کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

نکات مهم که قبل از خرید کبوتر باید توجه کنید

نوشته شده در : ۱۳۹۸٫۰۳٫۱۲

دوستان زیادی با من تماس گرفتند و در رابطه با خرید کبوتر های مولد سوالات به خصوصی پرسیدند. از این رو وظیفه خود دانستم تا با نوشتن این مقاله به سوالات آنها و سایر مخاطبین وب سایت اینترنتی ایزی باتور که ممکن است درگیر همین مسائل باشند، پاسخ دهم.

چکیده مقاله

خرید کبوترهای مولد و سالم یکی از مهمترین و حساس ترین مراحل برای تکثیر کبوتر است یعنی اگر مولدهای سالمی نداشته باشید هرگز نمی توانید نتایج مثبتی را از اینکار به دست بیاورید. دانستن اطلاعات اساسی و مهم در رابطه با نشانه های مولدین سالم و مریض دغدغه بسیاری از پرورش دهندگان کبوتر است پس تا انتهای مقاله همراه من باشید تا اطلاعات مهمی در این باره به دست بیاورید این اطلاعات زمانی به دردتان می خورد که قصد خرید مولدهای کبوتر را دارید.

نکات خرید کبوتر

نکته ی اول: توجه به چشمان کبوتر

اولین نکته ای که به هنگام خرید کبوترهای مولد باید به آن توجه داشته باشید این است که چشم های آنها را به دقت بررسی کنید. چشم های کبوترهای مریض همیشه خواب آلود، خمار و بی فروغ است. تا از براقی و شفایت چشمهایشان مطمئن نشدید، هرگز اقدام به خرید آنها نکنید.

نکته ی دوم: توجه به فضله کبوتر

نکته بعدی توجه به رنگ فضله آنهاست. رنگ فضله کبوترهای سالم، همیشه ترکیبی از رنگ های سفید و سیاه و یا قهوه ای  و سیاه است.مشکی دارند. یعنی اگر فضله آنها به رنگ سبز باشد، قطعا دچار یک بیماری عفونی هستند همچنین فضله آنها باید سفت باشد، آبکی بودن فضله باز هم دلیل بیماری خاصی است که کبوترها از آن رنج می برند.

نکات خرید کبوتر

« نکات خرید کبوتر »

نکته ی سوم: توجه به عکس العمل کبوتر ها

توجه به عکس العمل کبوتر یکی دیگر از نکات مهم برای خرید مولدهای آنهاست. کبوتر هایی که سالم هستند نسبت به سر و صدایی که از اطراف می شنوند عکس العمل نشان می دهند یعنی حواسشان به جابه جایی شما و تغییراتی که در محیط اطرافشان رخ می دهد، است.در غیر این صورت اگر به آنها نزدیک شوید یا هر سر و صدایی که در اطرافشان اتفاق بیفتد،کاملا بی تفاوت هستند و در همان جایی که نشسته اند، باقی می مانند.

نکته ی چهارم: توجه به تنفس کبوتر

برای اینکه مطمئن باشید کبوتر سالم است، به آرامی آن را در دستتان بگیرید و به صدای تنفسش خوب دقت کنید. اگر صدای تنفس آنها نرمال باشد، نشان می دهد که از سلامت جسمی خوبی برخوردارند در غیر این صورت اگر با صدای خاصی همراه باشد قطعا درگیر بیماری های خطرناکی چون برونشیت و یا نیوکاسل هستند.

نکته ی پنجم: توجه به چرخش گردن کبوتر

اگر به هنگام بررسی کبوترهای مولد متوجه چرخش بی مورد گردن آنها به اطراف یا عقب سرشان شدید جانب احتیاط را نگه دارید چون ممکن است به بیماری عصبی چون نیوکاسل دچار شده باشند. این بیماری مسری است و سلامت سایر کبوترها را تهدید خواهد کرد.

نکته ششم: کسب اطلاع از گذشته کبوترهای مولد

اطلاع از گذشته کبوترهای مولد یکی دیگر از نکات مهم برای خرید کبوترهای مولد است.

مطمئنا سوالی که در ذهنتان پیش می آید این است که؛ چرا آگاهی از گذشته کبوتر اهمیت دارد؟

در جواب این عزیزان باید بگویم، برای تکثیر کبوتر شما به اطلاعات خاصی در مورد مولدهای آنها احتیاج دارید مثلا :

  • کسب اطلاع از نژاد پدر و مادر کبوتر های مولد

  • اطلاع از تاریخ دقیق آخرین واکسنی که به آنها زده شده است

  • کسب اطلاع از فاکتور غذایی کبوترها که صاحبین قبلی آنها در اختیارشان گذاشته اند.

خرید کبوتر

« خرید کبوتر »

برای تغذیه کبوتر باید از چه غذاهایی استفاده کنیم؟

در جواب این دوستان عزیز باید بگویم، حتما از کسی که کبوترهای مولد را می خرید، نوع تغذیه آنها را نیز پرس و جو کنید و طبق فاکتور غذایی که آنها در اختیار کبوترها گذاشته اند عمل کنید. در غیر این صورت می توانید، طور مساوی از ارزن، گندم، ماشک و تلیت استفاده کنید. این منبع غذایی نه تنها در رشد و تقویت کبوترهای مولد بسیار مفید است بلکه مانع استرس و بروز اختلالات گوارشی در آنها نیز می شود.

نکته ی آخر

و سخن آخر اینکه سعی کنید به نحو احسن  تمامی اعضای بدن کبوتر ها را به دقت بررسی کنید و از سالم بودن آنها مطمئن شوید. کبوترهایی سالم هستند که؛  شرایط قابل قبولی نسبت به تمامی نکاتی که در بخش های قبلی به آن اشاره کردم را داشته باشند. گر چه بهتر است از هر کسی که کبوتر مولد را از او خریداری می کنید، شخص معتمدی باشد و ضمانت کافی را نسبت به کبوترهای خریداری شده بدهد چون بیماری هایی مثل نیوکاسل و آنفولانزا جزو بیماری های نهفته محسوب می شوند و علائم خاصی ندارند.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری