کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

آموزش ساخت رطوبت ساز جوجه کشی

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۶٫۲۴

عموماً تمامی افرادی که در زمینه جوجه کشی و پرورش پرندگان فعالیت دارند از حساسیت جوجه کشی هر پرنده نسبت به رطوبت ، دما ، چرخش تخم ها و تهویه آگاه هستند. درصورتیکه یکی ز موارد نام برده حین انجام فرایند جوجه کشی با مشکل روبرو شود ، ضمینه را برای شکست دوره جوجه کشی فراهم میکند. عموماً افرادی که از دستگاه جوجه کشی دست ساز استفاده میکنند باید برای تامین رطوبت محصول ساخت خود از رطوبت ساز استفاده کنند. ما در این مطلب به شما نحوه ساخت رطوبت ساز جوجه کشی را آموزش خواهیم داد ؛ بدین منظور باید ادامه مطلب را مطالعه کنید.

چکیده مقاله

برای جوجه کشی از تمامی پرندگان باید رطوبت مورد نیاز آنها نیز تامین شود. برخی از تولیدکنندگان ماشین جوجه کشی دست ساز نیازمند ساخت رطوبت ساز جوجه کشی هستند که در این مطلب بصورت مفصل توضیح داده شده است...

رطوبت ساز های التراسونیک علاوه بر تامین رطوبت مورد نیاز دستگاه جوجه کشی برای مرطوب کردن هوای محیط نیز استفاده کرد. قبلا در سایت در مورد نحوه ساخت رطوبت ساز برای منزل بصورت کامل آموزش داده شده است و این موضوع صرفاً به ساخت رطوبت ساز جوجه کشی بسنده میکند.

روش ساخت رطوبت ساز جوجه کشی

« روش ساخت رطوبت ساز جوجه کشی »

لوازم و ملزومات ساخت رطوبت ساز جوجه کشی

  • ظرف پلاستیکی درب دار به عنوان مخزن دستگاه

  • باتری ۹ ولت و اسنپ اتصال

  • فن ۴ در ۴ یا همان فن PC

  • لوله خرطوم از جنس پلاستیک به طول نیم متر

  • چسب قطره ای یا حرارتی

 

دقت کنید که این دستگاه قرار است بصورت طولانی مدت در تماس با آب و رطوبت باشد ؛ به همین علت باید از ظرفی بعنوان مخزن استفاده کنید که دچار زنگ زدگی نشود. همچنین ابعاد و سایز هرکدام از قطعات باید با توجه به سایز ماشین جوجه کشی شما تعیین شود. در صوزت استفاده از قطعات بزرگ باید از یخ خشک بیشتری نیز استفاده کنید.

مرحله یک : نصب فن

برای استارت کار باید روی درب مخزنی که انتخاب کرده اید چندعدد سوراخ ایجاد کنید. بر روی درب مخزن باید فن کامپیوتری نصب شود تا بتواند رطوبت را به گردش درآورد. بدین منظور میتوانید از کاتر استفاده کنید. دقت کنید که برای عملکرد صحیح فن باید به سمتی وصل شود که بتواند هوا را از بیرون به داخل مخزن منتقل کند.

 

توجه داشته باشید که برای کارکرد صحیح باید فن به شکلی قرار گرفته شود که هوا را از بیرون گرفته و به داخل مخزن انتقال دهد. بعد از این کار باید سیم های فن را که معمولاً با رنگ های قرمز و سیاه مونتاژ میشوند را به باتری متصل کنید تا انرژی لازم برای راه اندازی فن ایجاد شود. بدین منظور باید سیم سیاه را به سمت منفی و سیم قرمز را به سمت مثبت باتری متصل کنید.

نصب فن رطوبت ساز جوجه کشی

« نصب فن رطوبت ساز جوجه کشی »

مرحله دو : قراردادن لوله ها

در این مرحله باید بر روی بدنه مخزن یک سوراخ برای اتصال لوله ایجاد کنید. البته باید سوراخ ایجاد شده از لوله خرطومی تنگ تر باشد تا بتواند بر روی آن ثبت بماند. برای نگهداشتن اتصالات میتوانید از چسب های با کیفیت و مقاوم در مقابل رطوبت استفاده کنید. سوراخی که بر روی مخزن ایجاد میکنید باید به درب نزدیک باشد تا مشکلی در فرآیند رطوبت سازی ایجاد نشود. پس از قرار دادن لوله در بدنه باید با چسب قطره ای و یا حرارتی حفره های ایجاد شده را پوشش دهید.

تنظیم لوله های رطوبت ساز جوجه کشی

« تنظیم لوله های رطوبت ساز جوجه کشی »

مرحله سه : افزودن یخ خشک و آب جوش

در انتها شما باید یخ خشک و آب جوش را به مخزن اضافه کنید. بدین منظور باید دو الی سه لیوان آب داغ را در مخزن بریزید و سپس چند تکه یخ خشک را با یک دستکش تمیز به داخل مخزن بیندازید و درب را محکم کنید. سپس رطوبت ساز را داخل کابین دستگاه جوجه کشی قرار داده و فن کامپیوتری را روشن کنید تا بخار سرد را مکش کند و بدین صورت رطوبت مورد نیاز جوجه کشی تامین شود.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری