کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

نکات مهم خرید تخم نطفه دار جوجه کشی

ویرایش شده در : ۱۳۹۸٫۰۵٫۰۲

زمانی که اسپرم و تخم در ناحیه شیپور با هم ترکیب شوند، نطفه در داخل تخم به وجود می آید ولی کیفیت تخم بسته به شرایط فیزیکی و تغذیه ای که مرغ و خروس مصرف می کنندبالا و پایین می رود. اگر خروس که با گله مادر جفت گیری می کند، به اندازه کافی فعال نباشد یا اسپرم کمتری تولید کند. تخم مرغ های تولید شده نطفه با کیفیتی نخواهند داشت این را هم در نظر بگیرید که هر خروسی که با مرغ ها جفتگیری می کند باید بعد از انجام فعالیت ، استراحت کافی داشته باشند. برای آمیزش با گله مادر، حتما باید از خروس های جوان و سرحال استفاده شود مثلا خروس هایی که بعد از سن 6 تا 7 ماهگی بالغ می شوند و قادر به تولید اسپرم هستند مناسب ترین فاکتور برای آمیزش با گله مادر است.

چکیده مقاله

در این نوشته می خواهیم شما را با نژاد های لگهورن، رد آیلند، نیوهمپشایر، کورنیش، سوسکس، پلیموت و چند نژاد دیگر آشنا سازیم، هر کدام از این نژاد ها متعلق به یکی از مناطق جغرافیایی و بومی سرزمین خاصی می باشند که در ادامه توضیح داده خواهد شد. در حالت کلی تمامی مرغ ها از دوره جوجه کشی و تغذیه یکسانی برخوردار هستند و دوره رشد همگی بسیار مشابه به یکدیگر می باشند.

برای داشتن تخم مرغ های نطفه دار با کیفیت به این موارد مهم توجه کنید.

 • به تغذیه گله مولد مخصوصا خروس ها، توجه کنید. کمبود بعضی ویتامین ها بخصوص A و E و نیز کمبود پروتئین جیره در پایین آمدن تخم نطفه دار تاثیر می گذارد.

 • شرایط آب و هوا هم در تولید اسپرم دخالت دارد. آب و هوای سرد و خیلی گرم در پایین آمدن اسپرم تاثیر می گذارد. وقتی هوا سرد باشد، تاج خروس به اصطلاح یخ می زند. گاها مشاهده شده است که پرورش دهندگان مجبور به قطع تاج می شوند. هوای بسیار گرم هم جمع آوری تخم مرغ ها با مشکل مواجه می کند و تاخیر در این کار باعث از بین رفتن نطفه داخل تخم می شود.

 • وجود نور کافی در سالن پرورش گله مولد در نطفه دار بودن تخم ها تاثیر دارد؛ زیرا باعث ترشح هورمون های غده هیپوفیز شده و در نتیجه رشد بیضه ها و تولید اسپرم زیادتر می شود.

 • میزان نطفه داری تخم ها کاملا وابسته سن مرغ است. در مرغ های خیلی مسن و یا خیلی جوان درصد نطفه داری کاهش می یابد مثلا در اوایل تخمگذاری ، همیشه اندازه تخم ها کوچک است، در نتیجه درصد نطفه داری هم کمتر می شود ولی به تدریج با افزایش وزن تخم مرغ، درصد نطفه داری افزایش می یابد.

 • هر اندازه میزان تخمگذاری زیادتر باشد درصد نطفه داری نیز بیشتر می شود، زیرا در مرغان تخمگذار خوب تمام اعمال فیزیولوژیکی بخوبی انجام می گیرد و لذا تمایلات جنسی در این گونه مرغ ها بالاست.

 • قدرت باروری خروس ها بعد از 2 سالگی بتدریج کاهش می یابد پس مناسب است که آنها را بعد از 6 تا 8 ماه استفاده برای جفتگیری، از گله مولد حذف کنید. مگر اینکه خروس مورد استفاده، ارزش ژنتیکی خوبی داشته باشد.

 • برای بدست آوردن نطفه داری بالا حتما نسبت بین مرغ و خروس را رعایت کنید.

 • فرآیند جوجه کشی موفق آن هم به روش مصنوعی کاملا وابسته تهیه یک دستگاه جوجه کشی با کیفیت و استاندارد است. با کاراشناسان وب سایت اینترنتی ایزی باتور در تماس باشید آنها مشاوران خوبی در تهیه دستگاه جوجه کشی با کیفیت هستند.

تخم نطفه دار جوجه کشی

« تخم نطفه دار غاز »

شرایط تخم نطفه دار

چند فاکتور مهم برای تهیه تخم های سالم و با کیفیت وجود دارد که در قسمت بعدی مقاله آن را شرح خواهم داد :

 • اندازه تخم مهمترین فاکتور برای جوجه کشی از تخم نطفه دار است. تخم نطفه دار نباید خیلی بزرگ و یا خیلی کوچک باشد چون جوجه ای که از این نوع تخم ها متولد شود، بزرگتر، کوچکتر و یا با مشکلات ژنتیکی مواجه می شود.

 • تخم های کم وزن مورد مناسبی برای جوجه کشی نیستند.

 • جوجه تخم هایی که شکل های نامتعارفی دارند، بعد از هچ شدن با مشکلات ژنتیکی یا حتی نقص عضو مواجه می شوند.

 • تخم هایی که آلوده به خون هستند، از بیماری گله مادر که به نطفه هم انتقال پیدا کرده خبر می دهند.

 • تخم های نطفه دار نباید پوسته ضخیم یا نازک تری داشته باشند.

 • پوسته تخم نطفه دار نباید ترک داشته باشد چون مستعد دریافت انواع ویروس و میکروب های بیماری زا هستند.

 • مدت زمان انبار و ذخیره تخم های نطفه دار نباید بیش از یک هفته طول بکشد.

 • محل ذخیره تخم ها باید عاری از هر نوع آلودگی باشد.

 • رطوبت بیش از حد و گرمای نامتعادل نطفه ها را از بین می برد.

 • از ورود حشرات، پرندگان مزاحم و جانوران موذی که ناقل بیماری هستند، به داخل انبار ذخیره جدا خودداری کنید.

دستگاه جوجه کشی برای تخم های نطفه دار

خرید یک دستگاه جوجه کشی استاندارد و با کیفیت که می تواند شرایط مناسب تری برای رشد نطفه ها ایجاد کند، نتیجه کار را تحت تاثیر قرار می دهد چون جنین برای رشد بهتر به دما و رطوبت کافی نیاز دارد تا بتواند در سلامت کامل هچ شود و این امر وابسته یک دستگاه جوجه کشی مطمئن و حرفه ای است. دستگاه های جوجه کشی که در وب سایت فروشگاهی گروه صنعتی ایزی باتور ارائه شده اند، این دستگاه ها تماما مجهز به سیستم جوجه کشی تمام اتوماتیک و هوشمند هستند که می توانند، پارامترهای ضروری مثل اکسیژن رسانی، رطوبت، دما و چرخش خودکار تخم نطفه دار را بدون دخالت دست تنظیم نمایند.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری