آموزش روش ساخت قفس استاندارد نگهداری جوجه

مشخصات قفس مخصوص دوران پرورش

اساساً روز اول تمامی جوجه ها را در قفس قرار می دهند که از یک واحد گرم کننده برخوردار است . بعد از گذشت مدتی که جوجه ها بزرگ شدند باید قفس آنها متناسب با اندازه و میزان رشد آنها باشد از این رو بعد جوجه ها از بزرگ شدن و رشد کافی به قفس های مناسبی انتقال میدهند تا فضای کافی برای آنها مهیا شود .

سایز قفس مخصوص دوران پرورش

حائز اهمیت است بدانید که از قفس های مخصوص پرورش در دوران رشد نیز بهره می برند . ارتفاع این قفس ها تقریباً 30 تا 40 سانتی متر می باشد ولی اندازه کف (base) آنها کاملاً متفاوت است .
ساخت قفس

سایز قفس مخصوص دوران پرورش

۱- توری به هم بافته شده
اساساً سیم های توری استفاده شده در قفس پرنده ها دارای استاندارد های مخصوص خود می باشند . چشمه توری استفاده شده در قفس دوران پرورش باید 3.1 × 1.5 و یا 5.2 × 5.2 سانتی متر (cm) باشند همچنین ضخامت سیم توری با توجه به نوع قفس باید نمره 14 باشد . حائز اهمیت است بدانید که اگر سایز چشمه های توری بزرگ تر از 25 سانتی متر باشد لازم است که به مدت 14 روز کف قفس با کارتن پوشیده شود .

۲- بهره گیری از پلاستیک در کف قفس
کف (base) قفس از صفحاتی تشکیل شده است که به طور کلی یا از جنس پلاستیک بوده و یا از سیم های (wire) فلزی پوشیده شده از پلاستیک می باشند . این ویژگی سبب شده تا شست و شو ، تمیزکاری و ضدعفونی آن به راحتی صورت بگیرد . علاوه بر این روکش پلاستیکی بکار رفته باعث صدمه دیدن پرنده نشده و جوجه می تواند به راحتی بر روی آن راه برود .

۳- شیب کف قفس
طراحی قفس های دروان پرورش فاقد شیب می باشد ولی گاهاً دیده شده که بخش جلویی دانخوری اندکی بلندتر از دیگر بخش ها ساخته می شود .

۴- بخش جلوی قفس
در بیشتر قفس هایی که ساخته شده اند بخش جلویی قفس در نزدیکی بخش راهرو تعبیه می شود . جالب است بدانید که فاصله سیم های بخش جلویی قابل تغییر می باشد و کاربر می تواند با توجه به نیاز و شرایط به تغییر و تنظیم آنها بپردازد . علاوه بر این این عامل سبب شده تا جوجه ها به سهولت از دانه ها تغذیه کرده و در عین حال نتوانند از قفس خارج شوند . یکی از ویژگی های ممتاز قابلیت تنظیم سیم های جلویی این است که کاربر می تواند از این دستگاه برای پرورش پرنده ها در سنین مختلف بهره ببرد .

۵- درب قفس
در قفس های مخصوص دوران پرورش درب در بخش جلویی و یا در بخش بالایی قفس در نظر گرفته می شود تا پرنده به سهولت بتواند از قفس خارج شود .

۶- منابع لازم برای تامین گرما
به غیر از مورد هایی که از سیستم اتاق گرم بهره برده شده ، در دیگر موارد از منابع حرارتی برای تامین دمای مورد نیاز استفاده شده است . روش های متنوعی برای انجام این کار وجود دارد که راحت ترین آنها استفاده از لوله آب گرم در بخش بالایی قفس می باشد .

۷- آبخوری قفس
برای قفس ها می توان از انواع متنوعی از آبخوری ها مانند فنجانی ، ترافیک و ... بهره گرفت . به هر حال یک آبخوری ایده آل دارای قابلیت تنظیم می باشد تا جوجه ها در تمامی سنین و اندازه بتوانند به راحتی از آن استفاده کنند .

۸- دانخوری قفس
ایده آل ترین و استانداردترین نوع دانخوری که در قفس ها می توان مورد استفاده قرار داد نوع ترافیک می باشد چرا که قابلیت پر شدن دستی و اتومات را دارد . علاوه بر موارد ذکر شده دانخوری مانند آبخوری باید دارای قابلیت تنظیم ارتفاع باشد تا جوجه ها در تمامی سنین و در هر اندازه ای بتوانند از آن برای دان خوردن استفاده کنند .

مشخصات قفس مخصوص دوران رشد جوجه

اساساً از قفس های دوران پرورش در دوران رشد نیز استفاده می شود چرا که نقاط مشترک بسیار دارند ولی در برخی از سالن های پرورش طیور به جهت رعایت تمامی استانداردها قفس دوران پرورش جدا از قفس دوران رشد می باشد .

اندازه قفس دوران رشد
اندازه قفس دوران رشد با نمونه قبلی هیچ تفاوتی ندارد ولی در این دوران چون سایز جوجه ها بزرگتر است تعداد کمتری از آنها در قفس قرار داده می شوند .

کف قفس دوران رشد
یکی از مهم هایی که باید در قفس های دوران رشد رعایت شود اندازه توری های کف قفس است . توری ها باید به اندازه ای بزرگ باشند که مواد زاید بتواند به راحتی از اها عبور کند .

آبخوری قفس دوران رشد
آبخوری هایی که در قفس دوران رشد مورد استفاده قرار می گیرد هیچ تفاوتی با آبخوری های قفس دوران پرورش ندارند و فقط تنها ارتفاع آنها بیشتر است .

دانخوری قفس دوران رشد
عامه پسند ترین دانخوری نوع ترافیک می باشد که قابلیت پر شدن به صورت دستی و یا اتوماتیک را دارد . اگر از این تروفی ها در مرکز قفس به به برده شود پرنده ها می توانند از هر دو طرف آن استفاده کنند . تراف ها در حدود 12 تا 14 سانتی متر بوده و از لبه های مخصوص برخوردار می باشند که مانع پاشیده شدن دان به خارج از دان خوری می شود .
پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری