آموزش ساخت دستگاه جوجه کشی و معرفی لوازم مورد نیاز

این مقاله که به همت ما برای اولین بار بر روی بستر اینترنت منتشر شده است ، به شما آموزش ساخت دستگاه جوجه کشی را آموزش خواهد داد. دستگاه جوجه کشی یا ماشین جوجه درآوری وسیله ای است که در واقع دما، رطوبت، اکسیژن و چرخش را برای جوجه کشی از تخم های انواع پرندگان را تامین می کند. اگرچه دستگاه جوجه کشی را با استفاده از تجهیزات بسیار ساده و پیش پا افتاده نیز می توانید بسازید اما باید بدانید که دستگاه های جوجه کشی دست ساز راندمان کافی ندارند و تلفات تخم ها در آن ها بسیار زیاد است. بنابراین توصیه می شود که از دستگاه های جوجه کشی که در کارخانه ها ساخته می شوند استفاده کنید.
در ادامه به لوازم و قطعات مورد استفاده در ساخت دستگاه های جوجه کشی اشاره می کنیم تا در صورت خرابی قطعه مورد نظر بتوانید اطلاعات لازم و کافی برای خرید آن را داشته باشید.. در نظر داشته باشید که این قطعات برای تولید یک دستگاه جوجه کشی واقعی با راندمان بالای 95 درصد مورد استفاده قرار میگیرند ، پیشنهاد ما این است درصورتیکه قصد ساخت دستگاه جوجه کشی دارید از این لوازم و تجهیزات استفاده نمایید

لوازم مورد نیاز ساخت دستگاه جوجه کشی

حسگر:
حسگر یا سنسور از مهم ترین قطعات دستگاه جوجه کشی است که وظیفه کنترل دما و رطوبت دستگاه را بر عهده دارد. سنسور دما و رطوبت هوای اطراف خود را در داخل دستگاه محاسبه کرده و به اطلاعات آن ها را به برد دستگاه ارسال می کند. برد با توجه به اطلاعات دریافتی، دما و رطوبت را در مقادیر بهینه تنظیم می کند. به صورت کلی می توان گفت که دما و رطوبت داخل دستگاه با توجه به هوای اطراف سنسور به دستگاه دیکته می شود. در دستگاه های جوجه کشی روز دنیا از سنسورهای بسیار حساس که کاربرد نظامی و پزشکی دارند استفاده می شود.

شانه
شانه وسیله ای است که تخم ها در درون آن جای می گیرند و با نیروی انتقالی موتور توسط راک چرخانده می شوند. در مدل های قدیمی دستگاه های جوجه کشی اندازه حفره های شانه ها ثابت بود و در 3 سایز کوچک، متوسط و بزرگ ساخته می شدند، بنابراین برای جوجه کشی از تخم های انواع مختلف پرندگان باید از شانه های با سایزهای متفاوت استفاده می شد. در دستگاه های جوجه کشی جدید و روز دنیا از شانه های همه کاره یا سایزیک برای جوجه کشی انواع مختلف پرندگان استفاده می شود. اندازه این شانه ها را با توجه به اندازه تخم های بارور می توانید تنظیم کنید و نیازی به تهیه شانه های مختلف نیست.. برای مشاهده شانه جوجه کشی ساخت گروه صنعتی اسکندری روی نوشته کلیک کنید.

موتور
موتور وظیفه تامین نیروی لازم برای چرخش تخم ها را بر عهده دارد. تخم ها توسط مرغ مادر هر روز 6 بار چرخانده می شوند بنابراین در جوجه کشی مصنوعی نیز باید این عمل انجام گیرد. در دستگاه های پیشرفته جوجه کشی از موتورهایی استفاده می شود که چرخاندن تخم ها را به آرامی انجام می دهند به طوری که حرکت این موتورها بسیار آرام بوده و با چشم غیر مسلح انجام پذیر نیست. همچنین موتور دستگاه جوجه کشی باید خطر آتش سوزی نداشته باشد.

راک
راک وسیله ای است که شانه ها بر روی آن قرار می گیرد و نیروی موتور را برای چرخش تخم ها به شانه منتقل می کند. جنس شانه و راک بسیار مهم است زیرا شانه های از جنس با مواد بی کیفیت در دمای بالا از خود گاز متصاعد می کنند که منجر به تلف شدن تخم ها می شود. در دستگاه های جدید تر برای رفع این مشکل از مواد ای بی اس در ساخت راک و شانه ها استفاده می شود. همچنین راک باید تحمل وزن شانه ها و تخم های قرار گرفته بر روی آن را داشته باشد و بر اثر نیروی وزن تغییر شکل ندهد.

فن
وارد شدن اکسیژن به داخل دستگاه و خروج گاز کربنیک از آن برای تنفس و رشد جنین ضروری است. وظیفه تهویه هوا یا سیرکولاسیون در دستگاه بر عهده فن است. در مدل های جدیدتر ماشین های جوجه درآوری از فن های دائم کار در خلا استفاده می شود که علاوه بر این که برای ماه ها بدون وقفه می توانند به فعالیت خود ادامه دهند، خطر آتش سوزی نیز ندارند.

المنت
المنت قطعه ای است که وظیفه تامین حرارت لازم برای تنظیم دمای مطلوب دستگاه را بر عهده دارد. این قطعه به صورت یک رشته سیمی است که پارچه ای نسوز بر روی آن قرار گرفته و با عبور جریان برق گرما تولید می کند. در دستگاه های جوجه کشی صنعتی از المنت لوله ای برای تامین حرارت استفاده می شود.

برد
برد دستگاه از جمله قطعاتی است که نقش بسیار مهمی در تنظیم المان های دستگاه بر عهده دارد. سنسور دستگاه بر روی برد آن سوار می شود. امروزه در ساخت دستگاه های جوجه کشی از بردهایی استفاده می شود که سخنگو بوده و از هوش مصنوعی برای کنترل المان های دستگاه استفاده می کنند. برای مشاهده برد جوجه کشی ساخت گروه صنعتی اسکندری روی نوشته کلیک کنید.
ساخت دستگاه جوجه کشی
پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری