اهمیت وجود رطوبت در سالن قناری + راهنمای خرید رطوبت ساز

نوشته شده در : ۱۴۰۰٫۰۹٫۲۰

وجود رطوبت در سالن های پرورش پرندگان زینتی جزء کارهای مهم بوده و تمامی پرندگان باید تحت وجود دما و رطوبت خاصی پرورش داده شوند. قناری نیز باید همانند سایر پرندگان تحت شرایط دما و رطوبتی مطلوب پرورش داده شود تا به مشکلاتی نظیر شوک دمایی و یا خشکی هوا قرار نگیرد. نامساعد بودن جو هوا و رطوبت محیط عوارض بسیار بدی بر روی قناری ها گذاشته وبه همین علت پرورش دهندگان برای جلوگیری از این موضوع از سیستم های سرمایشی ، گرمایشی و رطوبتی مختلفی در سالن های خود بهره می برند. بدین منظور برای تامین گرمایش محیط پرورش قناری میتوان از هیترهای برقی و یا گازی مختلفی استفاده کرد. در این مطلب از سایت ما بصورت کامل و تخصصی در مورد عوارض کمبود و یا بالا بودن رطوبت در سالن پرورشی توضیحاتی ارائه داده و رطوبت سازهای مناسب برای پرورش قناری را معرفی خواهیم کرد. بدین منظور میتوانید ادامه مطلب را مطالعه کنید.

تامین رطوبت محل پرورش قناری

« تامین رطوبت محل پرورش قناری »

مضرات کمبود رطوبت بر روی قناری

در صورت کمبود رطوبت در سالن پرورش قناری عوارض و خطرات زیر پدیدار خواهد شد :

۱- خشک شدن پوست

۲- پوسته پوسته شدن پوست

۳- خارش مدام بدن و لا به لای پرها

۴- کندن پرها

۵- التهاب چشمان

۶- عطسه

۷- گرفتگی بینی و تنفس خس خس دار

۸- تکان دادن مداوم سر

۹- از دست دادن پروتئین و در نتیجه ریزش پرها

عوامل مهم کاهش دهنده میزان رطوبت محیط

عوامل گوناگونی در کاهش رطوبت محیط پرورش قناری نقش دارند که با بررسی و تشخیص آنها میتوان نسبت به بالا بردن میزان رطوبت اقدام کرد. در صورتیکه شما در یک منطقه جغرافیایی گرم و خشک قرار دارید طبعاً با مشکل کمبود رطوبت دست و پنجه نرم خواهید کرد. شما میتوانید با تهیه یکی از رطوبت سازهای معرفی شده نسبت به تولید رطوبت در سالن خود اقدام کنید.

مخاطرات رطوبت بالا برای قناری ها

همانگونه که کم بودن رطوبت در محیط سبب ایجاد مشکلات در قناری ها میشود بالا بودن آن نیز مشکلاتی را به همراه دارد. در زیر به برخی از آنها اشاره شده است:

۱. قناری ها سیستم تعریق ندارند و به همین علت برای رفع این موضوع و برای خنک سازی خود با دهان باز نفس میکشند.

۲. این پرنده ها برای دفع آب اضافی فضله های آبکی ایجاد میکنند.

۳. بدلیل رطوبت بالا قارچ در میان بال های پرنده رشد میکند.

۴. علاوه بر مشکلات ایجاد شده در پرنده سایر عوامل محیطی مانند ظروف آبخوری و دانخوری نیز درگیر این مشکل شده و شروع به کپک زدگی میکنند.

۵. اگر در فصول گرم رطوبت بالا برود وضعیت برای پرندگان غیر قابل تحمل میگردد.

روش های تامین رطوبت سالن قناری

« روش های تامین رطوبت سالن قناری »

عوامل تاثیرگذار در افزایش رطوبت هوا

در شهرهای شمالی کشور مانند گیلان و مازندران که هوایی با رطوبت بسیار بالا دارند شرایط نامطوبی را برای پرندگان زینتی بوجود می آورند. اگر در این دسته شهرها از فن های تهویه و دستگاه های رطوبت گیر در محل های پرورش قناری استفاده نشود پرندگان سریع تلف خواهند شد.

مناسب ترین میزان رطوبت برای پرورش قناری

بهترین میزان رطوبت برای پرورش و نگهداری قناری ۴۰ تا ۶۰ درصد است. اگر میزان رطوبت از اعداد یاد شده کمتر و یا بیشتر شود با مشکلات ذکر شده در ابتدای مطلب مواجه خواهید شد. بهترین راه سنجش مقدار رطوبت محیط استفاده از رطوبت سنج های دیجیتالی می باشد. این لوازم قیمت مناسبی نیز داشته و تنها کافیست که پس از تهیه آنها را داخل سالن خود قرار دهید تا از مقدار رطوبت مطلع شوید.

معرفی رطوبت سازهای مناسب برای سالن پرورش قناری

برای تامین رطوبت سالن پرورشی میتوان از روش های سنتی و یا از دستگاه های تولید شده بدین منظور استفاده کرد. در صورتی که نیازمند دستگاه رطوبت ساز بدین منظور می باشید میتوانید به بخش رطوبت ساز سایت مراجعه کرده و با توجه به مساحت خود رطوبت ساز ایده آل را انتخاب کنید.

کانال تلگرام وبسایت
پیج اینستاگرام وبسایت