کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

معرفی سنسور رطوبت HS

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۹٫۲۳

سنسورها لوازم الکترونیکی حساسی هستند که در اغلب وسیله الکترونیکی استفاده میشوند. بعنوان نمونه این قطعات در لوازمی مانند تجهیزات نظامی ، پزشکی ، وسایل سرمایشی ، گرمایشی ، پکیج های دیواری ، دستگاه های جوجه کشی و نگهداری از نوزاد ها ، دوربین ها ، تجهیزات سنجش حرارت و رطوبت و … استفاده میشوند. عموماً سنسورهای مختلفی تولید شده اند که هر کدام از آنها از کارایی و کیفیت مختلفی برخوردار هستند. گروه صنعتی اسکندری نیز در ماشین های جوجه کشی چند نسل قبل خود از این سنسور برای تشخیص رطوبت داخل کابین جوجه کشی استفاده میکرد که هم اکنون آن را با سنسورهای دیجیتالی SHT جایگزین کرده است. سنسورهای SHT دما و رطوبت را بصورت همزمان اندازه گیری میکنند.

سنسور HS

« سنسور HS »

ویژگی ها و خصوصیات سنسور HS

سنسورهای HS دارای کلاهک سفیدرنگی بر روی قسمت فوقانی خود بوده و با تغییر ولتاژ خازن ، مقدار رطوبت داخل دستگاه را مورد سنجش قرار میدهد. مقدار سنجش انجام گرفته شده به کمک ماژول به اعداد یجیتالی تبدیل شده و به زبان قابل فهم برای برد ماشین جوجه کشی مبدل میگردد. از سنسورهای HS در حال حاظر بیشتر در تجهیزات رطوبتی زیادی ( مانند رطوبت سنج ها ، کیت های هواشناسی و... ) استفاده میشود.

از حساس ترین قطعات یک ماشین جوجه کشی سنسور استفاده شده در ساخت آن است. سنسورهای به کار رفته در دستگاه های جوجه کشی ایرانی از نوع SHT، LM35 HS ، NTC و … می باشد که سنسور HS یکی از آنهاست. با اینکه این سنسور همانند سنسور SHT از دقت لازم برخوردار نیست با اینحال این حسگر توسط برخی از تولیدکنندگان در ساخت دستگاه جوجه کشی همچنان استفاده میشود.

مقدار خطای سنسور های HS بسیار کم بوده و مقدار خطای این سنسور حدود ±۱ درصد است و در محدوده دمایی ۴۰- درجه تا ۱۰۰+ درجه سانتی گراد به خوبی کار میکند.

جدول مشخصات سنسور HS

خصوصیات سنسور HS

خازنی

ساختار

۱ تا ۹۹ درصد

محدوده اندازه گیری رطوبت

کمتر از ۵ ثانیه

زمان پاسخگویی

-۴۰ تا +۱۰۰ درجه سانتی گراد

 بهترین بازه دمایی کارکرد

۵.۵ میلی متر

ارتفاع

۱۰ میلی متر

قطر

۰.۸۵ گرم

وزن

کارکرد آنالوگ

سازگار با SMD

ویژگی ها

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری