کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

استفاده از سبزیجات در جیره غذایی طیور

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۹٫۱۵

استفاده از سبزیجات برای پرنده ها به همان اندازه که برای انسان ها ضروری است برای طیور هم اینگونه است. پرندگان با مصرف سبزیجات فیبر بیشتری دریافت کرده و هضم بهتری را تجربه میکنند. البته این موضوع برای پرندگان اهلی و زینتی بیشتر صدق میکند ؛ چرا که ما به پرندگان وحشی دسترسی نداریم و به همین علت در مورد تغذیه این دسته از پرندگان نظری نمیتوانیم ارائه کنیم.

به نظر شما استفاده از سبزیجات چرا و به چه میزان میتواند برای پرندگان سودمند باشد؟ در این مطلب ما به شما تمامی خواص سبزیجات برای پرنده ها را توضیح خواهیم داد بدین منظور ادامه مطلب را مطالعه کنید.

استفاده از سبزیجات

« استفاده از سبزیجات »

چه نوع سبزیجاتی برای طیور و پرندگان سودمند است؟

پرندگان بدلیل دستگاه گوارش خود به آسانی میتوانند از سبزیجات تغذیه کرده و آنها را هضم کنند ؛ این دسته از پرندگان نمیتوانند از گوشت استفاده کنند و به همین دلیل پرورش دهنده باید سعی کند تا مواد مورد نیاز پرنده ها را به کمک دانه ها ، حبوبات ، سبزیجات و... تامین کند. عدم استفاده از میوه جات و سبزیجات در وعده های غذایی پرنده ها سبب سوء تغذیه آنها شده و عواقب جدی در پی دارد. پرنده ها هر نوع سبزیجاتی دوست نداشته و تنها از سبزیجات به رنگ سبز و یا زرد تغذیه میکنند.

مهمترین سبزیجات مورد نیاز پرندگان

سبزیجاتی مانند هویچ ، سیب زمینی ، کلم بروکلی ، چغندر ، شلغم سبز ، جعفری ، لوبیا سبز ، فلفل شیرین ، گل کلم ، بادمجان ، کدو ، کاهو ، ذرت ، خیار از سبزیجات مورد علاقه بسیاری از پرندگان زینتی و خانگی است.

کرفس

کرفس از نمونه سبزیجاتی است که فواید بیشماری برای پرنده ها دارد. ساقه های این سبزی نیز خواص خاص خود را دارد و کلیت آن سرشار از آهن ، پروتئین ، کربوهیدرات و پتاسیوم می باشد. کرفس میتواند پرنده را از مشکلات تنفسی دور نگهدارد ؛ اما باید دقت کنید که مصرف بیش از اندازه آن برای پرنده مضر بوده و باید در حد استاندارد برای پرنده داده شود. درصورتیکه میخواهید پرنده شما ناخن و پرهای درخشانی داشته باشد از استفاده از این سبزی معجزه گر غافل نشوید.

مصرف کرفس پرندگان

« مصرف کرفس پرندگان »

هویج

هویج تضمین کننده سلامتی روده پرندگان است. این نوع گیاه منبع ویتامین B ، ویتامین C ، نیاسین و همچنین ویتامین E بوده و از نمونه مهمترین گیاهان برای پرندگان است. هویج به علت داشتن مقدار کاروتین بسیار زیاد نقش زیادی را در درخشان ساختن پرهای طوطی ها ایفا میکند. پرورش دهندگان قناری حتما و حتما باید از این گیاه برای پرنده های خود استفاده کنند. استفاده از هویج در دوره تولک رفتن پرنده بسیار توصیه شده و پیشنهاد میشود تا هویج را بصورت رنده شده در اختیار پرنده قرار دهید.

طوطی هویج

« مصرف هویج پرندگان »

کلم بروکلی

کلم بروکلی نیز تقریبا تمامی ویتامین های کرفس را در خود داشته و استفاده از آن مانع چاقی پرنده میشود. طوطی ها برای خوردن کلم بروکلی رنده شده بیشتر تمایل نشان داده بنابرین توصیه میشود تا قبل از استفاده پرنده آن را رنده کنید.

مصرف کلم بروکلی پرندگان

« مصرف کلم بروکلی پرندگان »

تربچه

تربچه نیز از دیگر گیاهان مناسب برای مصرف پرندگان است. در این سبزی کربوهیدرات ، کلسیم و سایر ویتامین های مفید دیگر وجود دارد و مصرف آن در سلامتی پرها و ناخن های پرنده تاثیر شگرفت دارد. تربچه در تقویت سیستم تنفسی طوطی ها نیز تاثیرگذار بوده و ضامن سلامتی فیزیکی آنهاست ؛ پیشنهاد میشود قبل از استفاده از تربچه آن را با آب سرد شسته سپس رنده کنید و در اختیار پرنده قرار دهید.

مصرف تربچه پرندگان

« مصرف تربچه پرندگان »

کلم

مصرف کلم قرمز به دلیل دارا بودن رنگدانه های ارزشمند برای رنگ بخشی به طوطی ها توصیه میشود. کلم سفید نیز برای پرنده ها مناسب بوده ولی مصرف کلم قرمز به مراتب بیشتر از نوع سفید آن توصیه میشود. کلم گیاهی همه چیز تمام بوده و سرشار از کلسیم ، فسفر ، گوگرد ، پتاسیم و انواع ویتامین های مورد نیاز برای سلامتی پرندگان است. استفاده از این گیاه به تصفیه کبد پرنده از سم های مضر نیز منجر میشود.

مصرف کلم پرندگان

« مصرف کلم پرندگان »

لیمو

از میوه های بسیار سودمند برای هر موجود زنده است! این میوه بر روی بهبود وضعیت جسمانی پرنده های بیمار بسیار معجزه گر است ؛ شما میتوانید روزانه دو قطره از لیمو را در ظرف آب پرنده بچکانید و معجزه آن را در عملکرد کلی بخش های بدن پرنده ملاحضه کنید. لیمو به دلیل داشتن کلسیم ، فسفر ، ویتامین B ، پروتئین و کربوهیدرات منبع بسیار کامل برای ضدعفونی احشاء داخلی بدن پرنده است. در کل همان مقدار که استفاده از آب لیمو به منظور تقویت سیستم دفاعی بدن انسان کمک می کند ، برای پرندگان نیز مفید است.

مصرف لیمو پرندگان

« مصرف لیمو پرندگان »

جلبک

جلبک نیز مانند تمام سبزیجات نامبرده دارای مقادیر فراوانی از ویتامین ها و مواد معدنی است. اگر پرنده شما دچار کمبود مواد معدنی است مصرف روزانه جلبک را فراموش نکنید. استفاده از جلبک برای درمان تولک رفتن پرنده نیز مفید است.

مصرف جلبک پرندگان

« مصرف جلبک پرندگان »

چقندر

چغندر به قدری دارای خصوصیات مثبت بوده که توضیح تک تک آنها در این مطلب نمی گنجد. دارا بودن فسفر ، آهن ، کلسیم و ویتامین B و C از خصوصیات بارز چغندر است.

مصرف چقندر پرندگان

« مصرف چقندر پرندگان »

اسفناج

اسفناج گیاهی مفید و نه چندان محبوب در بین طوطی ها است! کلسیم ، آهن، فسفر ویتامین ب و ویتامین کا و کربوهیدارت در اسفناج به وفور یافت می شود. لازم به توضیح است استفاده از سبزیجاتی که آهن بالایی دارند برای مرغ مینا مناسب نبوده و باعث بوجود آمدن مشکلات کبدی در آنها میشود.

مصرف اسفناج پرندگان

« مصرف اسفناج پرندگان »

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری