کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

بررسی سنسور LM35

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۱۰٫۰۷

از مهمترین قطعات به کار رفته در ساخت یک دستگاه جوجه کشی سنسور تشخیص دما و رطوبت می باشد. یکی از معروف ترین سنسورهای معروف حسگر LM35 بوده و از آن در ساخت انواع ماشین جوجه کشی خانگی و صنعتی استفاده میشود. البته سنسور LM35 همانطور که ذکر شد معروفترین سنسور سنش دما و رطوبت است و نه دقیق ترین آن! حسگر نامبرده تغییرات دمایی را در قالب دستور آنالوگ به سیستم های کنترلی مانند PLC ها و یا بردها ارسال میکند. در این مطلب ما بصورت کامل به بررسی سنسور LM35 خواهیم پرداخت.

سنسور LM35

« سنسور LM35 »

مشکلات استفاده از سنسور LM35 در محصولات جوجه کشی

همانطور که مطمئناً میدانید از مهمترین عوامل افزایش و یا کاهش راندمان یک ماشین جوجه کشی تنظیم بودن دقیق دمای کابین جوجه کشی است. بطور کل اگر ساده به این قضیه نگاه کنیم در صورتیکه دما کمتر از حد استاندارد جوجه کشی باشد « برای مثال در مرغ ۳۷٫۲ در دوران ستر » جوجه ها دیرتر از موعد از تخم ها خارج میشوند و اگر دما فراتر از درجه استاندارد باشد راندمان با افت شدیدی روبرو میشود. بالا رفتن و پایین آمدن مقدار دما صدمات جبران ناپذیری را برای تخم ها وارد میکند ؛ بنابرین میتوان گفت سنسور نقش کلیدی را در ماشین های جوجه کشی ایفا میکند.

در اغلب ماشین های جوجه کشی و مخصوصاً آنهایی که از بدنه فلزی برخوردار هستند از سنسور LM35 برای تشخیص دمای داخلی کابین استفاده میکنند ؛ این نوع سنسور ساختاری صنعتی داشته و طول عمر بالایی دارد و تنها یک ایراد بزرگ دارد : نیاز به کالیبراسیون بعد از چند بار جوجه کشی!

اغلب افرادی که از ماشین های جوجه کشی استفاده میکنند دانش فنی برای کالیبراسیون نداشته و نمیتوانند آن را کالیبره کنند. عموم فروشندگان نیز ادعا دارند که کالیبره کردن سنسور LM35 بسیار آسان می باشد ؛ اما واقعیت اینگونه نیست و برای کالیبره کردن دوباره سنسور به ابزارها و دماسنج های دقیق مانند تستو و تجربه نیاز می باشد.

کالیبراسیون چیست؟

کالیبراسیون در واقع مطابقت با استاندارد را تعیین میکند. به زبانی دیگر کالیبراسیون اندازه گیری و تعیین صحت وسیله اندازه گیری در مطابقت با مرجع تایید شده می باشد. به توضیحی دیگر یعنی ما یک سنسور دومی داشته باشیم که از دقت آن کاملاً مطمئن باشیم ؛ حال آن را بعنوان سنسور مرجع در نظر گرفته و سایر سنسورها را با آن تنظیم کنیم.

بررسی سنسور LM35

« سیستم ستر و هچر »

معنی خارج شدن از کالیبره

با خارج شدن سنسور از کالیبراسیون تشخیص دمایی مختل میشود. برای نمونه کابین داخلی دستگاه ۳۷٫۲ درجه می باشد اما سنسور عدد ۳۶ را نشان میدهد. این بدان معناست که سنسور از کالیبره خارج شده و باید کالیبره شود.

استفاده از سنسور LM35 برای نمایش رطوبت

در برخی از ماشین های جوجه کشی از سنسور مذکور برای تشخیص رطوبت نیز استفاده میشود. بدین منظور دور تا دور سنسور یک رطوبت گیر نصب میکنند و با جذب رطوبت توسط رطوبت گیر میزان رطوبت داخلی کابین ثبت میشود. این کار دقت لازمه را نداشته و ممکن است روند جوجه کشی را با مشکل مواجه کند.

مشخصات فنی سنسور LM35

  • سنسور دارای سه پایه می باشد.

  • پایه اول VCC نامگذاری شده به به برق ۵ ولت وصل میشود.

  • پایه دوم « پایه وسط » ولتاژ خروجیست که به میکروکنترلر وصل میشود.

  • پایه سوم اتصال به زمین می باشد.

  • محدوده اندازه گیری این سنسور ۵۵- تا ۱۵۰+ درجه سانتیگراد می باشد.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری