معرفی دما و رطوبت مناسب برای داروخانه و انبار دارو

نوشته شده در : ۱۴۰۰٫۰۹٫۱۴

تمامی تجهیزات و محصولات دارویی جزء فراورده های حساس بوده و باید در دما و رطوبت کنترل شده ای نگهداری شوند. معمولاً برای داروسازان اطمینان از شرایط محیطی برای حفظ سلامتی داروها بسیاز حائز اهمیت است. دما و رطوبت باید در تمامی بخش های دارویی مانند انبار ، خودروهای حمل و نقل و... مورد توجه قرار گیرد و در صورت عدم رعایت این پارامتر احتمال از بین رفتن و خسارت در اقلام دارویی وجود خواهد داشت. در مبحث اقلام دارویی و بیمارستانی انتظار میرود که محصولات دارویی با بالاترین کیفیت ممکن به بیماران تحویل داده شوند. پروسه بررسی و نظارت اقلام دارویی در اولویت قرار داشته و انواع ارگان های دولتی مانند وزارت بهداشت در بررسی کیفیت دارو ها دخالت مستقیم دارند. به همین دلیل در این مطلب از سایت ما قصد داریم تا شما را با دما و رطوبت مورد نیاز در داروخانه آشنا کرده و سطح مطلوب آن را برایتان ذکر کنیم. بدین منظور میتوانید ادامه مطلب را مطالعه کنید.

دمای مناسب انبار دارو

داروهای مختلف از لحاظ نگهداری شرایط دمایی مختلفی را نیاز دارند و تامین دمای استاندارد تضمین کننده کیفیت آنها خواهد بود. داروها را میتوان در سه دسته زیر قرار داد :

داروهای غیر یخچالی

داروهای غیر یخچالی را باید در دمای ۱۰ تا ۲۵ درجه سانتیگراد نگهداری کرد. این محصولات معمولاً دارای برچسب نگهداری در دمای کمتر از ۲۵ درجه سانتیگراد برخوردار هستند ؛ هرچند که برخی از آنها را میتوان تا ۳۰ درجه سانتیگراد نیز نگهداری کرد.

دما و رطوبت انبار ذخیره دارو

« دما و رطوبت انبار ذخیره دارو »

داروهای یخچالی

از نمونه داروهای یخچالی میتوان به واکسن ها اشاره کرد. این نمونه دارو ها برای اثر بخشی به دمایی در حدود ۲ تا ۸ درجه سانتیگراد نیاز دارند. معمولاً در انبارهای نگهداری واکسن به کنترل دقیق دما نیاز است و در صورت بروز هرگونه خطا در تامین ممکن است عملکرد دارو را از بین ببرد و باعث ایجاد ضرر و زیان گردد.

داروهای منجمد

برخی از واکسن ها برای از بین نرفتن اثرگذاری خود نیاز به دمای انجماد محدود منفی ۱۰ تا منفی ۲۵ درجه سانتیگراد هستند.

دمای مناسب انبار دارو

نوسانات دمایی ممکن است تاثیرات مختلفی بر روی دارو و واکسن ها بگذارد. برای نمونه در صورتی که دما چند سانتیگراد خارج از محدوده دمایی دارو باشد پایداری شیمیایی آن تحت تاثیر قرار میگیرد و بطبع خواص دارویی آن نیز تغییر پیدا میکند. عموماٌ واکسن هایی که دارای ویروس زنده هستند با دمای انجماد مشکلی ندارند ؛ این واکسن ها با خروج از انبار و در صورت عدم رعایت دمای مناسب به سرعت خراب میشوند. به همین علت در زمان حمل و جابجایی این واکسن ها باید نهایت دقت به خرج داده شود و از ورود شوک به آنها جلوگیری گردد.

روش تامین دمای دارو و داروخانه

اگر داروها نیازمند دمای زیر صفر باشند میتوان از سردخانه های کانکسی برای نگهداری آنها استفاده کرد ؛ چرا که استفاده از یخچال های خانگی بدلیل کوچکی و کم ظرفیتی آنها بدین منظور مناسب نخواهد بود. غالب داروخانه های بزرگ از سردخانه های کانکسی برای نگهداری دارو استفاده میکنند. اما برای نگهداری داروهایی که در دمای نرمال نگهداری میشوند میتوان از سیستم های تهویه دار مانند داکت اسپلیت، فن تهویه ، چیلر، کولرهای آبی یا گازی ، یونیت هیتر... استفاده کرد.

رطوبت مورد نیاز انبار پخش دارو

« رطوبت مورد نیاز انبار پخش دارو »

روش تامین رطوبت دارو و داروخانه

طبق بررسی های انجام شده انبارهای ذخیره و نگهداری دارو نیازمند رطوبت ۶۰ درصدی برای سالم نگهداشتن محصولات دارویی خود هستند و مطمئناً افزایش رطوبت به میزان مشخص شده میبایست از دستگاه های رطوبت ساز استفاده شود.

شما میتوانید در ادامه انواع دستگاه های رطوبت ساز مناسب برای استفاده در سالن های نگهداری دارو و داروسازی را مشاهده کنید:

کانال تلگرام وبسایت
پیج اینستاگرام وبسایت