کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

مضرات وجود مایت قرمز (رد مایت) در گله طیور

نوشته شده در : ۱۳۹۸٫۰۷٫۰۲

مایت ها دسته ی گسترده ای از آفات هستند که گونه هایی متفاوتی دارند و قابلیت این را دارند که، آسیب هایی جدی را به وجود آورند. دسته ی خون خوار آنهایی هستند که با ایجاد گزش در نقاط مختلف بدن پرندگان ، باعث تحریکات پوستی می شوند. این گزش ها غالبا کوچک و دردناک هستند.

مایت ها متنوع ترین و موفق ترین گروه در میان بی مهرگان به شمار می آیند. آن ها به دلیل اندازۀ بسیار کوچک  خود تا حد زیادی غیرقابل تشخیص اند. بسیاری از آن ها به صورت آزادانه در خاک و آب زندگی می کنند ولی تعداد زیادی هم، به عنوان انگل گیاهان و حیوانات به زندگی خود ادامه می دهند و از قارچ و کپک ها تغذیه می کنند. حدود 48200 گونه مایت تا کنون تخمین زده شده است که در زیر به مهم ترین گونه ی آن می پردازیم:

چکیده مقاله

Dermanyssus gallinae یا مایت قرمز یکی از بزرگترین انگل های خارجی ست که اگر انتشار جهانی پیدا کند باعث رساندن آسیب های جبران ناپذیر به طیور می شود. در اثر مبتلا شدن پرندگان به این نوع انگل، وزن آنها به شدت کاهش می یابد و تعداد تخم هایی که در طول سال می گذارند، به حداقل می رسد.

در گذشته مایت قرمز گسترش زیادی بین مزارع تخم گذار و سالن های مرغداری پیدا کرده بود به طوری که در روزها را در مناطق تاریک از جمله مابین درز دیوارها مخفی می شدند و شبانه به بدن طیور حمله می کردند، هم اکنون هم وجود این کنه ی خون خوار مشکل بسیاری از مرغ داری ها و سالن دارهاست و تهدید بزرگی برای گله ی طیور می باشد.

طبق بررسی هایی که انجام شده اگر این انگل به مزارع و سالن ها راه پیدا کند، تلفات سنگینی به بار می آورد، به طوریکه طی 7 تا 8 روز تخم گذاری و بالغ شدنشان، حدود 30 تا 90 درصد طیور آلوده می شوند و به عباراتی  جمعیت آن ها که حدود 22% بالغ، 33% شفیره، 10% لارو و 35% که هنوز بصورت تخم هستند ، در زمان انفجار ،مسئله ساز خواهد شد.

بهتر است تخصصی تر به این موضوع نگاه کنیم، مثلا اگر یک مرغ وزنی معادل 8.1 کیلوگرم داشته باشد، حدود 7 درصد آن از خون تشکیل شده است و اگر مورد حمله ی مایت ها قرار بگیرد، نزدیک 3 درصد، خون خود را از دست می دهد.

رد مایت در مرغداری

« رد مایت در مرغداری »

مضرات وجود مایت قرمز در گله پرورشی

 • موجب کم خونی طیور می گردد.

 • باعث بروز استرس و ناراحتی شدید پرندگان در شب هنگام می شوند.

 • پرندگان مبتلا غذای بیشتری را مصرف می کنند.

 • وزن پرندگان گوشتی که مبتلا به مایت قرمز شده اند، تحت تاثیر خونخواری آنها به شدت پایین می آید.

 • تخم گذاری گله مادر تحت تاثیر این انگل های خونخوار کاهش می یابد.

 • تخم های گله مادر خونی می شود و حتی داخل تخم هم لکه خون به وجود می آید که این مسئله به نوبه خود می تواند ارزش تخم ها را پایین بیاورد.

 • با گذشت زمان و عدم جلوگیری از پیشرفت و تکثیر مایت های قرمز، گله پرورشی با تلفات شدید مواجه خواهد شد.

 • انگل مایت قرمز از بدن پرنده به بدن پرنده دیگر انتقال می یابد و شروع به تکثیر و تولید مثل خواهد کرد.

 • پوست پرندگان مبتلا در اثر گزش های انگل های مایت تحریک پذیر می شود.

 • با هر گزشی که اتفاق می افتد، پرنده مبتلا شروع به نوک زنی در میان پرهایش می کند و این عمل خود زنی بارها و بارها تکرار می شود و در نهایت بدن پرنده با گزش انگل و نوک زنی که از طرف خودش، اتفاق افتاده، زخمی و خونی خواهد شد.

 • سردرگمی و نوک زنی پرندگان مبتلا تشدید می یابد.

 • پرندگان تخم گذار برای فرار از انگل های مایت که در لانه تخمگذاری بیشتر حضور دارند، تخم هایشان را در بستر که به فضولات آلوده است می گذارند، این یعنی تمام تخم ها مستعد دریافت ویروس و آلودگی های داخل بستر شده اند.

مضرات وجود مایت قرمز در گله پرورشی

بهداشت سالن ها

در این روش هربار که طیور از سالن خارج می شوند باید سالن ها شستشو و ضد عفونی شوند و تمامی درزها و شکاف هایی که احتمال پنهان شدن انگل در آنها وجود دارد، باید گرفته شود تا مایت ها از هیچ راهی نتواند وارد سالن پرورشی شوند و محلی برای رشد، تکثیر و ادامه حیات پیدا کنند. سالن باید پاک و عاری از هر نوع شکاف و درزی باشد .

لازم به یادآوری است که گرد و خاک و کودی در داخل سالن های پرورشی وجود دارد، قابلیت حفظ تخم مایت و مایت بالغ را دارند.

جلوگیری از وجود مایت جدید

 • نباید هیچ درختی اطراف سالن باشد چون پرندگانی که روی درخت می نشینند ممکن است با خود این کنه را انتقال دهند.

 • باید مواظب بود که پرنده های جدید اعم از جوجه ها عاملی برای انتقال مایت به سالن ها نباشند.

 • وسایلی که برای انتقال تخم مرغ خریداری شده، آورده می شود اعم از کارتن، شانه باید عاری از مایت باشند.

 • افرادی که وارد سالن می شوند هم ممکن است ناقل مایت قرمز باشند، پس قبل از ورود باید بررسی شوند و تا حد ممکن ضد عفونی گردند.

 • و در نهایت هم سن بودن گله پرورشی، عامل بسیار خوبی برای کنترل مایت قرمز است.

 

جلوگیری از وجود مایت جدید

 • نباید هیچ درختی اطراف سالن باشد چون پرندگانی که روی درخت می نشینند ممکن است با خود این کنه را انتقال دهند.

 • باید مواظب بود که پرنده های جدید اعم از جوجه ها عاملی برای انتقال مایت به سالن ها نباشند.

 • وسایلی که برای انتقال تخم مرغ خریداری شده، آورده می شود اعم از کارتن، شانه باید عاری از مایت باشند.

 • افرادی که وارد سالن می شوند هم ممکن است ناقل مایت قرمز باشند، پس قبل از ورود باید بررسی شوند و تا حد ممکن ضد عفونی گردند.

 • و در نهایت هم سن بودن گله پرورشی، عامل بسیار خوبی برای کنترل مایت قرمز است.

 

بررسی مداوم سالن

لازم است سالن بطور مرتب کنترل گردد، و مکان های مشکوک که شامل زیر پله ها، درزها و شکاف ها، محل اتصال دان خورها، مخصوصا مناطقی که در روز تاریک هستند باید با کاردک به آرامی محتویات محل را روی کاغذ سفید تخلیه و مورد بررسی قرار داد.

از بین بردن مایت قرمز

 • شیمیایی: این موضوع به خاطر حفظ بهداشت مواد غذائی می تواند مسئله ساز باشد.در حال حاضر نیاز به یک سم قابل قبول از نظر سلامتی مواد غذائی و همچنین از نظر عدم ایجاد مقاومت بصورت ضروری مورد نیاز می باشد.

 • مکانیکی: روش بسیار موثری نسبت به روش شیمیایی ست، می توان از جاروبرقی های مکش بالا یا برس های برقی استفاده کرد.

 • حرارتی: در این روش باید هوای سالن را به مدت 5 روز در دمای 45 درجه سانتیگراد،حفظ نمود، این روش بسیار موثری است که در صورت خالی بودن سالن، می تواند عملکرد بهتری داشته باشد.

 • استفاده از گازوئیل یا سایر روغن ها: با استفاده از چنین روشی راه تنفسی مایت ها بسته می شود ولی اگر از این روش پیروی کنید، باید زمان بیشتری را برای نظافت و ضد عفونی کردن سالن پرورشی صرف کنید.

 • استفاده از سیر: با اضافه کردن سیر در غذای طیور طعم خون طیور عوض می شود . متقابلا مایت ها تمایلی برای مکیدن خون آن ها نخواهند داشت.

علاوه بر یک سری روش های دیگر، در آینده به نظر می رسد استفاده از دشمنان طبیعی مایت قرمز که می تواند به عنوان مبارزه بیولوژیک باشد خیلی خیلی مورد توجه قرار گرفته، به شرطی که حشره ای که به مایت قرمز حمله می کند ضرر و زیانی به مرغ ها نرساند.

همچنین جدیدترین و موثرترین درمان مایت قرمز طیوردر حال اجراست:

از جمله داروهایی ست که در کنگره ی جهانی ادینبورگ بریتانیا معرفی شد. دارویی است که برای درمان از آکاریدها بهره گرفته اند. با استفاده از این روش سیستم عصبی مایت ها مورد حمله قرار می گیرد و یک هفته طول می کشد تا شرایط رشد و تکثیر و حیات مایت ها کاملا فلج شود. اما نتایج قابل توجهی را در پی دارد که بهد از گذشت دو هفته 99 درصد در واقع این درمان نیاز به 7 روز زمان دارد تا حدود 99% طیور را درمان کند.

با این حال هنوز هم مرغداران اروپایی در کنترل این انگل نا امید هستند. از سوی دیگر، بر اساس اطلاعات به دست آمده، موسسه تحقیقات Moredun اسکاتلند در حال انجام عملیات آزمایشگاهی، بر روی واکسنی موثر برعلیه این انگل است.

آن ها در تلاشند که این واکسن را در کمترین زمان ممکن تهیه نمایند اما ساخت آن به طور حتم زمان بر است و در این زمان باقی مانده، تولیدکنندگان می توانند از اقدامات پایه جهت کنترل این بیماری استفاده کنند.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری