کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

راه ها و روش های درمان سرماخوردگی مرغ و خروس

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۵٫۱۸

امروزه بسیاری از افرادی که خانه ویلایی و حیاط دار دارند به پرورش مرغ و خروس اقدام میکنند. این پرندگان در صورتیکه در فصول سرد سال به آنها توجه نشود ممکن است سرما بخورند. سرماخوردگی مرغ و خروس ها درجات متفاوتی دارند که درصورتیکه آنها به بیماری شدیدی دچار شوند ممکن است از بین بروند. از طرفی دیگر ، بیماری سرماخوردگی به سرعت در گله مرغ و خروس شیوع پیدا میکند به همین علت باید به محض اینکه متوجه شدید یک مرغ و خروس و حتی جوجه شما بیمار است آن را از باقی گله جدا کنید. در این مطلب ما آموزش تشخیص سرما خوردگی مرغ و خروس را توضیح داده و روش درمان آن را برایتان شرح خواهیم داد.

سرما خوردگی طیور

« سرما خوردگی طیور »

علامت های سرماخوردگی در مرغ و جوجه ها

عفونت های ویروسی و تنفسی مرغ و جوجه های دارای این بیماری آنقدر نامحسوس هستند که در اکثر موارد هیچ گونه علائمی را از خود بروز نمیدهند. در برخی موارد نیز سرماخوردگی به قدری خود را نشان میدهد که در عرض چند روز کل گله را مبتلا میکند. به هر حال این بیماری نشانه های مختلفی دارد که با گذاردن وقت میتوانید آنها را پیدا کنید.

علائمی مانند عطسه ، سستی و بی حالی ، لرزش ، نوک زدن غیر طبیعی و بی دلیل نشانه هایی هستند که وجود این بیماری را تایید میکنند. برای تشخیص بهتر این بیماری به صورت آنها نیز توجه کنید ؛ در برخی اوقات صورت و اطراف چشم مرغ و خروس های درگیر این بیماری نیز متورم میشوند.

علاوه بر این علائم کاهش میزان تخمگذاری هم میتواند علامتی دال بر وجود این بیماری در گله باشد. با بررسی مدفوع پرندگان نیز میتوان فهمید که جوجه ها سالم هستند یا نه. مدفون خیلی سخت و یا آبکی و یا تغییر رنگ مدفوع همگی نشانه ای از یک بیماری در گله هستند.

علامت های سرماخوردگی در مرغ و جوجه ها

مرحله اول

پرنده های بیمار را از سایر طیور جدا کرده و آنها را در محیط گرم نگهداری کنید. در صل مرغ و خوجه بیمار باید قرنطینه شوند چرا که امکان انتقال بیماری از مرغ بیمار به سایر مرغ های سالم وجود دارد.

 

مرحله دوم

برای رفع بیماری سرماخوردگی مرغ و خروس ها به آنها آب بدهید ؛ در صورتی که پرنده نمیتواند از آبخوری آب بخورد شما به آنها کمک کنید. آب به افزایش متابولیسم ، کاهش دمای بدن ، هضم راحت تر غذا و دفع آسان تر مدفوع پرنده کمک می کند. برای آب دادن می توانید از قاشق ، قطره چکان یا سرنگ تمیز استفاده کنید.

طیور در فصل سرما

« طیور در فصل سرما »

استفاده از مکمل های ویتامینی

یکی دیگر از روش های بهبود بیماری اضافه کردن انواع مکمل های ویتامینی به آب و یا جیره غذایی این پرندگان است. بدین منظور میتوانید بمدت ۱ یا ۲ روز در آبخوری طیور بیمار ویتامین محلول بریزید. پیشنهاد میشود برای این منظور از دامپزشک های متخصص مشاوره بگیرید.

برای طیور بیمار اهمیت غذا کمتر از آب نیست! چرا که پرنده برای طی دوره درمانی به انرژی نیز نیاز دارد. درصورتیکه پرنده نمیتواند غذا بخورد شما به کمک سرنگ باید به آن غذا دهید. بهتر است برای این دسته پرندگان غذاهای خمیری شکل بدهید. بعنوان نمونه سرلاک گزینه مناسبی برای تغذیه دوره سرماخوردگی است. درصورتیکه پرنده توانایی خوردن دارد جیره غذایی آن را عوض نکنید ، اما در عوض در کنار غذای همیشگی به آنها مکمل های ویتامینی نیز بدهید.

اگر در زمان سلامتی مرغ و جوجه ها به آنها غذاهایی مانند سیر نمیدهید در دوران بیماری نیز این کار را نکنید و بر روی سیستم ایمنی این پرندگان متمرکز شوید.

عوارض ایجاد خود درمانی

هرگز برای بیماری مرغ و خروس ها دارو تجویز نکنید ؛ چرا که شما نمیدانید ریشه بیماری چیست. این کار درمان سرماخوردگی را سخت تر میکند. در درمان بیماری ها عجله نکنید ؛ بلافاصله بعد از مشاهده علائم بیماری به پرنده ها آنتی بیوتیک ندهید چرا که ممکن است بیماری باکتریایی نباشد. از طرفی دیگر اکثر بیماری ها دارای علائم یکسان هستند اینکه متوجه ویروسی بودن یا باکتریایی بودن بیماری شوید با آزمایش های دامپزشک مقدور است.

انواع اشتباهات رایج استفاده از محلول های چِرک خشک کن

  • استفاده در بیماری غیر باکتریایی

  • تجویز دوز اشتباه به پرنده بیمار

  • تجویز مدت زمانی اشتباه

  • تجویز و تزریق آنتی بیوتیک اشتباه

تجویز اشتباه نوع آنتی بیوتیک علاوه بر اینکه روی دمان سرماخوردگی تاثیر نمیگذارد بلکه بیماری را نیز شدت می بخشد. همچنین تجویز اشتباه این ماده پرندگان را به این دارو مقاوم تر میکند.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری