کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

نحوه کار خط تولید خوراک طیور

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۶٫۲۶

وجود یک سیستم مکانیزه تولید خوراک دام و طیور برای تغذیه طیور در سطح انبوه کاملا ضروری و لازم می باشد، زیرا نیاز جامعه به گوشت و محصولات پروتئینی روز به روز در حال افزایش است و تولید خوراک برای تغذیه و رشد این طیور نیز از اهمیت بالایی برخوردار است و راه خوبی برای کسب درآمد و ایجاد اشتغال می باشد. به همین دلیل در این مقاله از وب سایت ایزی باتور می خواهیم شما را به صورت کلی با نحوه کار خط تولید خوراک طیور آشنا کنیم ، لطفا با ادامه مقاله همراه باشید.

چکیده مقاله

برای احداث یک مرغداری مجهز وجود یک سیستم مکانیزه تولید خوراک طیور یکی از مهمترین موارد می باشد. در واقع با احداث خط تولید خوراک طیور هزینه های خرید دان و خوراک در حد چشمگیری کاهش پیدا کرده و دان تازه همیشه در دسترس خواهد بود...

کارخانه تولید خوراک طیور شامل چه قسمت هایی می باشد؟

معمولا کارخانه های تولید خوراک طیور شبیه به هم بوده و دارای 5 قسمت می باشد و شامل موارد زیر می شود:

 

الف - سیستم دریافت مواد اولیه

در این قسمت مواد اولیه مورد نیاز برای آسیاب وارد دستگاه می شود و این مواد شامل : گندم ، ذرت ، سویا ، صدف ، استخوان، ماهی ، باگاس ، جو ، نیاسین ، تفاله چغندر ، کنسانتره ، انواع مواد معدنی ، پروتئین ها و ... می شود.

خط تولید خوراک طیور

« خط تولید خوراک طیور »

ب - سیستم آسیاب مواد اولیه

مواد اولیه وارد شده به دستگاه در مرحله بعدی به این قسمت خواهد رسید، در این قسمت تمامی این مواد خرد شده و به مواد ریز و پودر مانندی تبدیل خواهد شد، هم چنین با هوا دهی به این مواد بخشی از رطوبت آنها کاهش می یابد و مقداری آنتی اکسیدان به آنها افزوده خواهد شد.

آسیاب نمودن هم چنین موجب سهولت در حمل و نقل و ذخیره سازی مواد می شود. پس از آسیاب نمودن نوبت به الک کردن می رسد، که در این مرحله تمامی مواد درشت و غیر قابل آسیاب پشت الک باقی می مانند و به مرحله اولیه انتقال می یابند، مواد رد شده از الک به مرحله بعدی یعنی مخلوط و بسته بندی انتقال می یابند.

آسیاب کردن این امکان را به تولید کننده و جیره نویس میدهد تا مقدار و درصد هر یک از مواد اولیه را به صورت گرمی تغییر دهد و امکان پلت شدن را به جیره نهایی بدهد.

آسیاب خوراک طیور

« آسیاب خوراک طیور »

ج - سیستم قسمت بندی و مخلوط کن

پس از اینکه مواد کاملا خرد شدند و به اندازه دلخواه رسیدند، بنا به دستوری که توسط اپراتور داده شده هر یک به مقدار مشخصی وارد سیستم مخلوط کن می شوند، مثلا ذرت 10 درصد، گندم 15 درصد، سویا 30 درصد و ... یعنی قسمت بندی می شوند. سپس این مواد توسط سانتریفیوژ های قرار گرفته در دستگاه کاملا ته نشین شده و با یکدیگر مخلوط می شوند تا کاملا یک دست و یکنواخت شوند. در این قسمت به دلخواه کاربر مقداری مواد افزودنی مانند ویتامین، رنگ، عطر و ... به مخلوط افزوده می شود.

د - سیستم پلتینگ (peleting)

تمامی مواد مخلوط شده در قسمت قبل وارد این سیستم می شوند و با اندازه هایی مشخص توزین می گردند، پس از توزین وارد قسمت فشرده سازی شده تا کاملا پرس شوند و در نهایت پلت های مورد نیاز کاربر را تحویل دهد.

ه - سیستم بسته بندی

همانطور که از نامش پیداست وظیفه بسته بندی محصول نهایی یعنی پلت ها را بر عهده دارد و در انتهای این قسمت یعی خروجی محصولات یک کیسه پلاستیکی بسته می شود تا پلت ها وارد کیسه شوند. در برخی از مدل ها سیستم توزین در قسمت بسته بندی قرار دارد، یعنی پلت ها در قسمت قبلی تولید شده و در این قسمت توزین و برش داده می شود.

به طور کلی تمامی دستگاه های تولید خوراک طیور دارای سیستم و کارکرد مشابهی می باشند و فقط در محصول نهایی آنها می توان تفاوت هایی را مشاهده نمود یعنی در برخی مدل ها مواد خروجی به صورت پودری می باشد و در برخی مدل ها نیز مواد خروجی به صورت حبه ای یا پلتی می باشد. البته محصولات پلتی در میان مصرف کنندگان از محبوبیت بیشتری برخوردار است.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری