پرندگان از  هر چیزی مثل انواع حشرات و گیاهان تغذیه می کنند و در واقع جزو پرنده های همه چیز خوار هستند. نقطه جالب توجه اینجاست که جوجه های آنها بعد از متولد شدن، می توانند تا 48 ساعت بدون خوردن هیچ غذایی زنده بمانند چون غذایی که در بدن آنها ذخیره می شود، نقش مهمی در زنده ماندن آنها دارد.
چکیده مقاله
اردک ها پرنده هایی از دسته مرغابی سانان هستند که بیشتر دوست دارند در نزدیکی آب ها، مراتع سرسبز و تالاپ ها به زندگی طبیعی خود ادامه دهند. این پرندگان آب دوست مهارت فوق العاده ای در شنا کردن دارند و منبع غذایی آنها شامل خزه ها، جلبک های کنار آب، ماهی ریز جثه، گیاهان آبزی، حشرات وخزندگان کوچک است.

چگونه اردک پرورش بدهیم ؟

درست است که اردک یک پرنده آب دوست است ولی می تواند خود را با هر شرایط آب و هوایی تطبیق دهد آب یا خشکی،  هر جایی به غیر از مناطق سرد مثل قطب می تواند به محلی برای زندگی آنها تبدیل شود چون خیلی راحت می تواند خود را با شرایط جوی محل جدید سازگار کند. اردک ها اگر آشیانه خود را در کنار آب بسازنند، برای تغذیه کردن رفتارهای به خصوصی دارند به طوری که هر چند دقیقه یکبار می توانند خود را به صورت سر و ته در داخل آب نگه دارند و از ماهی های یا گیاهان آب زی تغذیه کنند.

پرورش اردک در خانه

اگر گوشه ای از خانه یا انباری های خود را برای پرورش اردک ها  اختصاص داده اید، حتما به بهداشت و تغذیه آنها توجه کنید تا در معرض آلودگی و بیماری های داخل بستر قرار نگیرند. در فصل های سرد ، به محیطی که اردک ها در آن قرار می گیرند، توجه کنید تا دمای مناسب تری داشته باشد و حدالامکان سیستم گرمایشی در محل نگهداری به راه باشد.
پرورش اردک در حیاط خانه
« پرورش اردک در حیاط خانه »

پرورش اردک در سوله های صنعتی

اگر قصد دارید اردک ها را برای کسب درآمد در فضای باز پرورش دهید به این مسئله مهم توجه کنید، افراد حرفه ای و متخصصین پرورش اردک معتقدند که اردک ها به مدت یک ماه نباید کنار آب پرورش داده شوند تا پوشش پرهای اصلی بدن آنها تکمیل شود سپس می توانید آنها را به شالیزار ها یا  استخرهای پرورشی انتقال دهید.
روش دوم ، پرورش اردک در فضای بسته است که بیشتر در مناطق سرد مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش جوجه اردک ها را در یک محدوده حصار کشی شده ، قفس و بستری از پوشال پرورش می دهند. متاسفانه از نظر انسانی این روش نگهداری صحیح نیست چرا که جوجه اردک ها در قفس، مثل زندانی هایی هستند که هیچ اراده ای برای نشان دادن رفتارهای طبیعی خود ندارند و عملکرد ضعیف تری دارند.

روش های درآمد زایی با پرورش اردک

راه های مختلفی برای درآمدزایی وجود دارد که در پارگراف بعدی به آن اشاره می کنم.
یکی از آن روش ها این است ؛ می توان اردک ها را برای به دست آوردن مقاصد گوشتی پروار کرد. در این روش 50 الی 60 روز از جوجه اردک ها نگهداری می کنند. در این مدت جوجه ها به اندازی کافی رشد کرده اند و برای کشتار آماده هستند.
یکی دیگر از راه های کسب درآمد این است که جوجه اردک ها را به مدت 20 روز نگهداری می کنند سپس آنها را به شالی کاران مزارع برنج می فروشند. شالی کاران بعد از برداشت محصول، جوجه های 20 روزه را به صورت گله ای در مزارع رها می کنند تا ضمن چریدن از آفت های برنج مثل کرم های ساقه خوار تغذیه کنند، و با کندن زمین باعث شخم زدن مزرارع هم باشند البته کودهایشان هم برای تقویت زمین های کشاورزی خالی از لطف نیست. در نهایت جوجه اردک ها بعد از هفته ها چریدن به اندازه کافی بزرگ می شوند و کشاورزان می توانند آنها را با هدف فرآوری های گوشتی به خریداران بفروشند.

روشی دیگر برای کسب درآمد از پرورش اردک وجود دارد. به این صورت که، شما می توانید آنها را بعد از تعیین جنسیت تفکیک کنید و به عنوان مولد از تعدادی اردک ماده و اردک نر نگهداری کنید. طبیعتا باید تعداد ماده ها بیشتر از اردک های نر باشد تا حالت توازن برای جفتگیری آنها حفظ شود در غیر این صورت ممکن است اردک های نر به همدیگر  حمله کنند و آسیب های  جدی تری به یکدیگر وارد کنند. در این روش پرورشی که 5 ماه طول می کشد، باید از غذاهای مقوی مولدین را تغذیه کنید تا عمل جفتگیری موفقیت آمیز باشد و ماده ها تخم های با کیفیت و سالم تری بگذارند.
روش دیگری برای درامد زایی وجود دارد به این صورت که،  یک دستگاه جوجه کشی استاندارد و با کیفیت خریداری کنید سپس به مزارع معتبر پرورش اردک رفته و تعدادی تخم نطفه دار تهیه کنید. جوجه گیری از اردک با استفاده از دستگاه های جوجه کشی، بهترین روش برای کسب درآمد است چون نیازی به صرف هزینه های اضافی مثل نگهداری از مولدین، خرید جوجه های یکروزه و تغذیه آنها و صرف سایر هزینه ها ندارید. اگر شرایط مساعدتری داشتید می توانید در کنار جوجه کشی از تخم های نطفه دار و بسته به امکاناتی که در اختیار دارید، سایر روش های پرورشی و یا درآمدزایی را نیز امتحان کنید.
پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری