کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

آموزش روش ساخت مادر مصنوعی

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۸٫۱۷

در صورتی که تعداد زیادی جوجه یکروزه دارید و علاقه ای به هزینه کرد برای لامپ مادر مصنوعی ندارید این مطلب برایتان سودمند خواهد بود. به کمک آموزش این مطلب شما میتوانید با کمترین هزینه ممکن مادر مصنوعی مناسب و استاندارد برای جوجه های خود بسازید.

همانطور که انتظار دارید در جوجه کشی طبیعی ، مرغ مادر با خوابیدن بر روی جوجه های تازه متولد شده گرمای مورد نیاز آنها را تامین میکند ؛ اما در جوجه کشی مصنوعی دیگر پرنده مرغ مادر در فرایند جوجه کشی نقشی ندارد. به همین علت برای جلوگیری از تلف شدن جوجه ها حتماً باید از لامپ های مادر مصنوعی دست ساز استفاده کرد.

عموماً در ساخت لامپ های مادر مصنوعی از اشعه های مادون قرمز برای از بین بردن باکتری های موجود در بستر نیز استفاده میشود که این موضوع برای سلامتی پرنده ها مفید خواهد بود.

در این آموزش ما نحوه ساخت لامپ مادر مصنوعی را بصورت کامل برایتان آموزش خواهیم داد. بدین منظور میتوانید ادامه مطلب را مطالعه کنید.

لامپ های مادر مصنوعی

« لامپ های مادر مصنوعی »

مرحله اول : تهیه لامپ رشته ای

لامپ رشته ای به سادگی از مغازه های الکترونیکی قابل خرید است. پیشنهاد میکنیم تا از لامپ های ۴۰ وات و یا ۶۰ وات استفاده کنید ؛ اما در صورتیکه سالن پرورش جوجه ها بزرگ است میتوانید از لامپ های رشته ای ۱۰۰ وات استفاده کنید.

لامپ

« لامپ »

مرحله دوم : تهیه طلق قرمز رنگ

برای روشنایی قرمز نیز میتوانید از نوارهای پلاستیکی قرمزرنگ استفاده کنید.

طلق

« طلق »

مرحله سوم : متمرکز کننده نور

بدلیل اینکه نور به قسمت زیرین لامپ بتابد باید از متمرکز کننده استفاده کرد. بدین منظور میتوانید از ورقه های آلومینیوم استفاده کنید. بدین منظور کافیست به اندازه مورد نیاز فوم آلومینیومی را بصورت دایره ای برش دهید و یک چهارم از آن را بردارید و باقیمانده را به هم بچسبانید. این حرکت باعث استفاده حداکثری از انرژی شده و گرما و نور را به سمت جوجه ها هدایت میکند.

مرحله چهارم : قرار دادن لامپ داخل متمرکز کننده ونور

پس از ساخت آلومینیوم مخروطی ، میتوانید لامپ رشته ای را قرار دهید. باید دقت کنید که سر سرپیچ لامپ باید در انتهای مخروط قرار بگیرد. برای چسباندن سرپیچ به فوم نیز میتوان از چسب های حرارتی استفاده کرد.

مرحله پنجم : چسباندن طلق قرمز به لامپ

تا این مرحله شما موفق شده اید تا لامپ مادر مصنوعی بسازید ؛ اما برای اینکه لامپ توانایی تولید نور قرمز را داشته باشد باید نوار قرمز رنگ را به دهانه مخروط متصل کنید.

مرحله ششم : نصب لامپ مادر مصنوعی ساخته شده

حال میتوانید از لامپ ساخته شده استفاده کنید. بدین منظور باید لامپ را بر روی بستر نگهداری جوجه ها آویزان کنید. دقت کنید که برای جلوگیری از فشار بیش از حد سیم لامپ آویزان شده میتوانید از بند استفاده کنید.

نکات استفاده از لامپ مادر مصنوعی

  • پس از ساخت لامپ مادر مصنوعی باید از محصول خود بهینه ترین استفاده را ببرید. بدین منظور نکات زیر را رعایت کنید :

  • هر لامپ ۱۰۰ وات برای گرم کردن حدود ۴۰ جوجه کفایت میکند. بنابرین در صورت داشتن سالن بزرگتر میتوانید چندین لامپ مادون قرمز برای خود بسازید.

  • برای کاهش مصرف انرژی میتوانید لامپ را به ترموستات وصل کنید. بدین معنی که هنگامی که بستر به بیشترین دمای مورد نیاز رسید لامپ اتومات خاموش خواهد شد و از مصرف بی رویه برق صرفه جویی خواهد گردید.

  • برای قرار گرفتن جوجه ها در زیر لامپ بهتر است که آنها را در ارتفاع ۶۰ تا ۸۰ سانتی متری نصب کنید.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری