کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

معرفی پرنده سار ( زیستگاه و ویژگی های سار ها )

نوشته شده در : ۱۳۹۸٫۰۵٫۱۵

سار (Starling) یکی از سریع ترین پرنده ها می باشد که از خانواده ساریان بوده و در خودنمایی بی رقیب است . این پرنده از انواع حشرات ، دانه ها و دیگر چیز ها تغذیه می کند . بیشتر سار ها در دسته های بزرگ حرکت می کنند ، از این رو می توان گفت به دلیل داشتن جمعیت کافی خطر انقراض این پرنده ها را تهدید نمی کند . این پرنده ها در بیشتر کشور های سراسر دنیا از جمله ایران دیده شده اند . سار ها در قسمت های شمالی کشورمان ایران در تمامی فصل ها دیده می شوند ؛ این در حالی است که در قسمت های جنوبی فقط در فصل زمستان می توانیم شاهد پرواز این پرنده باشیم.

چکیده مقاله

یکی از اهمیت سار ها در طبیعت شکار و کنترل آفت ها می باشد . حائز اهمیت است بدانید که شکار سار ها توسط برخی افراد و شکارچیان باعث ایجاد یک منبع درامد و همچنین گوشت مصرفی می شود.

ویژگی های پرنده سار

محل زندگی سار جنگل ها ، باغ ها و باغچه ها ، علف زار ها ، اطراف درختان و به خصوص نی زار ها می باشد . گونه ماده سار در هر دوره 5 تا 7 تخم می گذارد که به به صورت نوبتی نر و ماده هر کدام 13 تا 15 روز بر روی تخم ها می خوابند . جالب است بدانید که جوجه ها بعد از گذشت 21 یا 22 روز می توانند پرواز نمایند . برای تامین امنیت تخم ها سار ماده در سوراخ های انواع درختان و یا دیوار های ساختمان ها تخم گذاری می کند .

از ویژگی ها ظاهری این پرنده می توان به دم و همچنین بال های کوتاه آن اشاره کرد . بال ها و پر های پرنده سار در هنگام تولید مثل به رنگ سیاه نسبتاً براق تغییر می یابد . علاوه بر این تعداد زیادی خال های کوچک سفید رنگ در ناحیه سینه و همچنین سرشانه این پرنده دیده می شود .

سار ها بیشتر به صورت گروهی و اجتماعی زندگی می کنند . حائز اهمیت است بدانید که زندگی اجتماعی باعث شده سار ها در مقابل بسیار از خطر در امنیت کامل باشند . این در حالی است که زندگی دسته جمعی باعث بروز برخی مشکلات نیز برای این پرنده های می شود . یکی از مهمترین مشکلاتی که می توان به آن اشاره کرد تقسیم کردن غذای محدود بین این پرنده ها می باشد که گاهاً باعث بروز برخی مشکلات می شود . در برخی جاها سار های را در دسته های چند هزارتایی می توان مشاهده کرد که بر روی زمین راه می روند و به تغذیه از از انواع دانه ها و حشرات مشغول هستند .

سار

« سار »

در مقابل زندگی دسته جمعی برخی از سار ها به صورت تنها زندگی می کنند . این سارها با مشکل تقسیم کردن غذا مواجه نیستند ولی در عوض در مقابل تهدیدات و خطرات حاصل از دشمنان در امان نمی باشند .

یکی از ویژگی های بارز سار ها تغییر رنگ آنها در فصل های مختلف می باشد . در واقع رنگ سار ها در فصل های تابستان و زمستان تغییر پیدا می کند . بال های این پرنده ها به هنگام پرواز به شکل مثلثی دیده می شود . سار ها همیشه قبل از نشست روی زمین بال بازروی انجام می دهند . نحوه انجام این حرکت به این گونه است که سار قبل از نشستن مسافتی را با بال های باز طی می کند و سپس بر روی زمین فرود می آید .

سار ها یکی از پرنده های مشکل ساز برای کشاورزان محسوب می شوند . چرا که این گونه از پرندگان به صورت دسته جمعی به باغچه ها و درختان حمله می کنند و خسارت های قابل توجهی بر کشاورزان وارد می کنند . این عامل باعث شده که روستاییان و کشاورزان بیشتر مواقع به شکار سار ها بپردازند .

در کشورمان ایران سه گونه از سار ها دیده شده اند که عبارت اند از :

گالری عکس
عکس سار 1
عکس سار 2
عکس سار 3
عکس سار 4
پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری