کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

روش های کاهش دمای مرغداری

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۴٫۲۹

در مرغداری ها یکی از مواردی که باید به آن توجه شود خنک کردن دمای سالن مرغداری است ؛ چرا که طیور نسبت به دماهای کم و زیاد حساسیت های مختلف دارند. پایین بودن دمای سالن باعث خفه شدن جوجه ها شده و هوای سرد نیز باعث کاهش سرعت رشد طیور و ازدحام آنها در یک نقطه میشود.

مرغدارها میتوانند به کمک تجهیزات مختلف و به روش های نوین دمای سالن خود را کاهش و افزایش دهند. در این مطلب میخواهیم شما را با انواع روش های خنک سازی مرغداری ها آشنا کنیم.

سالن مرغداری

« سالن مرغداری »

اصول کنترل دمای مرغداری

ایجاد استرس گرمایی در بین طیور یکی از مشکلات مرغداران در فصول گرم است. دمای سالن مرغداری با توجه به سن جوجه ها متفاوت بوده و در هفته های اولیه این دما باید حدود ۳۳ درجه سانتیگراد باشد.

مرغدار ها با توجه به سن جوجه تدریجاً هر هفته دمای سالن را مقداری کاهش میدهند. این دما باید از سن یکماهگی تا انتهای دوره باید بین ۲۰ الی ۲۲ درجه سانتیگراد باشد. افزایش یکباره دما باعث ایجاد استرس در بین مرغها شده و درصورتیکه در امر خنک سازی سالن تعلل شود بسیاری از طیور سالن تلف خواهند شد.

روش های خنک سازی سالن مرغداری

متدهای متفاوتی برای کاهش میزان دمای سالن در روزهای گرم وجود داد و هر کدام از آنها مزایا و معایب خاص خود را دارند. روش های خنک کردن سالن پرورش طیور با توجه به میزان دما و آب و هوای محله متفاوت خواهد بود و به همین دلیل روش خنک سازی که در مناطق گرم و خشک کاربرد دارد در مناطق شرجی کاربردی نخواهد بود

استفاده از رطوبت ساز در سالن مرغداری

استفاده از دستگاه مهپاش و رطوبت ساز کم هزینه ترین روش خنک سازی سالن مرغداری است. دستگاه های مه پاشی در تنوع پروانه ای و یا التراسونیک قابل بهره برداری هستند. متد خنک سازی دمای هوا به کمک رطوبت ساز از طریق پدیده تبخیر انجام میشود. رطوبت ساز در واقع آب را به ذرات پودر شده تبدیل کرده و در هوا منتشر میکند. دستگاه های رطوبت ساز میتوانند که دمای هوا را تا ۵ درجه و بیشتر کاهش دهند و عامل ایجاد هوای خنک و مطبوع گردند.

 

عمل خنک سازی هوا توسط دستگاه های رطوبت ساز از طریق پدیده تبخیر انجام میگیرد. در واقع ذرات پودری آب که از این دستگاه ها در هوا منتشر میشوند، برای تبخیر گرمای هوا را جذب میکنند. دستگاه های مه پاش و رطوبت ساز می توانند تا ۵ درجه از گرمی هوای سالن مرغداری بکاهند و باعث ایجاد هوای خنک و مطبوع شوند. البته این دستگاه ها مقداری رطوبت سالن را نیز افزایش میدهند ؛ به همین علت در زمان کارکرد محصول باید رطوبت سالن نیز کنترل شود.

مهپاشی سالن مرغداری

« مهپاشی سالن مرغداری »

خنک کردن مرغداری به کمک پد و هواکش

دومین روش خنک کردن سالن پرورش طیور استفاده از پد سلولوزی و هواکش است. در مرغداری ها برای تامین اکسیژن طیور از پد و هواکش ها استفاده میکنند. این هواکش ها هوای آلوده سالن را تخلیه میکنند. لازم به توضیح است که در سالن های پرورش طیور در اثر فضولات مرغ ها گارهایی مانند گاز آمونیاک و کربنیک ایجاد شده و اگر آنها به موقع از سالن خارج نشوند مرغ ها دار خفه گی میشوند.

پد ها شبیه به پوشال کولرهای آبی هستند و از کاغذ کرافت ساخته شده اند. این پدها دارای ضخامتی حدود ۱۰ الی ۱۵ ساتی متری داشته و ساختار آنها بصورتی است که آب در مابین ورق ها در جریان می باشد. هنگامی که گرما از پد سلولوزی عبور میکند باعث تبخیر آب شده و گرما از دست میدهد. کاهش دمای مذکور تا ۱۱ درجه سانتیگراد نیز میتواند انجام بپذیرد.

در سیستم پد و هواکش ، هواکش های تعبیه شده در مقابل پد هوا را به داخل سالن هدایت کرده و سپس آن را خارج میکنند. لازم به ذکر است که استفاده از این روش تنها در مناطق گرم و خشک میتوان حد اکثر بهره وری را بدست آورد.

پد سلولوزی گلخانه

« پد سلولوزی گلخانه »

استفاده از کولر گازی صنعتی در مرغداری

در مناطق شرجی و گرم که متدهایی مانند رطوبت ساز و پد در آنها پاسخگو نیست از کولرهای گازی صنعتی استفاده میکنند. این نوع دستگاه ها از فن های سانتریفیوژ و کمپرسورهای قوی تشکیل میشوند و قدرت بالایی برای سرماسازی دارند. متد کاری این نود دستگاه ها بدین صورت است که هوای گرم و مرطوب توسط این سرماسازها مکش شده و سپس دستگاه بطور همزمان دما و رطوبت هوا را کاهش میدهد ؛ دمای هوا به کمک این نوع سرماسازها میتواند تا ۲۱ درجه کاهش پیدا کند. کولر گازی ها عموماً با برق سه فاز کار میکنند.

کولر مرغداری

« کولر مرغداری »

جمع بندی

در این مطلب ما سعی کردیم تا شما را بصورت کاملاً تخصصی با روش های خنک کردن سالن مرغداری آشنا کنیم. استفاده از سیستم های معرفی شده متداول ترین راه ها برای خنک کردن سالن های مرغداری می باشد. در مناطق شرجی میتوان با نصب کولر گازی دمای سالن مرغداری را کاهش داد. گروه صنعتی اسکندری با بیش از دو دهه سابقه در امر تولید انواع لوازم سرمایشی یکی از تولیدکنندگان برتر انواع مهسازها و مهپاش های مرغداری می باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد کارکرد این محصولات میتوانید با مراجعه به بخش " تماس با ما " با کارشناسان تماس حاصل نمایید.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری