آشنایی با مرغ و خروس سیاه نیوجرسی

خروس سیاه که به نام  نژاد نیوجرسی هم معروف است، یکی از نژاد های درشت هیکل است که پرورش دهندگان، آنها را به منظور فرآوری های گوشتی و تولید تخم ( دومنظوره) پرورش می دهند. رنگ پرها و پوست این نژاد از خروس ها سیاه است و تخم هایی که ماده های آنها می گذرند، به رنگ قهوه ای است. انجمن طیور آمریکا (APA) سه گونه سیاه، سفید، و آبی را از نژاد نیوجرسی ثبت کرده و به رسمیت می شناسد.
چکیده مقاله
نیوجرسی یا خروس سیاه یکی از نزادهای غول پیکر است که در مقایسه با سایر نژادهای مرغ جثه بزرگتر و وزن سنگین تری دارد. جالب است بدانید که در ژنتیک و نژاد خروس های سیاه کشور اندونزی یک جهش کاملا علمی صورت گرفته است که آنها را نسبت به سایر نژادهای خروس های سیاه برتر نشان می دهد و به خاطر این برتریت ژنتیکی گوشت این دسته از خروس های سیاه بسیار گران تر است.

میانگین وزن خروس سیاه چقدر است؟

خروس: ۵۸۹۰ گرم
مرغ: ۴۵۰۰ گرم
خروس: ۴۹۰۰ گرم
پولت: ۳۶۰۰ گرم

خروس سیاه

اگر بتوانیم خروس نیوجرسی را در ذهن شما به تصویر بکشیم باید بگوییم که اندازه نسبتا بزرگ و با ابهت، گوشت بسیار حجیم و زیاد، سر بزرگ، پاهای بلند و طول و عرض نسبتا پهن، از خصوصیات بارز این نژاد است که ظاهر آن را به صورت یک مربع بزرگ نشان می دهد چون پشت پرنده که به صورت افقی است کاملا به صورت پهن و مسطح دیده می شود و در مقایسه با سایر نژاد هایش یک پرنده عظیم الجثه به حساب می آید.
خروس سیاه
« خروس سیاه »

مرغ سیاه

در شرق آسیا، گوشت نوعی مرغ، وارد بازار منطقه شده است که علاوه بر پوست سیاه، گوشت سیاه تری هم دارد و کسانی که از گوشت چنین مرغی استفاده می کنند وضعیت مالی بسیار خوبی دارند چون گوشت خروس سیاه، فقط در مهمانی ها و هتل های خیلی لوکس، به عنوان گران ترین غذا سرو  می شود.
جالب است بدانید که در کشور اندوزی، این مرغ و خروس‌ها به نام  Agam Cemani مشهور هستند و مردم اندونزی بر این باورند که هر کسی از گوشت چنین مرغ و خروسی تغذیه کند،  نیروی ماورائی به دست می آورد.

چرا رنگ پوست و پر این مرغ و خروس ها سیاه است؟

طبق بررسی های انجام گرفته توسط دانشمندان و جانورشناسان، گویی این مرغ و خروس ها به یک بیماری ژنتیکی مبتلا هستند که در اثر آن رنگدانه های بدن شان به رنگ سیاه تغییر می یابد به طوری که تمام پوست، گوشت، استخوان، پرها و اندام های داخلی این نژاد از مرغ و خروس ها به رنگ سیاه است. نام این بیماری ژنتیکی Fibromelanisis است. خروس سیاه که در منطقه آذربایجان شرقی به ویژه ارسباران با نام بومی قره خروس مشهور است، یکی از نژاد های خروس سیاه است که در سراسر دنیا مشهور است ولی متاسفانه در معرض انقراض و نابودی به سر می برند.

خطر انقراض خروس سیاه در منطقه ارسباران وجود دارد؟

طبق قوانین زیست محیطی کشور، به هیچ کسی اجازه شکار این پرنده را نمی دهند چون به عنوان یکی از گونه های نادر و ارزشمند جایگاه ویژ های دارد و متاسفانه طبق آمارهای بین المللی نسل آن در معرض انقراض کامل قرار دارد.بیشترین عاملی که در انقراض این نژاد از خروس ها نقش دارد، بی توجهی مردم منطقه به شرایط زیست محیطی سیاه خروس است چون با تخریب جنگل ها و از بین رفتن علفزارهایی که ممکن است، این خروس ها در آنجا لانه سازی و تولید مثل کنند، موجبات انقراض آنها بسترسازی شده است.
پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری