کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

آموزش قدم به قدم ساخت راک و ترنر جوجه کشی

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۸٫۰۸

در این آموزش قصد داریم نحوه ساخت ترنر اتوماتیک را به شما آموزش دهیم. برای ساخت سیستم جوجه کشی لازم است که یک سیستم خودکار برای چرخش تخم های نطفه دار طراحی کرد. چرا که تخم های نطفه دار در ایام ستر باید به صورت مرتب چرخیده شوند. در غیر اینصورت نطفه به غشای داخلی پوسته تخم میچسبد و تلف میشود. علاوه بر این چرخش تخم نطفه دار باعث میشود که دما و رطوبت به طور یکسان به تمام قسمت های جنین منتقل شوند و او به خوبی بتواند از محتویات درون تخم تغذیه کند.

متأسفانه بیشتر افرادی که اقدام به ساخت دستگاه جوجه کشی میکنند، برای چرخش تخم ها، درب دستگاه را باز کرده و به صورت دستی عمل چرخش تخم های نطفه دار را انجام میدهند. این کار باعث میشود که دما و رطوبت داخل دستگاه به هم خورده و از تنظیم خارج شود. بنابراین تخم های نطفه دار در معرض شک دمایی قرار گرفته و تلف میشوند.

اگر نیم نگاهی به ماشین های جوجه کشی موجود در بازار بیاندازید متوجه خواهید شد که سیستم های مختلفی برای چرخش تخم های نطفه دار به کار گرفته شده است. در دستگاه های صنعتی معمولا چرخش تخم های نطفه دار به صورت ۹۰ درجه می باشد. ولی در برخی انکوباتورهای جوجه کشی خانگی از سیستم چرخش افقی و ۳۶۰ درجه بیشتر استفاده میشود. چرخش افقی و ۳۶۰ درجه بهترین حالت برای جوجه کشی از تخم های نطفه دار می باشد. چرا که در طبیعت نیز پرنده مولد بدین شکل تخم های نطفه دار را می چرخاند. یکی دیگر از نکاتی که در چرخش تخم های نطفه دار بایستی به آن توجه نمود این است که عمل چرخش باید به نرمی و بدون تکان ناگهانی انجام گیرد.

در این مقاله میخواهیم آموزش ساخت ترنر جوجه کشی را به شما آموزش دهیم که عمل چرخش در آن به شکل افقی و ۳۶۰ درجه می باشد. علاوه بر این شما از این ترنر میتوانید برای جوجه کشی از پرنده های مختلف استفاده کنید.

مراحل ساخت راک و ترنر

« مراحل ساخت راک و ترنر »

وسایل مورد نیاز برای ساخت ترنر اتوماتیک جوجه کشی

  • ۱۱ قطعه لوله PVC یک اینچی

  • ۲۲ عدد درپوش یک اینچی

  • ۲ قطعه تخته چوب با دو عدد طول ۲۰ اینچ

  • ۲ قطعه تخته چوب با طول ‍۱۵ اینچ

  • تعدادی پیچ ، مهره و واشر

  • موتور دستگاه جوجه کشی

  • براکت L ، پیچ گوشتی ، دریل و چسب PVC

مرحله اول

یکی از تخته چوب هایی که 20 اینچ طول دارد را بردارید، با فاصله یک سانتی متری از لبه آن یک نقطه و یا علامت بر روی تخته چوب بزنید. اکنون با فاصله 4.5 سانتی متری باید 10 نقطه دیگر نیز بر روی این تخته چوب علامت گذاری کنید. در حقیقت نقطه اول از لبه تخته چوب یک سانت فاصله خواهد داشت و بقیه نقطه ها با فاصله 4.5 سانتی از یک دیگر بر روی تخته چوب علامت گذاری خواهند شد. محل علامت گذاری شده باید وسط تخته چوب باشد. تخته چوب 20 اینچی دیگر نیز همانند همین تخته چوب علامت گذاری کنید. محل علامت گذاری را با دریل سوراخ کاری نمایید.

مرحله اول ساخت راک و ترنر

« مرحله اول ساخت راک و ترنر »

مرحله دوم

یکی از تخته چوب هایی که 20 اینچ طول دارد را بردارید، با فاصله یک سانتی متری از لبه آن یک نقطه و یا علامت بر روی تخته چوب بزنید. اکنون با فاصله 4.5 سانتی متری باید 10 نقطه دیگر نیز بر روی این تخته چوب علامت گذاری کنید. در حقیقت نقطه اول از لبه تخته چوب یک سانت فاصله خواهد داشت و بقیه نقطه ها با فاصله 4.5 سانتی از یک دیگر بر روی تخته چوب علامت گذاری خواهند شد. محل علامت گذاری شده باید وسط تخته چوب باشد. تخته چوب 20 اینچی دیگر نیز همانند همین تخته چوب علامت گذاری کنید. محل علامت گذاری را با دریل سوراخ کاری نمایید.

مرحله دوم ساخت راک و ترنر

« مرحله دوم ساخت راک و ترنر »

مرحله سوم

تمامی درپوش ها باید از وسط توسط دریل سوراخکاری شوند. پیچ را از داخل این درپوش ها رد کنید و از بیرون توسط واشر و مهره، پیچ ها را محکم ببندید. دقت داشته باشید که پیچ و درپوش باید سفت و محکم به همدیگر وصل شوند. سپس درپوش ها را به لوله های pvc وصل کنید. هر دو سمت لوله pvc باید دارای درپوش باشند. همچنین از چسب pvc در محل اتصال درپوش ها استفاده کنید تا به خوبی به لوله های pvc متصل شوند.

مرحله سوم ساخت راک و ترنر

« مرحله سوم ساخت راک و ترنر »

مرحله چهارم

در این مرحله می خواهیم یک سیستم مکانیکی طراحی کنیم به طوریکه تمامی لوله های pvc توسط آن با هم در ارتباط باشند. راه کارهای مختلفی برای انجام این کار وجود دارد  و میتوان با استفاده از چرخ دنده ها، سیستم مکانیکی مد نظر را طراحی نمود. ولی ما به شما یک راه حل ساده تری پیشنهاد میکنیم. دقت داشته باشید که لوله های pvc همان راک غلطکی ترنر را تشکیل میدهند. بنابراین همگی آنها باید در یک جهت حرکت کنند.

ما در ساخت این ترنر، موتور را به یکی از لوله ها وصل خواهیم کرد، زمانیکه لوله مد نظر چرخیده میشود، سایر لوله ها نیز هم جهت با آن چرخیده خواهند شد. بنابراین تمامی لوله ها باید به نوعی با یک دیگر در ارتباط باشند. ما در ساخت این ترنر از براکت L و تعدادی پیچ و مهره و یک تخته چوب 20 اینچی استفاده کردیم. شما با توجه به وسایل در دسترس و خلاقیت خود میتوانید یک سیستم مکانیکی دیگر برای این قسمت طراحی کنید.

برای طراحی سیستم مکانیکی، ما براکت های L را از وسط برش دادیم و سپس پیچ خارج شده از لوله ها را به آن وصل نموده و از یک طرف نیز تخته چوب را با پیچ به براکت وصل کردیم. برای درک بهتر این موضوع عکس و فیلم مقاله را به خوبی مشاهده کنید.

مرحله چهارم ساخت راک و ترنر

« مرحله چهارم ساخت راک و ترنر »

مرحله پنجم

در این مرحله موتور دستگاه جوجه کشی را به راک اضافه خواهیم نمود. این نوع موتورها سرعت بسیار پایینی دارند و میله آنها بدون تکان ناگهانی و یا لرزش میچرخد. در نظر داشته باشید که ترنری که ما میسازیم ظرفیت 50 عدد تخم مرغ نطفه دار را دارد. البته شما میتوانید این ترنر را در ظرفیت های کوچکتری نیز طراحی کنید. مهم این است که با اصول فنی ساخت این ترنر آشنا شوید. بنابراین موتور جوجه کشی مد نظر شما باید متناسب با ظرفیت ترنر باشد. موتور جوجه کشی یکی از مهمترین لوازم ساخت دستگاه جوجه کشی بوده و در اکثر فروشگاه های مربوطه میتوان یکی از آنها را تهیه کرد.

برای اتصال موتور به راک، ما لوله pvc وسطی را در نظر گرفتیم، چون در این صورت موتور کمتر به فشار می افتد. شما نیز لوله وسطی را انتخاب کنید. برای اتصال میله موتور لازم است که از یک قطعه اتصالی استفاده کنید (بوش لوله سفید که برای جوش دادن لوله های pvc مورد استفاده قرار میگیرد). لوله pvc وسطی را جدا کنید، اکنون باید از طرفی که به سیستم مکانیکی وصل نیست کمی آن را کوتاه کنید تا بتوانید میله موتور را به آن وصل کنید. در محل اتصال بوش و لوله pvc از چسب pvc استفاده کنید تا میله موتور بتواند لوله pvc را بچرخاند.

توجه داشته باشید موتور در سمت مخالف سیستم مکانیکی نصب خواهد شد . زمانیکه موتور را به راک وصل کردید بایستی برای آن یک پایه نیز تهیه کنید تا موتور ثابت باشد و به هنگام چرخش جابجا نشود. برای این منظور یک قطعه تخته چوب به اندازه کافی برش دهید و آن را دقیقا در محل قرار گیری موتور به چارچوب پیچ بزنید. سپس میتوانید موتور را به این تخته چوب پیچ زده و آن را محکم کنید.

مرحله پنجم ساخت راک و ترنر

« مرحله پنجم ساخت راک و ترنر »

مرحله نهایی ساخت راک و ترنر

اگر تمامی مراحل را به خوبی پیش رفته باشید اکنون ترنر اتوماتیک دستگاه جوجه کشی شما اماده کار خواهد بود. اکنون برق موتور را وصل کنید. اکثر موتورهای جوجه کشی سیم بندی ساده ای دارند و صرفا با اتصال سیم آنها به منبع تغذیه میتوان آنها را به کار گرفت. فقط توجه داشته باشید که موتور مورد استفاده شما با چه نوع ولتاژی تغذیه میشود. اگر با برق 12 ولتی است، اتصال مستقیم آن به برق 220 ولت باعث سوختن سیم پیچی موتور خواهد شد.

در نهایت تخم مرغ ها را به صورت افقی بر روی راک بچینید و آنها را علامت بزنید. اگر موتور به منبع تغذیه وصل باشد متوجه خواهید شد که تخم های نطفه دار به صورت غلطکی چرخیده میشوند.

مرحله نهایی ساخت راک و ترنر

« مرحله نهایی ساخت راک و ترنر »

جمع بندی

در جوجه کشی از تخم های نطفه دار استفاده از ترنر برای چرخش تخم ها بسیار اهمیت دارد. تخم های نطفه دار حتی قبل از جوجه کشی نیز باید در طول روز چندین بار چرخیده شوند. شما میتوایند از این ترنر در زمان نگهداری تخم های نطفه دار نیز استفاده کنید. ما در این آموزش نحوه ساخت ترنر غلطکی را به شما یاد دادیم. نمونه حرفه ای از این شانه غلطکی در دستگاه جوجه کشی ایزی باتور 3 و 4 نیز به کار رفته است. راک غلطکی یکی از بهترین نوع شانه جوجه کشی بوده که برای تمامی پرندگان کاربرد دارد. شما با توجه به مکانیزم کارکرد این نوع راک ها میتوانید ایده های مختلفی گرفته و ترنر جوجه کشی مورد نیاز خود را در طرح های متفاوت بسازید.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری