کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

پیشگیری از کرونا در پرندگان زینتی

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۹٫۱۰

جلوگیری از انتقال کرونا به پرنده های زینتی از نمونه مسائلی است که هر پرورش دهنده ای باید بدان توجه ویژه کند ؛ چرا که قدرت از بین برندگی این ویروس بسیار بالا بوده و از انسان میتواند به آسانی به حیوانات نیر سرایت کند. تمامی پرندگان احتمال این را دارند که به بیماری کرونا دچار شوند ؛ بنابرین باید تدابیری برای پیشگیری انتقال این بیماری به پرنده های زینتی اندیشید. در قبل ما به شما توضیات مفصلی را در مورد انتقال کرونا به طیور و روش های رفع آن توضیحات مفصلی داده بودیم. در این مطلب میخواهیم شما را با اقدامات لازم و روش های جلوگیری انتقال این بیماری به پرندگان زینتی آشنا کنیم. بدین منظور ادامه مطلب را مطالعه کنید.

عروس هلندی بیمار

« عروس هلندی بیمار »

ویروس کرونا دارای زیرمجموعه های مختلفی است و قدرت کشندگی بالایی نیز دارد. این ویروس از طرق مختلف « مانند آب ، غذا ، اکسیژن و... » منتقل میشود و نسبت به سایر ویروس ها مقاومت بالایی در مقابل گرما و سرما از خود نشان میدهد. کرونای 2019 برای اولین بار در شهر ووهان چین کشف شده و به سرعت در تمام جهان پخش یافت. بدلیل پراکندگی این ویروس بسیاری از افراد را با خود درگیر کرده و خسارات و تلفات بسیار زیادی را به بار آورد. به همین علت علاوه بر اینکه تمامی اعضای یک خانواده ممکن است به کرونا دچار شوند این احتمال نیز وجود دارد که حیوانات اهلی و پرندگان زینتی نیز به این بیماری مبتلا شوند. بنابرین با رعایت نکات ایمنی و بهداشتی میتوان از ایجاد و گسترش این بیماری جلوگیری کرد.

پیدایش ویروس کرونا

با توجه به این موضوع که پرندگان زینتی اغلب در طول شبانه روز در خانه ها به سر میبرند بنابرین تنها عوامل انسانی و تغذیه ای میتواند این پرنده ها را تهدید کند. این بدان معنیست که لوازم و اساسیه منزل هیچگاه خطری برای طوطی ها و پرندگان زینتی نخواهد داشت اما عواملی مانند دست زدن به پرنده و یا دست زدن به اسباب بازی های پرنده و سطوح نزدیک به پرنده میتواند برای حیوان خطر آفرین باشد. همچنین در صورتیکه صاحبین پرنده بدون توجه به بهداشت آب و دان ضدعفونی نشده در اختیار پرنده بگذارند احتمال انتقال ویروس به آنها وجود خواهد داشت. رعایت نکات زیر تاثیر زیادی در پیشگیری پرندگان زینتی به کرونا را ایفا میکنند.

 

الف - در بدو ورود به منزل و قبل از تماس با طوطی ها دستان خود را با آب و صابون بشویید و لباس منزل بپوشید.

ب - تمامی اقلام و وسایل و اسباب بازی های پرنده و سایر لوازم از قبیل آبخوری ، دانخوری ، نشیمنگاه و ... را با استفاده از مواد شوینده ضدعفونی کنید. دقت کنید بدین منظور از الکل استفاده نکنید چرا که احتمال مسمومیت پرنده وجود دارد.

ج - در مواقع سرفه و یا عطسه از پرنده فاصله بگیرید.

د - ویتامین های پرنده ها را مرتب به آنها بدهید تا بدنشان در مقابل بیماری ها مقاوم شود.

ه - در صورت مشاهده هرگونه علائم بیماری نظیر بی حالی و سستی، کم اشتهایی، اسهال، عطسه و غیره نسبت به درمان پرنده اقدام کنید.

و - آبخوری و دانخوری پرنده را مرتباً شسته و ضدعفونی کنید.

ز - آب مصرفی پرنده را جوشانده و به آن بدهید. تمامی مواد غذایی مانند دانه ها ، غلات ، میوه ها و سبزیجات را ضدعفونی کرده و بعد از خشک شدن آنها را به پرنده بدهید.

بررسی طوطی بیمار

« بررسی طوطی بیمار »

ابتلای یکی از اعضای خانواده و عواقب احتمالی

در صورت ابتلا شدن یکی از اعضای خانواده شما به این ویروس علاوه بر نفرات دیگر برای پرنده زینتی نیز خطرساز خواهد بود. در این زمان رعایت نکات زیر الزامی است :

الف - در صورت مشاهده علائم ابتلا به ویروس فرد را به مراکز درمانی ارجاع دهید.

ب - در صورتیکه بعد از بررسی پزشک فرد به استراحت نیاز داشته باشد باید ایشان را در یک اتاق مخصوص و جداگانه نگهداری کرد.

ج - تمامی لوازم مورد نیاز بیمار مانند ظرف آب و غذا ، لباس ، لوازم خواب ، و ... باید در اتاق خودش نگهداری شده و در آنجا روزانه ضدعفونی شود.

د - در صورت مراجعه به اتاق بیمار حتماً از دستکش و ماسک استفاده شود. این تجهیزان را بعد از بیرون آمدن ضدعفونی کنید.

و - تمامی تجهیزات بیمار بصورت مرتب ضدعفونی شود و با اسپری های ضدعفونی کننده تمیز شود.

علائم ویروس کرونا در پرندگان

علائم کرونا در پرندگان ممکن است شبیه به انسان باشد ؛ برای نمونه عطسه ، خروج ترشحات بینی ، تنفس با دهان باز و ... همانطور که گفته شد در صورت مشاهده این موارد باید سریعاً نسبت به درمان پرنده اقدام کرد.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری