کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

آموزش ساخت مه پاش خانگی

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۷٫۱۳

میزان رطوبت موجود در هوای خانه بلخصوص برای سالمندان از اهمیت بسیاری برخوردار است. اهمیت این موضوع به حدی است که برخی از افراد نیاز به افزایش رطوبت هوای خانه خود داشته و از دستگاه های مه پاش خانگی در منزل خود استفاده میکنند. در این مطلب میخواهیم شما را با اهمیت تامین رطوبت در منزل آشنا کرده و روش ساخت مه پاش خانگی را شرح دهیم.

ساخت مه پاش خانگی

« ساخت مه پاش خانگی »

اهمیت رطوبت هوای گلخانه

در اصل هوای خشک در فصل های گرم و یا سرد سال میتوانند مشکلاتی را به نفرات خانه ایجاد کنند. با تحقیقات انجام گرفته ، پایین بودن رطوبت منزل میتواند باعث تسریع انتقال ویروس و میکروب در محیط منزل شود. همچنین احتمال ابتلا به آنفولانزا و سرماخوردگی در محیط های خشک بسیار بالا می باشد و رطوبت هوا باعث میگردد تا حرکت ویروس ها به پایین ترین میزان خود برسد. علاوه بر این هوای دارای رطوبت بر کاهش آلرژی ، بهبود کیفیت خواب ، جلوگیری از خشک شدن پوست ، سلامتی گیاهان و سلامتی مو تاثیر بسیار زیادی دارد. این موضوع باعث شده تا بعضی افراد برای تامین رطوبت در منزل خود از روش های خلاقانه استفاده کنند. برای نمونه برخی قابلمه را پر از آب کرده و بر روی شعله اجاق گاز قرار میدهند تا رطوبت به تدریج هوای خانه را غالب شود. برخی دیگر نیز در هنگام دوش گرفتن درب حمام را باز میگذارند تا بخار آب از حمام به محیط درونی منزل نیز منتقل شود.

استفاده از دستگاه های مه پاش خانگی از روش های دیگر تولید رطوبت در منزل است که توسط برخی افراد برای منزل خود خریداری میشود ؛ اما وجود قیمت های بالا در این دستگاه ها باعث شده تا اکثر مردم نتوانند این محصولات را برای خانه خود خریداری کنند.

روش و نحوه ساخت مه پاش خانگی

برای ساخت مه پاش خانگی باید لوازم و ملزومات زیر را تهیه کنید :

  • یک ظرف پلاستیکی 4 لیتری به عنوان مخزن

  • دو عدد لوله پلیکا به قطر 4 تا 5 سانتی متر - از نوع درب دار

  • تهیه باتری 9 ولتی از نوع کتابی

  • فن PC یا همان کامپیوتر

  • سیم مناسب برای متصل کردن باتری و فن PC

  • چسب حرارتی یا چسب مایع

  • تهیه یخ خشک

در ادامه روش ساخت مه پاش منزل برای شما شرح داده میشود که با انجام مرحله به مرحله آن میتوانید به سادگی خود یک مه پاش خانگی بسازید.

خروجی مه پاش خانگی

« خروجی مه پاش خانگی »

خروجی دستگاه

لوله پلیکا ها را باید بصورت خروجی در نظر بگیرید ؛ در واقع این لوله ها بخار تولیدشده در مخزن را به بیرون انتقال خواهند داد. در صورتی که لوله پلیکا درب دار نتوانستید خریداری کنید نگران نباشید چرا که می توانید از مدل های ساده بهره گیری کنید.

سپس بر روی جعبه یاید حفره هایی با اندازه لوله ها ایجاد کنید و به کمک چسب حرارتی و یا قطره ای لوله ها را چفت کنید.

اتصال فن به مخزن

« اتصال فن به مخزن »

اتصال فن به مخزن

پس از انجام این عملیات باید ظرف پلاستیکی را به مخزن مه پاش متصل کنید. بدین منظور باید در روی درب دستگاه حفره به اندازه فن برش دهید. پس از آن فن را در قسمت ایجاد شده نصب کرده و برای محکم کردن آن از چسب های حرارتی و یا قطره ای کمک بگیرید.

یخ خشک و آب داغ

« یخ خشک و آب داغ »

یخ خشک و آب داغ

ابتدا مقداری یخ خشک درون مخزن بریزید ؛ سپس چند لیوان آب جوش روی آن بریزید. دقت کنید که دمای آب باید داغ باشد تا بتواند تولید رطوبت کند.

اتصال فن به باتری

« اتصال فن به باتری »

اتصال فن به باتری

در مرحله آخر شما باید فن را به باتری 9 ولتی وصل کنید ؛ در این مرحله فن شروع به کار کرده و جهت خروج رطوبت از مخزن سرعت بیشتری خواهد داد.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری