کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

بهره گیری از رطوبت ساز ها برای مقابله با ویروس کرونا

بروز شده در : ۱۳۹۹٫۱۰٫۲۳

ویروس کرونا یکی از معضلات حال حاضر  دنیا می باشد زندگی همه افراد را با خطر جدی مواجه کرده است.  هرگونه کم کاری و سهل انگاری در مراقبت از خود و رعایت پروتکل های بهداشتی می تواند شرایط را برای ظهور این بیماری مهیا کرده  و به انتشار آن سرعت ببخشد.  البته مردم در سراسر دنیا برای جلوگیری از ابتلا به بیماری تمهیدات و اقدامات متفاوتی را در نظر می‌گیرند که نمونه بارز آن ها ضدعفونی سطوح، شستشوی دست، ماسک زدن، رعایت فاصله اجتماعی و ... می باشد.

حضور فرنگ این بیماری باعث شده تا ما در این مقاله به صورت کامل به بررسی استفاده از رطوبت حاسا برای مقابله با ویروس کرونا بپردازیم.  قصد داریم دستگاه های رطوبت ساز مناسب برای این کار را برای شما عزیزان معرفی کنیم تا به این ترتیب قدمی هرچند کوچک در راستای سلامتی شما برداشته باشیم.

تاثیر رطوبت بر کرونا

« تاثیر رطوبت بر کرونا »

دستگاه رطوبت ساز و تاثیر آن در مقابله با ویروس کرونا

با توجه به بررسی‌ها و مطالعات انجام گرفته توسط محققان و دانشمندان تمامی ویروس ها در محیط های سرد و خشک به راحتی رشد کرده و همچنین از سرعت رشد نسبتا بالایی برخوردار هستند. در واقع اگر چند نفر در یک مکان بسته با رطوبت نسبتاً پایین (حدود 20 تا 25 درصد) قرار بگیرند تنها سرفه یا عطسه کردن یکی از آنها می تواند به راحتی ویروس را به تمامی افراد سالم حاضر در آن جمع انتقال دهد.

این در حالی است که اگر شما با استفاده از روش های مختلف یا تجهیزات رطوبتی می توانید مکان را تا 55 تا 60 درصد بالا ببرید ویروس قادر نخواهد بود که از میان مولکولهای آب موجود در هوا عبور کرده و افراد حاضر در جهان را تحت تاثیر خود قرار دهد.

مورد دوم اینکه در قدرت و سرعت انتقال ویروس کرونا تاثیر به سزایی دارد درجه حرارت هوا است. با توجه به بررسی‌های انجام شده تمامی ویروس ها دارای یک لایه محافظ هستند که محتوای داخل را از گزند عوامل خارجی در امان نگه می دارد ولی همین لایه در مواجهه با دمای بالای 40 درجه سانتیگراد کاملا نابود می شود و به این ترتیب مقاومت ویروس نیز از بین می رود. در واقع همین امر باعث شده تا حضور ویروس‌ها در فصل‌های گرم سال همانند تابستان بسیار کم‌رنگ‌تر از دیگر مواقع باشد.

ویروس کرونا نیست با پیروی از ساختار و ویژگیهای ویروس ها در هوای سرد و خشک قدرت و سرعت انتقال بالاتری دارد. به همین دلیل چنانچه در یک محیط بسته و محدود همانند خانه، محل کار، کلاس و … قرار بگیرید توصیه می شود از دستگاه رطوبت ساز برای افزایش دما و رطوبت محیط مورد نظر به کارگیری کنید تا بدین شکل ها جای ممکن با ویروس کرونا مقابله کرده باشید.

بررسی مقاومت بدن انسان در برابر رطوبت محیط

زمانی که  ویروس کرونا یا هر کس دیگری وارد بدن فردی می شود اولین آیه دفاعی بدن برای جلوگیری از انتقال ویروس به ریه ها، مخاط ترشح شده از دهان و گلو است. اگر ویروس به مخاط دهان شما بچسبد ساختار بدن به شکلی است که ویروس از طریق گلو به معده انتقال یافته و سپس به وسیله اسید معده به طور کامل از بین می‌رود و دفع می‌شود.

از جمله مهمترین مواردی که در افزایش ترشح مخاط دهان و گلو تاثیر گذار است  دما و رطوبت محیط می باشد.  یعنی در واقع رطوبت و دمای بالا  علاوه بر کاهش قدرت ویروس کرونا تاثیر بسزایی در افزایش ترشح مخاط دهان و گلو دارد و به همین دلیل افراد صاحب نظر توصیه می کنند که در فصل‌های سرد و خشک مانند پاییز و زمستان حتماً رطوبت و دمای محیط را تا حد استاندارد افزایش دهید.

در صورتی که ویروس به صورت پررنگ در محیط حضور داشته باشد و از مخاط بگذرد و وارد ریه ها شود ،بدن لایه دوم امنیتی را برای مقابله با این شرایط فعال می‌نماید. در واقع با وارد شدن ویروس به درون ریه، دمای بدن نیز به صورت همزمان افزایش پیدا می‌کند که اصطلاحاً به آن تب بالا می گویند.

 

دمای بدن یک فرد در حالت عادی بین 35 تا 37 درجه می باشد چنانچه دمای بدن به هر دلیلی از 37 درجه تخطی کند در واقع نشانه از فعال شدن سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با بیماری است. توجه داشته باشید که دمای بالا حرکت بود بال‌های سفید را راحت‌تر کرده و در عین حال لایه محافظ اطراف ویروس را نیز به صورت کامل از بین می‌برد.

تولید رطوبت برای از بین بردن کرونا

« تولید رطوبت برای از بین بردن کرونا »

بررسی شیوه های مختلف برای کاهش سرایت ویروس کرونا

در این قسمت از مقاله قصد داریم تا روشهای متفاوت برای مبارزه با ویروس کرونا و همچنین کاهش شدت سرایت این ویروس را به شما عزیزان  توضیح دهیم.

1- بکارگیری از دستگاه رطوبت ساز گرم

چنانچه آب را درون ظرف مناسب ریخته و روی شعله گاز قرار دهید بعد از مدتی به جوش آمده و  در این حالت رطوبت گرم تولید می شود. تنفس و استنشاق بخار گرم همانگونه که در قسمت قبلی توضیح داده شد باعث افزایش تولید مخاطب شده و در عین حال سرعت سرایت ویروس کرونا را تا حد قابل توجهی کاهش می دهد.

2- بهره گیری از بخاری برقی با قابلیت تولید رطوبت

شرکت های متعددی در زمینه تولید انواع بخاری برقی فعالیت می کنند. برخی این محصولات دارای مخزن آب و سیستم تولید بخار هستند که در این حالت بخاری برقی در عین تولید گرما، رطوبت نیز به محیط انتشار می دهد. یکی از بهترین سری این این محصولات بخاری برقی آزتک می باشد که مجهز به لامپ تابشی بوده و در مقایسه با بسیار از نمونه های موجود در بازار مصرف برق نسبتاً پایینی دارد. برای راه اندازی این بخاری تنها کافیست که دو شاخه آن را به برق 220 ولت شهری وصل کنید. این محصول ساخت کشور ترکیه بوده و به صورت وارداتی در ایران به فروش می رسد.

3- بکارگیری از مهساز التراسونیک و بخاری

روش سوم استفاده از مهساز و رطوبت ساز التراسونیک برای تبدیل آب به بخار است. این سری از دستگاه ها با استفاده از امواج فراصوت به صورت تدریجی آب را به رطوبت تبدیل می کند. البته دمای رطوبت تولید شده توسط مهساز التراسونیک به دمای آب بستگی دارد.

البته شما برای افزایش راندمان کار و همچنین کاهش مصرف انرژی می توانید آب خنک در مخزن دستگاه بریزید تا بدین شکل در مدت کوتاهی رطوبت محیط افزایش پیدا کند و در عین حال از بخاری گازی نیز برای بالا بردن دمای مکان مورد استفاده نمایید.ش

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری